
A helyi termelőszövetkezet ipari ágazatát vezettem 1986-ig. Már ebben az időszakban is vállalkoztunk, csak nem Jászberényben, hanem Pest megyében
– emlékszik vissza a kezdetekre Kasza Lajos, a Jász-Plasztik Kft. egyik alapítója és ügyvezető igazgatója. Unokatestvérével, Kasza Jánossal közös vállalkozásukban utánfutókat gyártottak. Dolgoztak többek között Demján Sándornak is, aki a Skála megvásárlásával a kialakuló magyar kapitalizmus egyik emblematikus alakja volt.
A fröccsöntés ötlete a termelőszövetkezet melléküzemágának tevékenységéből indult, miután jó érzékkel észlelték a megoldásban rejlő üzleti lehetőséget. A fröccsöntő berendezéseket mezőgazdasági gépekből kiszerelt alkatrészekből állították össze: első munkáik között például PVC alkatrészeket gyártottak a Zala Bútorgyár részére, de gyártottak üvegasztalokhoz használatos szorítóelemeket is. Ekkoriban GMK (gazdasági munkaközösség, a szocializmus egy sajátos, magántulajdonú gazdálkodásra szolgáló lehetősége) formában működött a vállalat. Miután kiléptek a termelőszövetkezetből, kisszövetkezetként folytatódott a munka, ezt követően 1990-ben váltottak a mai napig használt kft. formára.
Egy tehénistállóból alakult ki az első üzemcsarnok, amelyben ekkoriban már műanyag akkumulátor edényeket is gyártottak, például a Perion, vagy a sülysápi Unitechnika számára. Utóbbi társaság azonban eladósodott: vezetése 1994-ben vételre kínálta a céget, a tartozást beszámítva a vételárba. Ezzel elindult a Jász-Plasztik akkumulátor gyártási üzletága, a sülysápi üzemet pedig később áttelepítették Jászberénybe.
A műanyag üzletág első komoly megrendelői a Samsung és az Electrolux voltak, majd 1996-ban a Sony tovább bővítette a partnerek sorát. Ezekben az években a Magyarországon megjelenő multinacionális vállalatok beszállítókat kerestek: amennyiben megfelelő volt a minőség, elindulhatott a gyártás, viszont a maihoz hasonló szabályozói környezet ekkor még, képletesen szólva, távolról sem volt jelen.
A legtöbbet a Samsungtól tanultam, ők voltak a legnyitottabbak
– emlékszik vissza Kasza Lajos. 2005-ben a Sony átvitte a televíziógyártást Szlovákiába. Míg a gyártás központjának a japánok Nyitrát javasolták, a cég inkább Galántára települt. Mindeközben Magyarországon beindult a DVD gyártás is. A cél a diverzifikáció volt - több tekintetben is.
Egyrészt fontosnak tartották, hogy ne egyetlen tevékenységtől függjön a cég prosperitása, másrészt a kezdetektől fogva vigyáztak arra, hogy ne legyen túl nagy a multinacionális cégeknek történő kitettség, a bevétel legfeljebb fele származzon tőlük.
A multik gyorsan lépnek, amely kockázatos. Miután az Electrolux 2007-ben javasolta nekik, hogy kövessék Nyíregyházára, kiépítettek ott egy akkor 12 ezer négyzetméteres műanyagüzemet és raktáregységet. Bár ezután a Samsung Románia felé szeretett volna terjeszkedni, meggyőzték őket, hogy inkább Szlovákiában telepítsenek gyártó kapacitásokat. Később mégis megvalósult a romániai terjeszkedés, így Nagyszalonta mellett, Madarász községben építettek egy üzemet, ahol már monitorok és televíziók összeszerelése is zajlott.
Nagyrédén felszámolás útján vásároltak meg egy üzemet, az ottani fejlesztések révén ez az üzem 2020-ban elére a 10 milliárdos árbevételt. Az 1990-es években az autókereskedelem üzletággal egészült ki a cégcsoport tevékenysége - Jászberényben 1997-ben indítottak el egy Mercedes kereskedést. 2005-ben a német autók egy új szalont kaptak, a korábbiban KIA autókat kezdtek el forgalmazni.
