Milliárdos EU-pénzből küzd a Lyme-kór ellen a világraszóló magyar sikersztori
Nem hatékony az eddigi diagnosztikai módszer
A Lyme Diagnostics Kft. még 2017-ben nyerte el az Európai Unió Horizont2020 kutatás-fejlesztési keretprogramjának KKV-knak szóló pályázatának második, a piacra lépést támogató, fázisában a 3,5 millió eurónyi támogatást. Ez világraszóló sikernek számít, mert ezeken a pályázatokon az erős uniós mezőnyből csak a legjobb projektek nyernek. A forrásból most intézik a klinikai vizsgálati minősítés megszerzését, hogy 2020-tól elindulhasson a vizsgálati módszerük világszintű piaci bevezetése. A projekt bemutatása során az évtizedes kutatói háttérrel rendelkező Dr. Bózsik Béla Pál rámutatott arra, hogy
a kullancs-csípés után az esetek nagy részében alkalmatlan a szerológiai (a szervezet immunválaszát célzó) vizsgálat arra, hogy megállapítsák: megfertőződött-e a Lyme-kórral a beteg, vagy sem.
A szerológiai vizsgálatok azért nem elég érzékenyek, mert az esetek több mint felében a szervezet által termelt ellenanyagválasz nem megfelelő, mégpedig azért, mert vagy kimerült a szervezet, vagy azért, mert a kórokozó már kifejtette károsító hatását. A szokásos diagnosztikai vizsgálatok azért is nehézkesek a Horizont2020 pályázatokon nyertes projekteket bemutató Nyerőmagyarok oldal szerint, mert mire a Lyme-kór súlyos tünetei (az ikonikus ízületi gyulladás és a vándorló bőrgyulladás, idegrendszeri tünetek, szívritmuszavar) jelentkeznek, a kullancscsípés után akár több hónap is eltelhet. Így tünetek már könnyen összekeverhetők sok más betegséggel és ez jelentősen kitolhatja a kezelés megkezdésének idejét, rontva ezzel a gyógyulás esélyét. Bózsik András, a Lyme Diagnostics Kft. ügyvezetője az elnyert uniós támogatás kapcsán úgy fogalmazott:
annak, amit az elmúlt 33 évben elértünk, most a felgyorsítása történik, mert az elmúlt évben számos problémát le tudtunk tisztázni, amit ennek a támogatásnak a hiányában nem tudtunk volna megtenni.
Hozzátette: arra törekszenek, hogy nemcsak magyarországi, hanem európai, sőt világszintű megoldást készítsenek a kullancs csípés által okozott Lyme-kór vizsgálata kérdésében. Jelzése szerint miután megszerzik a vizsgálati módszerükhöz a klinikai minősítést, amelyhez több országban végeznek különféle kutatásokat, 2020 elejétől elindítják a nemzetközi terjeszkedést. Terveik szerint 1 éve múlva történhet meg a piaci bevezetés, hiszen Európa legnagyobb laborhálózata már érdeklődött a módszer iránt, illetve fokozott érdeklődést tapasztaltak Amerikában is.

Mi a hatékony módszer lényege?
Az eddigi Lyme-kór tesztek elsősorban a szervezet immunválaszára alapoztak, vagyis abból állapították meg a fertőzés tényét, hogy a szervezet védekezett a baktérium egyes fehérjéi ellen. Sajnos azonban az immunválasz sokszor késik, vagy nem elegendő, esetleg elmarad. Kezelés után pedig egyáltalán nem ajánlott a szerológiai módszer alkalmazása - magyarázta Bózsik András Pál a nyeromagyarok.hu oldalon. "A mi módszerünk közvetlenül a vérből mutatja ki a kórokozót, 4 ml vérből sűríti össze a Borreliát egy csepp mintába, amit mikroszkóp alatt vizsgálunk. Itt nincs félreértés, mert a nagyon speciális alakú baktériumokat látjuk csak a mintában, mást nem. Ha sikeresen teljesíti a független klinikai vizsgálatot, ez lesz az egyetlen olyan módszer, amely egyértelmű, szemmel látható bizonyítékot nyújt a fertőzés tényére." A Lyme-kór eredeti, szerológiai jellegű vizsgálati rendszere 50-60 percbe telt, az új manuális működésű vizsgálati módszerrel, amely a vérből kinyert kórokozók mikroszkópon történő közvetlen megfigyelésére épül, ez már 15-20 percre csökkenthető, de az automatikus működést célzó legújabb vizsgálati módszerükkel ez 6-8 percesre rövidül.
