Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy Ukrajna visszautasította azt a béketervet, amelyet Donald Trump amerikai elnök csapata állított össze, és amelyről ma Londonban egyeztettek volna. Mivel Kijev elutasította az ajánlatot, a magas szintű találkozó is elmaradt. A témáról Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője beszélt. A második részben az új lakossági állampapírokról volt szó, amelyek mától elérhetők a befektetők számára. Azt jártuk körbe, hogy melyikbe érdemes most fektetni. Vendégünk Süle-Szigeti Bulcsú, a Portfolio pénzügyi elemzője volt.
A bitcoin nem csak, hogy kimaradt az április első felében látott nagy vámháborús zuhanásból, de egyenesen menekülőeszköz lett az arany mellett. Az árfolyam sorra töri át a fontos ellenállásokat, most azonban egy olyan szinthez érkezett az emelkedés, amely sorsdöntő lehet. Könnyen lehet azonban, hogy a most látott rali még csak a kezdet, hamarosan pedig jönnek az újabb történelmi csúcsok. Mutatjuk, miért.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés itt.
Múlt héten 48,9 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt vettek a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Mától számos új lakossági állampapír vásárolható, ezeknek az első értékesítési adatait jövő hét elején ismerhetjük majd meg, de lesz egy fontos változás az adatokban: a jövőben nem csak a lakossági vételeket, hanem bizonyos forgalmazói tranzakciókat is mutatni fognak az ÁKK heti számai.
Váratlanul új lakossági állampapírokat dobott piacra az Államadósság Kezelő Központ, többek között hosszabb futamidejű Fix Magyar Állampapír is érkezik, de változtak a Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír feltételei is. Kiszámoltuk, milyen időtávra melyik papír lehet a legkedvezőbb befektetés, attól függően, hogy milyen inflációs- és hozampályát fogunk bejárni a következő években.
Az MBH Befektetési Bank eredményes évet zárt 2024-ben: az értékpapírszámla-nyitások a duplájára nőttek, a lakossági értékpapír-állomány csaknem 50%-kal, míg a befektetési alapokban kezelt vagyon több mint 90%-kal emelkedett az előző évhez képest - közölte a társaság.
Az Államadósság Kezelő Központ közzétette a mai állampapírpiaci referenciahozamait. A tegnap megállapított értékekhez képest a hosszabb lejáratokon csökkentek a hozamok.
A bankok és a biztosítók extraprofitadója is fennmarad jövőre – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Mindkét szektor jövedelmezősége szempontjából negatív hír ez, hiszen volt reményük arra, hogy esetleg kivezeti a kormány a terhet. A bankszektor 180, a biztosítási szektor 70 milliárd forint körüli extraprofitadót fizethet jövőre a „hagyományos” különadó mellett, ha maradéktalanul teljesítik az adóteher lefelezésének feltételéül támasztott állampapír-vásárlási feltételeket.
A régiós mezőny élén jár Magyarország a lakossági megtakarítások terén – írja az MBH közleménye. A bank elemzői szerint a háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország abban is kitűnik a régión belül, hogy a megtakarítások szerkezete jelentősen eltér más országokéhoz képest.
Meglepően gyenge volt ma a befektetők vételi érdeklődése a mai 3 és 10 éves államkötvény aukciókon, így az Államadósság Kezelő Központ éppen hogy csak el tudta adni a meghirdetett 20, illetve 15 milliárd forintnyi mennyiséget. Az 5 éves kötvény esetén viszont a szokásosnak mondható 2,5-szeres lefedettség mutatkozott, így abból a meghirdetett 20 helyett 30 milliárdot értékesített az adósságkezelő. A kialakult átlaghozamok csak kismértékben tértek el a tegnapi másodpiaci referenciahozamtól, illetve a legutóbbi hasonló futamindejű aukció átlaghozamától.
Nem ért még véget a pénzeső a prémium állampapíroknál, a következő pár napban közel 100 milliárd forint landol a magyarok számláin. Ezzel pedig három PMÁP-sorozat kamata fog visszaesni az egyik esetben 19% körüli szintről 4-5% környékére, a másik két kamatfizetés pedig most más lesz, mint az eddigiek. Mutatjuk a részleteket és a tudnivalókat.
Megugrott a volatilitás a piacokon, azonban mindeddig ütésállónak bizonyult a privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyon. A Portfolio friss, Privátbanki Felmérése szerint március végén a magyar gazdagok számlája új mérföldkövet tudhat maga mögött, a rajtuk lévő vagyon megközelítette a 12 ezermilliárd forintot. A legnagyobb vagyont továbbra is az OTP Private Banking kezeli, az egy privátbanki számlára eső vagyon közel 185 millió forintra duzzadt, miközben az is kiderült, hogy a privátbanki pénzek többsége nem forintos befektetésekben van.
Márciusban 177 milliárd forinttal (1%-kal) növekedett a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon. Ez teljes egészében a friss tőke beáramlásának köszönhető, a márciusi tőzsdei lejtmenet miatt a hozamok most kifejezetten lehúzták a szektor teljesítményét. Az egyes alapkategóriák között találni nagy nyerteseket és veszteseket egyaránt: a rövid kötvényalapok tovább szenvedtek a múlt hónapban, míg a vegyes alapok és az abszolút hozamú alapok nagy volumenű új értékesítést produkáltak.
Jön az új, 10 éves Prémium Magyar Állampapír, csökken a Bónusz Állampapír kamatprémiuma, miközben új, 5 éves terméket dob piacra az ÁKK a Fix Magyar Állampapírból. A lakossági állampapírt forgalmazókat érintő változások is jönnek egy állampapírcsere lehetőségével.
Múlt héten 87,7 milliárd forintért vásároltak lakossági állampapírokat a háztartások, ezzel látszólag lecsengett az év eleji kamatfizetések által hajtott hatalmas érdeklődés. Főként két kötvényt zsákoltak a magyarok, a Fix Magyar Állampapírt és a Bónusz Magyar Állampapírt. Ebben a hónapban még két napon várható PMÁP-kamatfizetés, április 20-án és 22-én – ezek valamelyest még felhajthatják a lakossági papírok iránti keresletet.
A Standard and Poor's hétfő esti döntésével érdekes helyzet állt elő: a magyar bank minősítése jobb kategóriába került a hétfő esti felminősítés nyomán, mint a magyar állam szuverén adósbesorolása.
2022 vége óta nem látott, nettó 15,64 milliárd dolláros tőkekivonás történt az amerikai kötvényalapokból az április 9-ét megelőző hét napban a recessziótól való félelem és a vámháborúval összefüggő inflációs aggodalmak miatt – írja a Reuters.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.