
A Light Art Museum (LAM) 2022-ben mindössze néhány hónap alatt valósult meg Budapest V. kerületében, az egykori Hold utcai piaccsarnokban. Az első, magyar fényművészekre fókuszáló kiállítást 11 hónap alatt kétszázezren nézték meg. Az intézmény kétéves működése alatt már közel 400 ezer látogatót fogadott, harmadik tárlatát pedig szeptember elején nyitotta meg Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai címmel.
A kiállítótérbe lépve az első dolog, ami a szemlélőnek feltűnik az, hogy mennyire más, mint a megszokott múzeumi közeg. Azonnal beszippant a különleges atmoszféra, a látvány és a hanghatások együttese.

Az intézmény szembe megy a hagyományos „white cube” felfogással, amiben a múzeum szinte láthatatlan és egyfajta fehér háttérként szolgál a műalkotások számára. Az elsötétített csarnokban maguk az installációk szolgálnak fényforrásként, egyszerre kontúrozzák és átalakítják a piac építészeti sajátosságait.
Vida Szabolcs, a Light Art Museum szakmai igazgatója a Portfolio-nak elmondta, hogy ez nem a véletlen műve, hanem művészi kifejezőeszköz. A kiállító művészek a kurátori koncepciót szem előtt tartva, a tér adottságait figyelembe véve építik fel a műveket, ami sokszor azt is jelenti, hogy egyszeri és megismételhetetlen alkotások jönnek létre, amik csak a tárlat ideje alatt láthatók.

„A LAM tekinthető egy revitalizációs projektnek is, hiszen a Covid után ez a piac már nem tudott kinyitni, azonban azzal, hogy mi ide költöztünk, évente 200 ezer ember nézheti meg a műemléki védelem alatt álló épületet, ami egy regionális szinten kiemelkedő művészeti intézménynek ad otthont” – fogalmazott Vida.
Szalai Borbála, a kiállítás egyik vezető kurátora szerint komoly probléma Európa-szerte a régi, funkcióját vesztett középületek felhasználása, erre a budapesti intézmény egy különleges megoldást kínál azzal, hogy beépíti a csarnok sajátosságait a kiállítások koncepciójába. „A Light Art Museum nagyon jól működik ebben az épületben mert a néhai piac zárt terei, aprócska üzlethelyiségei, standjai lehetővé teszik, hogy egy-egy műalkotás olyan saját teret kapjon, amibe a látogató is beléphet” – tette hozzá.

A LAM azonban nem csak kiállítótérként funkcionál. A múzeum saját gyűjteménnyel rendelkezik és nemzetközi együttműködések keretében külföldi szervezetekkel is dolgozik. A jelenleg például két olyan műalkotás is látható, amit a madridi Thyssen-Bornemisza Art Contemporary művészeti alapítvány kölcsönzött a tárlathoz.
Az intézmény emellett edukációs programoknak is otthont ad, iskolákat támogat belépőjeggyel, több konferenciát és egy nyári egyetemet is szervezett, jelenleg pedig a MOME-n tartanak kurzust a LAM munkatársai.
Kortárs művészet élményként
Az elmúlt években töretlen népszerűségnek örvendenek az „Instagram-kompatibilis” immerzív kiállítások, Szalai Borbála azonban kiemelte: a Light Art Museum esetében többről van szó, mint könnyed szórakoztatásról, a cél a magas kortárs művészet közvetítése egy intenzív audiovizuális élmény segítségével.
A tér kialakításának köszönhetően egy teljesen egyedi atmoszféra jött itt létre így a látogató teljes mértékben kiszakadhat a hétköznapokból. „A múzeumban a látogató egy komplex élményt kap, azonban az, hogy valami újszerű és látványosan izgalmas vagy esetleg meghökkentő, nem jelenti azt, hogy nincs művészeti értéke vagy nem foglalkozik releváns problémákkal. Itt a látogatók olyan alkotásokkal találkozhatnak, amik a kortárs képzőművészet legmagasabb szintjét képviselik” – mondta Kovács Dalma, aki kurátor asszisztensként szinte a LAM indulása óta dolgozik az intézményben.

A legújabb tárlaton olyan, világszerte ismert művészek alkotásaival találkozhatnak a látogatók, akik a világ legfontosabb kortárs kiállítóhelyein is rendszeresen megjelennek. Ilyen például Ólafur Elíasson, Jon Rafman vagy Cerith Wyn Evans. A kiállítás témák szintén a ma emberéhez szólnak: többek között pedig szerepel a tárlat felvetései között az internet és a számítógépes játékok a pszichére gyakorolt hatása, az ökológiai válság és a mesterséges intelligencia ma még némiképp kontrollálatlan fejlődése is.
Zeppelin
A piactér közepén látható „Zeppelin” önmagában egy külön kiállítótér, amihez egy zsilipkapun keresztül juthatnak be a látogatók. Az installáció alapja egy 40 méter hosszú, szövetszerű anyagból készült szivarforma, amit túlnyomással tartanak feszesen. A Zeppelin belső felülete 2000 négyzetméter, erre vetítenek a művészek, a gömb tükröződő padlózata pedig gyakorlatilag egy 360 fokos vizuális élményt teremt. A jelenlegi kiállításon Kati Katona Immersia című munkája látható itt, ami kifejezetten a tárlatra – és azon belül a Zeppelinbe – készült.
Szalai Borbála szerint az aktuális kiállítás sajátossága, hogy többféle keretezésre is lehetőséget ad, így azok is élvezhetik, akik nem rutinos képzőművészet fogyasztók, azonban azt tapasztalják, hogy, ha valaki egyszer eljön egy kiállításra, visszatér a következőre is.
„Egyfelől a belépési küszöb viszonylag alacsony, mert a művek erős látványvilága, atmoszférája mindenkit magával ragad. Azonban, ha valaki elmélyülne egy-egy alkotásban annak mélyebb rétegeit is fel lehet fedezni. Ha valaki csak egy szelfit szeretne készíteni, azt is megteheti, de mi mindenkit arra ösztönzünk, hogy gondolkozzon el a megjelenített aktuális társadalmi kérdéseken. Tömör leírásokat adunk a művekhez, de ha valaki szeretne tovább haladni egy gondolatmenetben, akkor egy QR kód leolvasásával hosszabb szövegeket is talál” – tette hozzá. A LAM stratégiájában fontos szerepet kapnak a különféle látogatói csoportok: a látogatók hetven százaléka magyar és bár elsőként a közösségi médiában aktív fiatalabb korosztály fedezte fel az intézményt, ma már a művészetkedvelő középkorúak körében a legnépszerűbb.
Magánmúzeumként is elérhető a siker
A Light Art Museum abból a szempontból is egyedi a hazai művészeti szférában, hogy magán alapítású múzeumként állami támogatások nélkül, kizárólag a jegybevételekből teremti meg a működés feltételeit.
Az volt a cél, hogy a kultúraközvetítésben újszerűek és sikeresek legyünk, amit a számok is visszaigazolnak
– mondta Kovács Dalma.
A szervezők nagy figyelmet fordítanak arra, hogy az intenzív élmény mellett a tárlatok aktuális, releváns kérdéseket boncolgassanak, így a visszatérő látogatók minden alkalommal új élményekkel távozhatnak.

A közönség mellett a LAM a képzőművészek számára is vonzó lehetőség. Az intézmény egyik kiemelt feladatának tartja a művészet, a tudomány és a technológia találkozására épülő art science területén mozgó alkotók támogatását, így olyan alkotókat is megismerhet a nagyközönség, akik a hagyományos intézményi keretek között nem tudnának érvényesülni.
„Az eddigi három kiállítás alatt több, mint 30 műalkotás létrejöttét finanszíroztuk, ezzel próbáljuk vitalizálni a régió feltörekvő képzőművészeti közegét” – részletezte Vida Szabolcs.
A szakmai igazgató kiemeli: az art science egy rendkívül költséges, ugyanakkor nehezen gyűjthető területe a képzőművészetnek, emiatt a régióban dolgozó művészeknek kihívás megteremteni az alkotáshoz szükséges anyagi feltételeket.

Az alapanyagok magas ára mellett ebben a hosszú és komplex fejlesztési folyamat is közre játszik. Egy adott mű mögött akár egy több szakemberből álló stúdió is állhat: programozók, mérnökök és művészek dolgoznak együtt. Az installációk felépítése és üzemeltetése is komoly szaktudást és anyagi ráfordítást igényel.
A Hold utcai piac belső tere rendelkezik az ehhez szükséges adottságokkal, ugyanakkor a csarnok kialakítása kreatív kihívást jelent a művészeknek.
Mindig megpróbálunk valami olyat alkotni, ami egy kicsit kilóg a sorból, ami egy kicsit kockázatos, játékos és izgalmas
– összegezte a koncepciót Vida.

A cikk megjelenését a Light Art Museum támogatta. A Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című kiállítás 2025. június végéig látható a Hold utca 13. alatt a régi vásárcsarnok épületében.
Címlapkép és fotók: Stiller Ákos/Portfolio
Ingatag a hangulat a tőzsdéken, Trump bejelentéseire vár a piac
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Kiderült: kevesen hagyták el eddig az állampapírpiacot, de sokan tértek át a PMÁP-ról egy másik állampapírra
Kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét az ÁKK.
A helyzet kritikus: újabb szarvasmarha-állományok fertőződhettek meg
A gócpontok közel vannak Szlovákiához.
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig? Érdemes tisztában lenni a családok s
Nálatok laknak-e állatok?
Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
- Figyelmeztet a Bizottság: Magyarország olyan adóssághegyen ül, amit nehéz lesz legyűrni
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.