Egy egyszerű vérvételből előkészítjük a mintát, majd egyetlen gombnyomásra, egy automata értékeléssel megszületik a lelet
- vázolta az új, a korábbi módszereknél jóval megbízhatóbb és gyorsabb eredményeket adó módszerüket Bózsik András. Elmondása szerint az EU-tól elnyert forrás legnagyobb részét a klinikai vizsgálatok elvégzésére, illetve az erre épülő automatizálásra fordítják. Utóbbi egy egyedi szerkezet kifejlesztését jelenti, azaz egy mikroszkopikus vizsgálati módszerre épülő automatizálásról van szó.
A második próbálkozás lett sikeres A hihetetlenül gyors diagnosztikai fejlődés dacára nem sikerült olyan vizsgálati módszert kifejleszteni, amely a Lyme-kór diagnózisára igazán alkalmas lett volna. A sötétlátóteres mikroszkópos eljárásunk iránt 2013-ban kezdett ismét megnőni az érdeklődés, a piaci igény - magyarázta Dr. Bózsik Béla Pál az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal oldalán megjelent cikkben. Hozzátette: addigra már nyilvánvalóvá vált, hogy a betegség korai, illetve kezelés utáni stádiumára még mindig nem sikerült megbízható diagnosztikai eljárást kifejleszteni. Ennek oka, hogy a legtöbb akkoriban használatos módszer, így a szerológia is a Lyme-kór ellen termelt ellenanyagokat vizsgálja a vérszérumban. Az ő módszerük viszont (a közvetlen, mikroszkóp alatti vérminta-vizsgálat) más megközelítést tartalmazott és azt szerették volna elérni, hogy ezt a piacra lehessen vinni. Az egészségügyi eljárások elfogadtatásához azonban rendkívül költséges klinikai vizsgálatok szükségesek. A projektgazdák ekkor kerestek támogatási konstrukciót. Beadták a pályázatot az Európai Unió Horizont 2020 SME Instrument felhívására, és az első fázison elérték a szükséges pontszámot, de a korlátozott forráslehetőségek miatt nem nyertek támogatást. Ezáltal viszont jogosulttá váltak arra, hogy az NKFI Hivatal által kiírt Horizont 2020 KKV fejlesztési eszköz rásegítő felhívást is megpályázzák, és azt meg is nyerték. Ezzel egy időben a módszer híre is terjedni kezdett a világban. A rásegítő pályázat támogatásával sikeresen megírták a Horizont 2020 SME Instrument 2. fázisának pályázati anyagait, és végül a projektre 3,5 millió euró támogatást nyertek el. Az így elkezdődött projektben a klinikai gyakorlatban alkalmazható termékké fejlesztik a módszert. Ezután pedig elvégzik majd a validáláshoz elvárt klinikai teszteket is. Arra, hogy a módszerrel milyen korán lehet kimutatni a fertőzést, a klinikai vizsgálatok nyújtanak majd egyértelmű választ.
A kullancscsípéstől a tömeges fertőzésig
A két kutató számos érdekes összefüggést, adatot is megosztott a sajtótájékoztatón a Lyme-kórral kapcsolatos témekörről
- A kutatások szerint a csípéstől számított néhány órán belül átadja a fertőzött kullancs a fertőzést az embernek, ezért nagyon fontos a mielőbbi eltávolítása, de a potrohához nem szabad nyúlni, mert az segíti a kullancsot a fertőzés átadásában
- A kullancs eltávolításához több eszköz, módszer is létezik (csipesz, fagyasztásos módszer, stb.) Magyarországon és a két kutató azt kéri, hogy ne dobják el az eltávolított kullancsokat az emberek, hanem adják le a megfelelő laborokba, mert ezzel jobban fel lehetne térképezni az itthoni populáció fertőzöttségének részleteit. (Kutatásaik szerint a kullancsok egyik típusa a penicillin félékre, a másik típusa toxicilin félékre érzékeny, de az is igaz, hogy a morfológiája is más a két csoportnak, így jobban fel tudnák térképezni a két csoport tulajdonságait a minél nagyobb számban leadott kullanccsal.)
- Az ikonikus tünetek (ízületi gyulladás, szívizomgyulladás, agyidegek, központi és környéki idegrendszer betegségei, bőrgyulladás, egyéb szervek-szervrendszerek gyulladása) akár több hónappal a csípés után alakulnak ki és az is előfordul, hogy a csípés után nem alakul ki bőrgyulladás a csípés helye körül, mégis megtörténik a fertőzés és az immunrendszer károsodik.
- Ha van bőrgyulladás, annak terjedése üteméhez célszerű alkoholos filccel bejelölni a területet és néhány naponta nézni az orvossal együtt, hogy milyen ütemű a terjedés
- A kullancs csípés kapcsán a legjobb módszer a megelőzés, azaz a védőoltás beszerzése, illetve a hűvösebb, nedvesebb, sok vadállattal és bokros résszel tarkított helyek kerülése.
- Mind Magyarországon, mind az EU-ban teljesen rapszodikus, hogy a kullancsok hány százaléka fertőzött, de nagy általánosságban azt lehet mondani, hogy 10%-a. A Kárpát-medence, annak is az erdősebb területei fokozottan fertőzöttek.
- A Magyarországon kapható Lyme-kórral kapcsolatos gyorstesztek korlátozott megbízhatóságúak, és nincs az országban olyan intézmény, ahol a kórokozó közvetlen kimutatásával igazolt eljárás során foglalkoznának
- Ők épp erre az igazolt eljárásra törekszenek a közvetlen kimutatású módszer kapcsán és könnyen lehet, hogy a pontosabb módszerük miatt kiderül: jóval több a Lyme-fertőzött
- Óvatos becsléseik szerint Magyarországon évente 20 ezer új Lyme-fertőzés történik meg, Európában évi 650-800 ezer, az Egyesült Államokban pedig diagnosztikai adatok alapján mintegy évi 430 ezer, azaz jóval gyakoribb, mint a köztudatban szereplő rettegett HIV-fertőzés.
- Mivel évtizedek óta fennálló problémáról van szó, a betegek együttes száma sokmilliós lehet világszinten és az ő életminőségüket, illetve az új fertőzések korai felismerésében is segíthet a Lyme Diagnostics új eljárása.
- A nyertes projektről szóló uniós összefoglaló szerint a Lyme-borreliosis által okozott panaszok becslések szerint évi 1 milliárd eurós egészségügyi kiadást okoznak Európa-szerte, de a Lyme Diagnostics által szabadalmaztatott és várhatóan klinikai vizsgálattal igazolt módszer segítségével az első 5 évben akár 330 millió euróval is csökkenhetnek a kiadások, hiszen hamarabb és nagyobb biztonsággal válik felismerhetővé a Lyme-kór, így az abból eredő egészségügyi következmények is enyhülhetnek.
A Portfolio kérdésére, hogy az adatlapon szereplő korábbi becslések mennyire látszanak most tarthatónak, Bózsik András úgy reagált: most már sokkal nagyobb, kétszámjegyű növekedést látnak a Lyme-kór diagnosztikai piacon, mint a pályázat benyújtásakor. Így becsléseik szerint 5 éves távon akár 1 milliárd eurós egészségügyi kiadás megtakarítást is elérhetnek azok a folyamatok, amelyek az uniós piacon látszanak. Hangsúlyozta azonban: az anyagi előnyöknél sokkal fontosabb az, hogy emberek sokaságának segíthetnek az életminőségén. Címlapkép és kép forrása: MTI Fotó: Sóki Tamás

Váratlan fordulat: Amerika kivonja csúcsfegyverét a Vörös-tengerről
Trump nagyon ki akar egyezni a húszikkal.
Itt az év egyik legnagyobb durranása: elképesztő üzletet ütöttek nyélbe Amerikában
Hatalmas vállalat jöhet létre.
Kisebb megállapodásokkal zárult csak a mai béketárgyalás, dübörög tovább a háborús gépezet - Híreink az orosz-ukrán konfliktusról pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kijev: Oroszország elfogadhatatlan dolgot tett a béketárgyaláson
Ukrajna álláspontja változatlan.
Kitálalt a béketárgyalás egyik résztvevője: „nem erre számítottunk”
Több bennfentes részlet is kiderült.
Moszkva szerint van egy ország, amelyik teljesen meg akarja bénítani a béketárgyalásokat
Nem örülnek az ultimátumnak.
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
A nagyvállalatok árnyoldala: fenntarthatóság vagy megtévesztés?
Szabályozó előírás, fogyasztói elvárás, marketingeszköz: a fogyasztói termékek egyre nagyobb részénél kerül elő a \"zöldítés\". De több ismert márka és nagyvállalat gyakorlatában ta
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
Ingatlanpiaci elemző
Mindenkit meglepett Kína csodacége – Mit hoz Magyarországnak a BYD?
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Válaszút előtt Románia – küszöbön az összeomlás?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások – Mit kell tenni értük?
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.