A Fondation Vasarely első alkalommal rendez retrospektív kiállítást a magyar származású francia művész, Claire Vasarely (született Spinner Klára) életművéből, akinek munkássága hosszú időn át háttérbe szorult férje, Victor Vasarely nemzetközi hírneve mellett. Claire Vasarely (1909–1990), a 20. század első felének modernista művészeti mozgalmaiban vett részt, életműve azonban mára szinte teljesen kiesett a művészettörténeti emlékezetből. Ez az első retrospektív tárlat, amely átfogóan vizsgálja pályáját.
Június 19-ig látogatható Csáky Donát Márk kiállítása a Nemes Galériában, az ott látható festmények gazdag és elmélyült vizuális tapasztalatot kínálnak. Ezek az alkotások egyszerre építenek az érzékelés rezdülésekre fogékony működésére és a figyelem lassú, kontemplatív áramlására. A művész legújabb képein ezúttal is a táj szubjektív feltérképezésével kísérletezik – ám ez a fajta tájírás nem csupán értelmezésre, hanem átélésre is hív: nem a külső világ leképezéséről, hanem egy érzékeny belső dimenzió megformálásáról van szó, ahol a festői jelenlét, az észlelés intimitása és a többrétegű időkezelés válik hangsúlyossá.
A festményektől a szobrokig, grafikáktól a fotókig és a falikárpitokig, ezekben a hetekben is számos izgalmas kiállítás várja a látogatókat. A Műtárgy.com tárlatajánlója.
Bázel, Miami Beach, Hong Kong és Párizs után az Art Basel Dohában, a katari fővárosban is megveti lábát. A döntés logikus következménye a globális műkereskedelemben tapasztalható földrajzi súlyponteltolódásoknak, de nem mentes a kockázatoktól sem.
A csaknem fél évszázada Amszterdamban élő 72 éves dél-afrikai művész 20 év után tér vissza a képzeletbeli ”trónra”.
A generatív mesterséges intelligencia ma már nemcsak képeket hoz létre, hanem felismeri és újraalkotja a vizuális stílusokat – gyakran tömegesen, az alkotók tudta és hozzájárulása nélkül. A japán animáció mestere, Mijazaki Hajao talán sosem gondolta volna, hogy művészi világa egyszer algoritmusok által generált mémként hódítja meg a közösségi médiát. A Studio Ghibli stílusát idéző képek ma szinte mindenhol felbukkannak: politikai jeleneteken, popkulturális eseményeken, sőt, hétköznapi szelfiken is. Ez első pillantásra puszta technológiai bravúrnak tűnhet – de vajon valóban ártatlan rajongói tisztelgésről van szó? A Ghibli-stílusú AI-képek elterjedése nemcsak az etikai, hanem a szerzői jogi határokat is feszegeti. Ha egy algoritmus képes tökéletesen utánozni egy művész stílusát, mi marad az alkotói szabadságból és a szerzői jogokból? A válasz a művészet jövőjét és a globális kreatív iparágak működését is alapjaiban befolyásolhatja.
A Műtárgyak Éjszakája Fesztivál immár kilencedik éve várja izgalmas programokkal a művészetek iránt érdeklődő lelkes amatőröket és szakmabelieket egyaránt. Nevével ellentétben a háromnaposra duzzadt programsorozat nem csak késő esti elfoglaltságot kínál, hiszen például az idei 70 helyszínen megrendezésre kerülő közel 120 programot nehéz is lenne két-három éjszakába belezsúfolni. Ugyanakkor az események valóban rendhagyók, olyan élményt nyújtanak, amelyekre a mindennapok során nem tehetnénk szert. Természetesen a sokszínű felhozatalban megtalálhatók az esti programok is – jelen válogatásban ezekből adunk ízelítőt.
Május közepétől már a hazai aukciós piac legnagyobb szereplői is színre lépnek. A kínálat a tavaly tavaszihoz hasonló színvonalú és – a nemzetközi trendeket követve – főként a közepes és alacsony árfekvésű tételek között gazdag – írja a műtárgy.com.
Művészet vagy tudomány? Tudomány vagy művészet? Kell-e különbséget tennünk, lehet-e éles határvonalat húzni a kettő között? Gyakran állítjuk szembe őket egymással, mintha egy ellentétpárról lenne szó: bal agyfélteke-jobb agyfélteke, objektív-szubjektív, szabálykövetés-kreativitás… Már az iskolában választás elé kényszerítenek minket, döntsük el, melyikben szeretnénk kiteljesedni, melyik felel meg jobban az érdeklődési körünknek. De valóban választanunk kellene? Az immár 9. alkalommal megrendezett Műtárgyak Éjszakája Fesztivál szerint nem, ugyanis az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő programsorozat mottója idén a „művészet és tudomány”. Május 23. és 25. között számos eseményen vehetünk részt, amelyek nem a két terület különbözőségeit mutatják be, hanem a közös metszéspontokra világítanak rá.
Az eddigi tulajdonos cég korábbi vezérigazgatója vette meg a Frieze-t és bár a menedzsment, legalábbis egyelőre, marad, a vásár piaci pozicionálásában változások következhetnek.
Hetven fővárosi helyszínen, több mint 100 programmal érkezik idén a IX. Műtárgyak Éjszakája Fesztivál. A tavasz legsokoldalúbb, éjszakába nyúló rendezvénysorozatát május 22-24. között rendezi meg a műtárgy.com. A fesztiválozók olyan helyekre is eljuthatnak ezeken a napokon, ahol ritkán fogadnak látogatókat. Feltárulnak a restaurátor műhelyek titkai, tematikus művészeti és épületséták várják az érdeklődőket, de számos ismert művész, tudós és galerista is személyesen találkozik a résztvevőkkel.
Míg a nemzetközi műtárgypiacon február óta már számos jelentős árverést tartottak, a hazai piac a hagyományokat követve lassabban ébred. Bár kisebb aukciók szinte folyamatosan voltak itthon is, a nagyobb házak csak májusban lépnek színre. A műtárgy.com annak nézett utána, milyen szezont ígérnek az előjelek és milyen az első nagyobb árverések kínálata.
A művészet végső formájában néha távolinak tűnhet egy galéria falán, vagy egy tökéletesen bevilágított múzeumi térben. De mi történik a művekkel, mielőtt bekerülnek a kiállítótérbe? Ha lehetőségünk nyílik látni, hogyan születnek meg a képek, szobrok, installációk első elemei, teljesen új kontextusban tudjuk értelmezni az alkotásokat – és egy igazán különleges folyamatnak lehetünk tanúi.
Orosz művész festette meg a Trump elleni merénylet utáni ikonikus pillanatot, amelyet Putyin ajándékként küldött az amerikai elnöknek - jelentette a CNN.
A nemzetközi műkereskedelem 2024-ben kisebb mértékben esett vissza, mint ahogy azt az aukciós forgalom már korábbról ismert számai alapján feltételezni lehetett – írja a műtárgy.com.
A műtárgy.com újabb válogatással jelentkezik a tavaszi kiállítások gazdag kínálatából. Ebben a képzőművészet mellett a fotográfia is helyet kap – ráadásul egy félszáz tárlatot felölelő fesztivállal.
Ez most sokakat érint.
Sokáig vezette a nagyvárost is.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!