A Samsungot ismerve bíztam a dél-koreai gyártókban
– mondta Kasza. Később a Suzukival és a Mazdával bővült a paletta, a hálózat pedig időközben országos szintre lépett: Jászberény, Fót, Eger, Nyíregyháza, Veszprém és Kecskemét területén is kereskedést nyitottak. 2019-ben e cégek közel 30 milliárd forintos árbevételt termeltek.
"A válság előtt a KIA és a Suzuki húzott, a válság kitörése után azonban a kisebb értékű autók forgalma jelentősen lecsökkent, a nagyobb értékű gépjárműveké viszont növekedett. A két piaci szegmens jól kiegészíti egymást” – mesélte az ügyvezető igazgató.
Időközben, ahogy gyarapodott Magyarországon az autógyárak száma, a műanyag üzletág elkezdett autóipari alkatrészeket is gyártani. Mindig is fontos szempont volt a saját lábon állás, az eladósodás elkerülése. A képződött nyereség túlnyomó részét visszaforgatják a vállalkozásba.

„Gyors döntéseket tudunk hozni, gyorsan reagálunk a piaci lehetőségekre. Ami egy multinál egy év alatt megy át, azt mi három nap alatt eldöntjük. Ehhez persze tartalékok kellenek.Olyan ez, mint az autóvezetés. Nem a kocsi elé figyelünk, hanem messzebbre, 3-5 éves távra tervezünk, ha más irányt kell venni, akkor viszont gyorsan reagálunk" – magyarázta Kasza.
Az üzletmenetbe sikeresen vonták be a második generációt, a fiatalok külön üzemeket, gyártási centrumokat irányítanak. A munkaerő mindig is probléma volt, az állami lakástámogatások révén azonban sikerül megtartani az értékes embereket.
Aki vesz lakást és letelepedik, az nem megy el. Munkahellyel, fizetéssel, biztonsággal lehet megtartani az embereket
– véli az ügyvezető. Magyarországon 3 ezer fő az állományi létszám, ehhez csatlakozik ezer külső munkavállaló. Emellett az alkalmazottak száma Szlovákiában 1200 fő, amelyet szintén kiegészít 400 külsős. Ahhoz, hogy a cég rugalmasan tudjon reagálni a munkaerő fluktuációjához kapcsolódó nehézségekre, a válság idején is folyamatos volt a felvétel a cégeknél.
Várakozásaik szerint a következő években az energia és a munkaerő együttes jelenléte kritikus lehet, emiatt az egyes gyártási folyamatokat automatizálni, robotizálni kezdték. Emellett elmozdulás történt a megújuló energiaforrások felé - mára napelemeket is telepítenek. A felvásárlási, tulajdonszerzési ajánlatoknak ellenálltak, nem szerették volna megbontani a családi egységet.
A gyerekek döntése lesz, hogy tőzsdére viszik a céget, vagy sem
– vázolta fel a lehetőségeket Kasza Lajos.
A cikk eredetije a Budapesti Értéktőzsde kiadványában, a BÉT50-ben jelent meg. A BÉT 50 médiatámogatója a Portfolio Csoport.
Címlapkép: BÉT 50
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban
A napi mélypontokról azért elmozdult a Dow és az S&P 500 is.
Kijelölték a rettegett izraeli titkosszolgálat új vezetőjét
Csúnyán megromlott a szervezet renoméja.
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Támad az új Covid-alvariáns, kiadták a javaslatot az új vakcinákra
Az amerikai és az európai gyógyszerfelügyelet.
Megszólalt a neves pénzember: kritikus helyzetben vagyunk
Szerinte félnünk kellene az amerikai kötvénypiacot látva.
Mi hűti le Indiát, miközben forr a világ?
Több mint egy évszázad alatt mindössze 0,7 °C-os hőmérséklet-emelkedést mértek Indiában, szemben a globális 1-2 °C-os átlagnövekedésével.
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Mi lesz a cégemmel utánam? A bizalmi vagyonkezelés alapjai
Adóoptimalizálás, folyamatosan finomított szabályozás, és ezt kísérő heves viták - sok szó esik ezekben a hetekben is a bizalmi vagyonkezelésről. Arról azonban, hogy mire is...
The post Mi l
Elindult a GINOP Plusz-1.4.5-25: Támogatás a Zöld és Digitális Átálláshoz a KKV-knak
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen