Mi ez az őrület a tőzsdéken, és meddig tart még?
Globális eladási hullám
Régen látott ralival indult 2018, egy hónap alatt 5-8 százalékot emelkedtek a vezető részvényindexek, akkor azonban valami nagyon elromlott a világ tőkepiacain, azóta a vezető részvényindexek közel 10 százalékot estek, de a lejjebb került a legtöbb ipari és mezőgazdasági nyersanyag árfolyama is, kevés az olyan eszközosztály, amelyik jól teljesít a globális eladási hullámban.
Miért?
Az utóbbi hetek árfolyameséseit elsősorban a világméretű kereskedelmi háborúval kapcsolatos félelmek, és a Fed kamatemelése okozta, de ezeken kívül bőven vannak még indokok, amivel az esést lehet magyarázni:1. Kereskedelmi háború: úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúba sodródik, miután az USA évente 60 milliárd dollár értékű kínai áru esetében vezetne be védővámokat, amire válaszul a kínaiak is megneveztek 120 amerikai terméket, amire magas vámot vetnének ki, hozzátéve, hogy nagyon rossz precedensnek tartják az amerikai lépést, de nem félnek egy esetleges kereskedelmi háborútól. A befektetők most attól tartanak, hogy a két ország közötti konfliktus tovább éleződhet, ráadásul az amerikai védővámok más országok viszonylatában precedenst jelenthetnek, amivel valóban globális jelenséggé válhat az, hogy az egyes országok a korábbinál agresszívebben védik a saját piacukat, ez pedig a világkereskedelmi forgalom visszaesését okozhatja.
2. Kamatemelés: az amerikai jegybank elkötelezett a kamatemelés mellett, a múlt héten már végrehajtott egy kamatemelést, akkor 25 bázisponttal az 1,50-1,75-ös sávba emelte az irányadó kamatrátát, és a hivatalos kommunikáció alapján a Fed elkötelezett amellett, hogy idén még két alkalommal emelje a kamatot. A kamatemelés több csatornán keresztül is negatívan hathat, egyrészt már rövid távon is megemeli a nem rögzített kamatozású hitelek, például a jelzáloghitelek, vagy autóhitelek terheit, de vállalati oldalon is van kellemetlen hatása, például az, hogy ott is megemelkednek a finanszírozási költségek, de a cégek részvényeinek az árazását is érinti a magasabb kamatráta, hiszen magasabb diszkontráta mellet alacsonyabb vállalatérték adódik, és a részvényárfolyamokat az is lefelé nyomhatja, hogy a magasabb kamatok mellett a részvényekkel szemben relatíve vonzóbbá válnak például az állampapírok.
3. Globális gazdasági lassulás: az elmúlt hetekben újra előkerültek a recessziós félelmek, egyre több piaci szereplő gondolja azt, hogy akár az amerikai gazdaságban is hamarosan recesszió köszönt be, amit részben a kereskedelmi háború okozhat, de sokan attól tartanak, hogy az elmúlt években nagyra nőtt hitelállományok okozhatnak problémát az emelkedő kamatkörnyezetben, ami összességében ahhoz vezethet, hogy a megemelkedő kamatterhek miatt a lakosság és a vállalatok is kevesebbet költenek majd a következő években.
4. Elfáradt a tech szektor: a fenti néhány érv nem lenne elég, az amerikai technológiai szektorból is érkeztek igencsak aggasztó hírek, a szektor vállalatainak a korábbinál lényegesen szigorúbb szabályozói környezetre kell felkészülniük, amire egyébként szükség is lehet, ha például a cégek adózási (adóelkerülési) praktikáit vagy (ügyfél-)adatkezelési gyakorlatában látható visszaéléseket nézzük. Az egymást érő botrányok miatt a részvénypiaci ralit korábban vezető nagy amerikai tech papírok, a FAANG-részvények (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet/Google) elég csúnyán lefordultak, ami már csak azért is veszélyes, mert mostanra a fontosabb részvényindexeknek (S&P 500, Nasdaq), és emiatt a profi befektetők portfóliójának, az ETF-eknek nagy részét ezek a papírok teszik ki.
5. Túlhúzták: sokan már nem emlékeznek rá, de az egyre sokasodó kockázatok ellenére a világ tőzsdéin nagy ralival indult az év (részben a tavaly decemberben elfogadott amerikai adóreform miatt), a fontosabb európai és amerikai részvényindexek egy hónap alatt 5-8 százalékot emelkedtek, és több index új történelmi csúcsra ugrott (sőt, a Nasdaq a január végi csúcs után március közepén új rekordszintre tudott emelkedni), szóval volt honnan esni, érett már egy korrekció.
6. Inkább drágák a részvények: több mutató alapján már inkább drágák a részvények, ráadásul az árazási szorzókhoz használt elemzői várakozások is inkább optimisták, vagyis sok esetben sérülékenyek az árazások, ilyen környezetben pedig könnyebben megremegnek a kezek. Január végén az S&P 500 előretekintő P/E rátája olyan magas volt, amilyet utoljára 2002-ben láttunk, a fejlett piaci MSCI indexnél utoljára 2004-ben, a fejlődőnél pedig 2010-ben állt olyan magasan a P/E szorzó, mint idén január végén. Az alábbi ábrán jól látszik, hogy sok részvényindex esetében az elmúlt 10 év árazási sávjának tetején állt január végén a P/E-alapú árazás.

8. Politikai kockázatok: geopolitikai feszültségek gyakorlatilag mindig vannak, de az Egyesült Államok, vagy úgy általában a nyugati országok (legújabban az Angliában megmérgezett kém ügye miatt a britek) és Oroszország közötti, újabb hidegháborúval fenyegető elhidegülés miatt is aggódnak a befektetők.
Meddig eshetnek még a tőzsdék?
Az elmúlt hetekben több olyan napot is láttunk, amikor masszívan emelkedtek a fontosabb részvényindexek, de ezeknél inkább csak arról volt szó, hogy a rövidtávú túladottságból pattantak fel az árfolyamok, és egyelőre nem is látszik az, hogy mitől fordulna a trend. Ha nagyon messziről nézzük, akkor régen látott, nagyon csúnya letörés látszik a Dow, az S&P vagy a DAX grafikonján, amik azonban nem példa nélküliek, a 2009 óta tartó globális rali alatt többször láttunk már hasonlót, azok alapján még akár folytatódhat is a rali, így érdemes megnézni, mi történt például 2015 őszén vagy 2016 elején. Ha az S&P 500-at vesszük alapul, akkor a tapasztalat az, hogy hogy mindkét esetben heves volt az esés, amely gyakorlatilag 2-3 hét alatt lezajlott, ezalatt 11-13 százalékot veszített az értékéből a részvényindex, és mindkét esetben egy dupla alj hozott fordulatot. A teljes képhez hozzátartozik, hogy az előbbi két példa nem tökéletes analógia, hiszen azokat a nagy korrekciókat nem előzte meg akkora rali, mint a mostani lefordulást.2009 óta 5 hasonló korrekciót láthattunk az S&P 500-nál, azokban átlagosan 14 százalékot esett a részvényindex, és legalább 3 hónapig tartott, mire ledolgozta az esést, szóval, ha folytatódik is a rali, sokáig tart, mire új csúcsra emelkedik az index.

- egyelőre nem látunk olyan túladottságot, amiből masszív emelkedés jöhetne,
- sikítóan olcsó szegmenseket vagy részvénypiacokat sem látunk,
- ráadásul a nagy témákban (kereskedelmi háború, hidegháború stb.) is egyelőre annak adnánk nagyobb valószínűséget, hogy tovább romlik a helyzet, nem látjuk, hogy egy bezárkózó világban miért kellene német exportcégek részvényeit, a szigorodó szabályozás mellett pedig amerikai tech cégek papírjait megvenni.
Címlapkép: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Vidéken már ellepték az egyetemisták az albérleti piacot, Budapesten még nem
Az Otthon Startra vár a keresleti oldal a fővárosban?
Veszélyes időzített bomba a pénzügyi rendszerben? Megkongatta a vészharangot az óriás
Már sokan figyelmeztettek a problémára.
Három ember életét követelte a németországi vonatkatasztrófa – Úgy néz ki, megvan, mi okozta
Jelenleg is zajlik a mentés.
Csődtől tartanak a kakaóiparban
Az elefántcsontparti termelők nem tudják vállalni a költségeket.
Gigamegállapodást kötött a Tesla és a Samsung
Több mint 16 milliárd dolláros szerződést kötöttek a felek.
Történelmi változás előtt áll Európa: Amerika döntése mindent megváltoztathat
Berlin mindent megtesz a helyzet javításáért.
Kettős játszmába kezdett Putyin nagy barátja: titokban az ukránokkal üzletel
Cseles módszerekhez folyamodott az európai vezető.
Meglepte az elemzőket a Heineken
Verte a várakozásokat a világ második legnagyobb sörgyártója.
Szegény ország, több ima
A szegény országokban többet imádkoznak - akár ez is lehetne az e heti grafikonunk megállapítása. Minél nehezebb az élet, minél kisebb a társadalmi hátszél, annál... The post Szegény orszá
Mennyit költs egyetem alatt?
A napokban Redditen egy apuka segítséget kért, hogy mennyi zsebpénzt adjon az egyetemista gyermekének. Nem olyan régen csináltam arról videót, hogy a pénzügyi tudatossággal kapcsolatban meglep
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.