
A KELER név sokak számára ismerős lehet: az MNB és a BÉT közös tulajdonában levő szolgáltató a hazai tőkepiac háttérrendszerének működését biztosítja, központi értéktárként kezeli a hazai központi értékpapírszámlákat, az értékpapírszámlák közötti transzfereket. Leányvállalata, a KELER KSZF azonban a tőkepiacok mellett energiatőzsdék garantőri és elszámolási tevékenységét is végzi, a nettósítás mellett összetett kockázatkezelési tevékenységet lát el, felel a klíringtagok biztosítékainak ellenőrzéséért és kiszámításáért is.
Hogy működik mindez a gyakorlatban?
Amikor egy eladó és vevő megtalálja egymást bármilyen termékkel, azt bilaterális kereskedésnek, vagy otc-nek (over the counter) nevezzük. Ez a tőkepiacokon az a folyamat, amikor két fél bilaterálisan köt egy ügyletet, és kizárólag rajtuk múlik, hogy miben állapodnak meg, milyen kockázatkezelési eszközöket helyeznek mögé, mi az ügyletek elszámolási, teljesítési rendje. Ez tehát azt jelenti, hogy nincs standardizálva, és a kockázatokat is a szerződő felek maguk viselik.
A következő fejlődési lépcső, amikor már megjelenik egy kereskedési helyszín, például egy tőzsde, ami transzparens, szabályozott környezetet jelent. A legmagasabb szintet pedig az jelenti, amikor a tőzsdék mellett már egy klíringház, vagy egy Európai Uniós szabályozás és felügyelet alá tartozó központi szerződő fél is megjelenik. A klíringházak jellemzően a tőzsde megbízásából dolgoznak, az ügyfelek és a rendszer tulajdonképpeni végső haszonhúzói pedig a kereskedő felek.

„A központi szerződő fél azt jelenti, hogy kötelezően bekerülünk az eladó és a vevő közé az adott ügyletben: minden egyes, a tőzsdén kötött ügylet, ahol jelen vagyunk, ezáltal anonim. Tehát nem az eredeti vevő vagy eladó van a másik oldalon, hanem mindig a központi szerződő fél, aminek köszönhetően a tőzsdei kereskedők a terméket vagy épp annak ellenértékét biztosan, minden körülmények között megkapják a megállapodott áron, a meghatározott elszámolási ciklussal. Központi szerződő félként ezt biztosítjuk, azaz a teljes partnerkockázatot kivesszük a rendszerből, gyakorlatilag az eladónak a vevője, a vevőnek pedig az eladója leszünk” – mutatta be a helyzetet a Portfolio-nak Kecskésné Pavlics Babett, a KELER KSZF vezérigazgatója, aki szerint ez a fajta standardizált garanciavállalás rendkívüli hatékonyságnövelést hoz a kereskedési rendszerbe.
A klíringházak energiatőzsdei szerepvállalását határidős ügyleteknél EU-s szabályok írják elő: az európai országok közül a KELER KSZF fedi le a legszélesebb körben egy adott ország gázpiacát, sőt egyedülálló atekintetben, hogy a nyugat-európai tőzsdékhez is elérést biztosító árampiaci üzletágat is üzemeltet.
Magából a rendszerből következik tehát az is, hogy a klíringházaknak rendelkezniük kell egy rendkívül komplex kockázatkezelési rendszerrel, valamint megfelelő forrással és likvid tőkével, ahhoz, hogy minden egyes ügyletet biztosan teljesíteni tudjanak. Összetett óvadékkezelési rendszerrel rendelkeznek: alapbiztosítékokat és matematikai módszerekkel meghatározott, az ármozgásokat fedező biztosítékokat (szakzsargonban úgynevezett margin-t) kérnek be a klíringtagoktól – és persze már önmagában a tagok kiválasztása is egy komplex ellenőrzési folyamat után valósulhat meg. Mindezek mögött egy speciális IT-infrastruktúra működik: a tradek elszámolása és a hatékonyságot támogató nettósítása komoly informatikai teljesítmény is egyben.
Átalakulnak az energiapiacok, a feladatok is összetettebbek lesznek
Az utóbbi időszakban mind a tőke-, mind az energiapiacon jelentős turbulencia tapasztalható. Egyfelől a gáz- és villamosenergia-piacok jelentős fejlődésen mentek keresztül az elmúlt években.. Összehasonlításként: míg 10 évvel ezelőtt egy országban leegyszerűsítve egy nagy, koncentrált energiapiacról, 2-3 forrásról (erőmű, hosszú távú gázszerződés) és beszerzési oldalról is nagy koncentráltságról beszélhettünk, addig napjainkban a szereplők száma megsokszorozódott, a hazai- és nemzetközi összekapcsolódás fizikailag is egyre jobban lehetővé vált, a folyamat és a piac pedig öngerjesztő módon, exponenciálisan növekszik.

A változás egyik oka a zöld irányokban keresendő. Ahogy egyre több a szélerőmű, a napelempark, és több az ipari fejlődésből is adódó forrás (például az orosz vezeték mellett a horvát LNG-terminál, a cseppfolyós gáz), a források diverzifikálódása indult el.
Bár a vevői oldalon továbbra is állami monopólium a védett fogyasztók ellátása, a nagy piaci szereplők mellett egyre több a nagykereskedő, aki nemzetközi szinten vizsgálja az árakat és a piacokat.
Ugyanakkor maguk a nagyvállalatok is intenzívebben használják a tőzsdét saját energiaigényük gazdaságosabb kielégítésére. Sőt, a lakossági oldal is közelít a piacra:
több európai országban már működnek közösen gazdálkodó, lakossági alapokon működő fogyasztói csoportok is.
„Az EU politikai hozzáállása is azt tükrözi, hogy az energia ne az egyes államok privilégiuma legyen, zárt láncolatban, hanem kapcsoljuk össze a piacokat, és az energia jusson el oda, ahol szükség van rá, és lehetőleg éles árverseny alakuljon ki. A többszereplős, európai szinten integrált piac, a nemzetközi szereplők kereskedelmi láncolata egyfelől jelentős megtakarítást jelent a végső fogyasztók számára is (hisz ténylegesen meg tud valósulni az árverseny), ugyanakkor a piacok növekedése és a határon átnyúló szerepvállalás jelentősen több kockázati tényezőt is hoz magával. Ezek a változások előtérbe helyezik a tőzsdéket és a klíringházakat, akik ezeket a partnerkockázatokat ki tudják küszöbölni” – tette hozzá Kecskésné Pavlics Babett.
Az energiapiaci árak az elmúlt években a korábbiak sokszorosára emelkedtek. Ehhez képest kevés volt a default, azaz Magyarországon kimondottan kevés kereskedőcég ment csődbe
– például a brit piachoz viszonyítva. Ebben a folyamatban a KELER KSZF által nyújtott garanciavállalásoknak is érdemi szerepe volt, ugyanakkor a volatilis környezet miatt szükségszerűen jelentősen emelkedtek a biztonságot lehetővé tevő óvadékszintek is. Nyugat-Európában előfordult, hogy egy kereskedőcégnek 10 milliárd eurós hitelkeretet kellett felállítania annak érdekében, hogy a kereskedéshez kapcsolódó óvadékokat biztosítani tudja. A kockázatot ebben az esetben az jelenti, hogy a rendkívüli óvadékszintek sokakat elriaszthatnak a tőzsdei kereskedéstől, ez pedig akár piaci fejlődés lassulását, a kockázatok növekedését, a transzparencia, a piaci bizalom visszaesését is jelentheti.
Fejleszthetné a piacot egy kelet-európai nagy klíringház
A klíringházak szerepvállalása kapcsán fontos, hogymindig az adott tőzsde dönti el, hogy melyik klíringházzal dolgozik. Nyugat-Európa energiatőzsdéit a Deutsche Börse-csoporthoz tartozó klíringház, a European Commodity Clearing AG szolgálja ki, így az elmúlt években jelentős hatékonyságnövelést értek el a piacokon. Régiónkban és a Balkánon három fontos szereplő működik: a varsói, az athéni és a budapesti klíringház, akik így természetes jelöltek lehetnének a régiós szerepre .
Ennek a folyamatnak egyfajta nulladik lépéseként tavaly decemberben együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank, a Budapesti Értéktőzsde és a Varsói Értéktőzsde.
A megállapodás célja egy közös, elszámolási szolgáltatásokat nyújtó holding társaság, a Central Post-Trade Solutions létrehozása, amely tulajdonosává válhat a magyar tőkepiacon központi szerződő fél funkciót betöltő KELER KSZF-nek, illetve a lengyel energetikai elszámolóháznak, az IRGIT-nek. A felek által elfogadott szándéknyilatkozat szerint a TGE várhatóan az újonnan alapítandó Central Post-Trade Solutions többségi tulajdonosa lesz.
A stratégiai célok ugyanakkor még képlékenyek, a Portfolio információi szerint a tulajdonosok nem határoztak még a konkrét irányokról, de a szakértők egyetértenek abban, hogy mind a tőkepiacokon mind az energia piacokon tapasztalható turbulenciák mentén mind hazai, mind régiós szinten különösen felértékelődhet egy központi szerződő fél által nyújtott szolgáltatási paletta.
A cikk megjelenését a KELER KSZF támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Ez egyre csúnyább: gyenge amerikai adatok érkeztek, megütötték a tőzsdéket
Nagy mínuszban az amerikai indexek.
Hatalmas robbanás történt Murom mellett, elfoglalták az oroszok Novét - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Óriási fordulat történt Horvátországban: előretörtek a magyarok
A hagyományos piacokon visszaesés történt.
Fűt-fát ígérget Putyin, de az ukrán főparancsnok szerint a valóság valami egészen más
Olekszandr Szirszkij szerint az oroszok jelentősen növelték harci aktivitásukat.
Magyarország kérte Brüsszelnél a költségvetési menekülési záradék aktiválását
A magyar hiány így a GDP 1,5 százalékával nagyobb lehet 2028-ig.
Zöld utat kapott a koalíciós megállapodás, új kormánya lehet Németországnak
Utolsónak az SPD is megszavazta a koalíciós szerződést.
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Arany és platina bankkártya, van-e haszna?
Nemrég írtam az ingyenes Unicredit Presige díjcsomagról, amihez ingyen jár a Mastercard aranykártya, illetve aki akar, kérhet első évben ingyenes platina hitelkártyát (utána évente valami 7.50
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Bezzegországból bukott angyal? Nagy bajba kerülhet Magyarország szomszédja
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen