Gyengülő kereslet, visszaeső import és alacsony árak jellemzik az LNG-piacot Ázsiában és Európában egyaránt. Kínában és az EU-ban is csökken a behozatal, miközben a spot árak még a mélypontok ellenére sem tudják élénkíteni a vásárlási kedvet.
A gyengülő világgazdasági teljesítmény a csökkenő nyersolajárak által energiaköltség-megtakarítást eredményezett a német lakossági fogyasztók számára az év eleje óta - jelentette ki Thorsten Storck, a Verivox portál energiaügyi szakértője a Funke Mediengruppe számára adott interjúban.
Katherina Reiche gazdasági miniszter jelentős változtatásokat tervez a német energiapolitikában: a gázerőművek építését helyezi előtérbe és vissza kívánja szorítani a hőszivattyúk kötelező telepítését, ami éles kritikát váltott ki a klímavédők körében - tudósított a Deutsche Welle.
Az Európai Unió új szankciócsomag bevezetését fontolgatja Oroszország ellen, amely több mint 20 bank kizárását jelentené a SWIFT rendszerből, valamint az orosz olajár-plafon csökkentését és az Északi Áramlat gázvezetékek betiltását - tudósított a Bloomberg.
Megkapta a létesítési engedélyt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH) a Visontára tervezett új, 650 megawattos modern technológiát alkalmazó gázerőmű.
Az EU újabb szintre emeli a Moszkvára nehezedő nyomást: a 17. szankciós csomag után már készül a 18., amelyben ismét az energiaszektorra kerül célkereszt. A lehetséges intézkedések között szerepel az olajárplafon további csökkentése és az Északi Áramlat vezetékre kivetett szankciók. Noha az utóbbi gyakorlati jelentősége csekély, mivel a vezetékek többsége használhatatlan. Az Európai Bizottság eközben már olyan kereskedelmi tilalom bevezetését tervezi, amely 2027-re teljesen megszüntetné az orosz energiaimportot – akár a magyar vétó megkerülésével is.
Bár az orosz gáz ukrajnai tranzitja idén leállt, az osztrák központi gázhub (CEGH) forgalma mégis növekedett, amivel megerősítette szerepét a régióban. A kereskedési volumenek - különösen Németország és Olaszország irányából - élénkültek, miközben az árak csökkentek és a tárolók menetrendszerűen töltődtek – ami még a szakértőket is meglepte. Mindezt árnyalja, hogy az OMV vezérigazgatója minapi interjújában egyértelművé tette: az osztrák energiacég a háború lezárulta után nem zárja ki az orosz földgáz újbóli vásárlását.
Május 20-án indul az EnergyTalks, a Portfolio és a Magyar Energiakereskedők Szövetségének közös energetikai podcastje. A havonta jelentkező sorozatban a hazai energiapiac legfontosabb szereplőivel és legkiválóbb szakértőivel fogjuk körbejárni a Magyarországot érintő legfőbb energetikai kérdéseket. Az első epizódban Lantos Csaba energiaügyi miniszter volt a vendégünk, akivel többek között átbeszéltük Magyarország energiaszuverenitásának kihívásait, és azt is, hogy mennyire sebezhető a magyar áramhálózat az olyan összeomlásokkal szemben, mint amit a közelmúltban Spanyolországban láthattunk.
Az EU terve, miszerint 2027 végétől teljesen leválik az orosz energiahordozókról nem veszélyezteti Magyarország és Szlovákia ellátását - állítja a CREA. A Kutatóközpont elemzése arra is rámutat, hogy e két ország jelenleg a legnagyobb európai finanszírozója Oroszországnak a nyersolaj és földgáz vásárláson keresztül, miközben csak döntés kérdése lenne a váltás.
Emmanuel Macron francia elnök új szankciókat helyezett kilátásba Oroszország ellen, amennyiben Moszkva nem egyezik bele a tűzszünetbe - írta a Sky News.
A 2021-ben kötött hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés keretében a Gazprom ingyen szállítja le a földgázt a magyar határig, azaz Kiskundorozsmáig; és a szerződés pontos ismeretében komoly kártérítési felelőssége lenne az MVM-nek, ha a friss európai bizottsági terv alapján ki kellene lépnie a szerződésből – jelezte a Patrióta Youtube csatora keddi beszélgetése során Czepek Gábor.
Szlovénia és Algéria két évvel meghosszabbította a földgázszállításról szóló megállapodást, amelynek értelmében Szlovénia a szükséges gázmennyiségének közel felét az észak-afrikai országtól szerzi be.
Az Isztambulban csütörtökön várható orosz-ukrán béketárgyalások tükrében az Európai Unió energiaügyi biztosa egyértelművé tette kedden, hogy a blokk nem kívánja feléleszteni az orosz energiaimportot egy esetleges ukrán-orosz békekötés után sem.
Németország új szabályozási irányt jelölt ki a villamosenergia-hálózati díjak terén: a jövőben a megújuló termelőknek is fizetniük kellene forgalmi alapú rendszerhasználati díjat a hálózatra betáplált energia után - legalábbis ez olvasható a német szabályozó vitaindító anyagában.
Abban állapodott meg a szlovák energiaügyekért felelős miniszterrel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy a lehető legszorosabb együttműködésben harcolnak majd azon friss brüsszeli javaslat ellen, amely az orosz kőolajról és földgázról való teljes leválást célozza 2027-ig – jelezte pénteken a magyar külügyi tárca.
Ma hajnalban közzétette a 2025. évi első negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok újfent azt mutatják, hogy az olajcég eredménye az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti időknél magasabb szinten tudott stabilizálódni. A friss számok bár messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, azonban jóval a hosszú távú átlag felett sikerült zárni a negyedévet, ezzel az elemzőket is alaposan meglepve, különösen a Downstream tekintetében. Az összességében kedvezően alakuló működési környezetben az Upstream és a Downstream szegmensek szállították az eredmény oroszlánrészét. Hernádi Zsolt a gyorsjelentés kapcsán figyelmeztet: a továbbiakban is hasonló, zavaros és bizonytalan idők jöhetnek, és bár az idei üzleti évre kitűzött célok teljesítésében jó úton halad a társaság, de megnőttek a kockázatok.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?