
Másfél hónapja tart az állampapírok korábbi, magas inflációhoz kötött kamatainak éves kifizetési időszaka. Januárban összesen közel 1300 milliárd forint érkezhet a lakosság számlájára, amelyből januárban már mintegy 234 milliárd forintot kamatként kifizettek. Várhatóan február és március is nagy terhet jelent az államkasszának, a becslések szerint ekkor körülbelül 700 milliárd forint kamat és 310 milliárd forint tőke kifizetése várható.
Bár felmérések szerint az állampapírkamat kifizetésre számítók közel fele újra befektetné a pénzét, az infláció gyors csökkenése, a kamatok mérséklődése és a bérleti díjak emelkedése miatt az eddig az állampapírokat előnyben részesítő befektetők egy része ismét az ingatlanpiac felé fordulna. A Portfolio felmérése szerint az állampapírok idei kamatkifizetéseiből akár 180 milliárd, az idén lejáró állampapír-befektetésekből 14 milliárd, az idén nem lejáró állampapír-befektetésekből pedig további 600 milliárd forint landolhat az ingatlanpiacon.

Ez együttesen több tízezer lakás vásárlására is elég lehet: a Biggeorge Property Zrt. körülbelül évi 150 ezer tranzakcióra számít, ami a tavalyi évhez képest 20%-kal több.
Az ingatlanfejlesztő kiemelte, az új lakás tranzakciók esetében közel 70%-os növekedés várható, melynek köszönhetően jóval szélesebb portfólióból választhat, aki ingatlanba szeretne fektetni.
Az utóbbi egy évben elért kétszámjegyű lakásáremelkedés továbbra sem mérséklődhet: az MBH Jelzálogbank 14-17%-os áremelkedést jósol 2025-re, de a mérsékeltebb elemzői várakozások is 10-12% között mozognak. A lakásárak emelkedése Budapestet és a vidéki területeket egyaránt érintheti, különösen azokat a régiókat, ahol kedvezőek a munkaerőpiaci feltételek.
A Biggeorge Property 10-15% közötti áremelkedést vár országszerte. Budapesten a XI. és XIII. kerület a legnépszerűbb, vidéken pedig a Balaton déli partján Siófok, az északi parton pedig Füred és Tihany, de közkedvelt a Káli-medence térsége is.
A Biggeorge Homes Zrt. a hazai lakóingatlan-fejlesztési szektor meghatározó szereplője, amely közel 1.000 budapesti és Balaton-parti lakás- és befektetési célú otthont értékesített 2024-ben. Jelenleg a III. kerületi Óbuda Garden és Waterfront City, a IX. kerületi Spirit Residence, a XI. kerületi Madeira Residence,Újbuda Garden és Újbuda Residence, a XII. kerületi Árnyas 40 Villa Suites, és a XIII. kerületi Béke Garden, Cosmo Residence és Westside Grand és Westside Gardenlakóparkokban, valamint Siófokon és Balatonszemesen kínál prémium lakásokat vásárlóinak.
A drágulás hatterében a növekvő keresleti igények állnak: bár 2024-ben összességében csökkent a lakásépítési volumen Magyarországon, a lakásértékesítések száma továbbra is felívelő pályán van. Az Eurostat adatai szerint a 2024 első három negyedévében elért 23%-os növekedést Európában is csak Luxemburg lakáspiaca tudta felülmúlni.
A felmérésekből az is kiderül, hogy Európa többi országával szemben Magyarországon hagyományosan az első negyedév mutatja a legnagyobb tranzakciószám emelkedést, ami a jellemzően január elejéről hatályba lépő lakáspolitikai intézkedéseknek köszönhető.
2025-ben várhatóan folytatódni fog ez a tendencia, amit az elérhető támogatások, az újlakásvásárlást ösztönző programok és a felszabaduló lakossági megtakarítások is elősegítenek. Az év első negyedévében a lakáshitelezés bővülése valószínűsíthető, amit tovább erősít, hogy január 1-től kedvezőbb feltételek vonatkoznak a zöld ingatlant vásárlók hitelfelvételére: a szükséges önerő 10%-ra csökkent, míg a 600 ezer forint alatti jövedelemmel rendelkezők esetében a törlesztőrészlet aránya 60%-ra emelkedett. Emellett a munkáshitel, a babaváró hitel korhatárának 35 évre emelése, a CSOK Plusz és a falusi CSOK is hozzájárulhat az élénküléshez.
2025-ben prognosztizálhatóan további 10-15%-kal növekedhetnek az új lakások árai, így a lakáscélú invesztíció az állampapírhoz képest egy prosperálóbb befektetési forma lehet. Mindezek mellett, aki kiadásra szánja ingatlanát még 5% körüli bérbeadással számolhat a hozam felértékelődés mellett, így ideális esetben éves szinten akár 20%-os bevételnövekedést is elkönyvelhet.
Megértheti új építésű lakást venni
A kiélezett ingatlanpiaci helyzetre tekintettel felmerülhet a kérdés, hogy új építésű vagy használt lakásba érdemesebb-e fektetni. A tavalyi év harmadik adatai alapján az már látszik, hogy a használt és új lakások iránti kereslet elvált, az utóbbi folyamatos dinamikus növekedést mutat.
Ezt támasztja alá az is, hogy új építésű lakások iránti kereslet több, mint 80%-kal emelkedett éves szinten az idei év első hónapjában az ingatlan.com elemzése szerint. Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy az új lakások piaca azonban csupán egy kis szeletét teszi ki a teljes hazai lakáspiacnak, így nem ez a szegmens alakítja alapvetően a piaci folyamatokat.
A tavalyi kormánydöntés értelmében 2026. december 31-ig az új építésű lakásokat (150 négyzetméterig) és a családi házakat (300 négyzetméterig) csupán 5%-os áfakulcs terheli, de a kedvezményes adókulcs akár 2030 végéig is alkalmazható az olyan ingatlanok esetében, amelyek építési engedélye, bejelentése 2026 végéig megtörtént.
Ingatlan vásárláskor több szempontot is érdemes figyelembe venni: a kiváló lokációt és minőségi műszaki tartalmat, valamint a rugalmas finanszírozási konstrukciókat. Sokaknak fontos, hogy egyedülálló építészeti megoldások is megjelenjenek a kívánt épületen, ingatlanban. Fontos arra figyelni, hogy megbízható, jó referenciával és garanciális feltételekkel rendelkező fejlesztővel szerződjön a vásárló. Érdemes olyan ingatlanfejlesztőtől vásárolni, ahol a tervezésért, építésért és átadásért egyszerre felel a cég, hiszen így a garancia is könnyebben érvényesíthető.
Az új építésű lakások előnyei közé tartozik, hogy már a teljes vételár 10-20%-ának befizetésével leköthető, a fennmaradó összeget pedig csak a végszerződéskor, azaz 2 évvel az adásvételi szerződés aláírása után kell kifizetni, így két év alatt jelentős áremelkedést realizálhat a vevő.
Fontos kiemelni: az új lakások energetikai besorolása legtöbbször A vagy AA vagy AA+ kategória, ami a saját otthont vásárlók mellett a befektetőknek is előny lehet, mert a bérlők szívesebben költöznek új építésű, korszerű és alacsony rezsiköltségekkel bíró lakásba.
Ha tehát megvan a befektetési forma, már csak a megfelelő partner kiválasztása van hátra, ahol fontos megnéznünk, az adott cég tőkeerejét, minőségi piaci jelenlétét, referenciáit, szakmai elismeréseit és aktuális portfólióját. Érdemes olyan ingatlanfejlesztő cég ajánlatából választani, mint a Biggeorge Property, aki 2024-ben piacvezető volt a hazai lakóingatlan-fejlesztési piacon az értékesítésre kínált, a kivitelezés alatt álló és az eladott lakások számának tekintetében egyaránt.
A két évtizedes múlttal rendelkező ingatlanfejlesztő és befektető társaság műszaki, esztétikai, energiahatékonysági és elhelyezkedési szempontból egyaránt prémium minőségű kínálatában jelenleg is több mint 1000 új lakás található kiemelt budapesti és Balaton-parti lokációkban. Ráadásul a jelenleg futó „Állampapírból Lakásba” akció keretében most többmilliós kedvezménnyel vásárolhatnak új építésű lakást az érdeklődők, akár 10%-os kezdő befizetéssel. További részletek a biggeorge.hu weboldalon.

Egy befektetésre szánt ingatlan esetében a szakértő szerint kiemelt fontosságú az egyedi tervezés, a minőségi kivitelezés és az ideális helyszín. A Biggeorge Property projektjeinél fontos szempont a kiváló közlekedés, valamint a környező városkép és infrastrukturális ellátottság, ezért saját otthonnak és befektetésnek is, kiváló választás a cégcsoport által fejlesztett ingatlan.
Jelenleg 15 projektjük van folyamatban, - amelyek közül néhány azonnal költözhető, így az érdeklődők sokféle szempont alapján, többféle kategóriában találhatják meg a számukra megfelelő ingatlant.
Az ingatlan-alapú befektetés biztos és értékálló, a kilátások alapján jól jövedelmező invesztíciós forma, amely több rövid- és hosszútávú profitcélt is szolgálhat, ideértve a tovább értékesítést, a lakáscélú használatot, illetve a bérbeadást egyaránt. Egy megfelelő ingatlanfejlesztő kiválasztásával a vásárlási folyamat rizikótól és extra energia befektetéstől mentesen is megoldható.
(X)
Címlapkép forrása: Biggeorge property
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Valóságos tűzfészekké változott Európa, megindult a tömeges evakuáció
Évtizedes lángok martalékává válunk néhány hét alatt, és még csak most jön az igazi veszedelem.
Bacsa György: Brüsszelben kitörölték az elmúlt 80 évet a történelemkönyvekből
Fontos kijelentések hangzottak el.
Kimondta az orosz ezredes: nem lesz béke, ideje minden erővel lerohanni Ukrajnát
Fokozni kell az offenzíva tempóját.
Hihetetlen növekedés: évek óta nem látott boom, az eddig ballasztként berohadó szektorban
Minden várakozást felülmúlt a mostani adat.
Helyet szerez magának az EU az ukrajnai tárgyalóasztalnál
Az ukrán EU-csatlakozási folyamat is felgyorsulhat.
Majdnem 50 milliárdos nyereségnél jár idén a magyar Raiffeisen
Közzétette első féléves jelentését a bank.
Adót csökkent a kormány - Mégis mi lesz ebből?
Azt üzeni a kormány: mindenkire gondol, senkit nem hagynak az út szélén. Miközben elvárja a magas béremelést.
Mindenki az Inteltől fog chipet venni, ha beszáll az amerikai kormány? - Tisztázta a helyzetet a pénzügyminiszter
Stabilizálni akarják a céget.
SPB: Alacsony kereslet és növekvő költségek veszélyeztethetik az amerikai vállalatok nyereségességét
Emelkedésnek indult a román CPI az energia ársapkák kivezetésének köszönhetően. A piac összességében pozitívan reagált a költségvetés rendbetételére irányuló kormányzati erőfeszít
Transzferár-adatszolgáltatás: mit lát valójában a NAV az ATP lapokon?
A transzferár-adatszolgáltatás (ATP lapok) bevezetése gyökeresen átalakította a kapcsolt vállalkozások ellenőrzési logikáját. Az eddigi transzferár dokumentációs kötelezettség mellett mos

Mi a baj dollárral?
Cudar év van eddig a dollár mögött: a világ első számú devizája nagyon gyengült Donald Trump protekcionalista politikája mellett. De mi várhat még a zöldhasúra,... The post Mi a baj dollárr

Ingatlanvásárlás 3%-os hitellel - érdemes alaposan átgondolni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ingatlanvásárlás 3%-os hitellel - érdemes alaposan átgondolni Mindenki jól jár a 3%-os hitellel? - Nem biztos. Sokan úgy gondolják, hogy a 3%-os kamat
Az AI gazdasági ára: Mibe kerül a terminátor-forgatókönyv elkerülése?
Amióta a szakértőkön kívüli világ is AI-lázban ég, a félelmek gyakran nagyobb sajtót kapnak, mint a technológiával járó előnyök. Vendégszerzőnk kutatások alapján vizsgálja meg, hogyan

Otthon Start Program - Büntetési szabályok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program - Büntetési szabályok A 3%-os kamattámogatott Otthon Start Hitel óriási segítség lehet az ingatlanvásárlás előtt állóknak, a
Amikor Soros és Trump együtt szív
Donald Trump egész frissen szállt síkra a marihuána dekriminalizálása mellett, amivel váratlanul egy platformra keveredett Soros Györggyel. Zentai Péter, Zentucció elmélkedik arról, milyen elő

Követett részvények - 2025. augusztus
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért

A 2025-ös FIDE Iskolák Világbajnoksága és a Smart Moves Summit az Egyesült Államokban ért véget (x)
Magyarország csapata az 55 versenyző közül a 23. helyet szerezte meg
Stratégiai lehetőség ipari és kereskedelmi vállalkozások számára (x)
Mit bír ki egy tető 2025-ben? (x)
A szélsőséges időjárás nem a jövő problémája, te felkészültél?
Így változtatja meg Újbudát a Metrodom River: nem csak lakások épülnek (x)
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.
A magyar milliomosok titkai: így lehetsz te is tagja a klubnak
Ismét elkészült a Portfolio Prémium Banki Felmérése.
Döbbenetes új csúcsokon a világ tőzsdéi – Mi jöhet most?
Meddig tarthat a lendület?
Nagyra nőtt a fontos eszköz - Újabb robbanás vagy összeomlás jön?
A bitcoinon túl is lehet élet?
