
Az idei év történései a legtöbb magyar KKV-k életére is komoly hatással voltak. Hogy mutatkozik ez meg a hitelezésben, finanszírozásban? Milyennek látja a magyar kkv-k helyzetét a koronavírus hatására? Melyek a turizmuson túl a legveszélyeztetettebb ágazatok?
A koronavírus okozta kiszámíthatatlanság nagy kihívás elé állította a bankokat finanszírozási döntéseik meghozatalában. Nehéz megítélni, hogy a jelenleg problémával küzdő vállalkozások mikor válnak ismét fizetőképessé, illetve az aktuálisan kevésbé érintett ügyfelek gazdálkodására mikor lesz hatással az elhúzódó pandemiás helyzet.
Ezt a bizonytalanságot ellensúlyozzák a meghirdetett államilag támogatott hitelkonstrukciók és garanciaprogramok,
melyek nélkül jóval kisebb hitelezési aktivitás mutatkozna a bankok részéről a tapasztaltnál.
A vállalkozások helyzete változó, ügyfélkörünkben számos, a válság által kevésbé érintett, vagy akár a válság okozta változásokhoz jól alkalmazkodó, abból profitáló vállalkozás is megtalálható, de vannak súlyosan érintett ágazatok is.
A turizmus továbbra is komoly problémákkal küzd és egyelőre a fény sem látszik az alagút végén. De nehéz pillanatokat éltek meg a gépjárműipari beszállítók, és az építőipar területén tevékenykedők is. Utóbbiaknál talán már javulás várható.
Mire számít, mennyien fognak élni a hosszabbítás lehetőségével, és mennyien lehetnek 2021 közepén azok, akik törlesztési nehézséggel fognak küzdeni?
Nehéz megjósolni a hosszabbítással élők arányát, hiszen a mai napig a jogosult vállalkozások köre sem ismert pontosan. Jelenleg azt látjuk, hogy nagyon sokan vannak olyan vállalkozások moratóriumban, akik igazából nem szorulnak rá, de biztonságra játszanak.
Abban szinte biztos vagyok, hogy aki jogosult lesz a hosszabbításra, az élni is fog vele.
Az eddig felszínre került 25%-os árbevétel csökkenésből, mint feltételből kiindulva úgy gondolom, hogy az ügyfeleink kisebb részének lesz lehetősége a további moratóriumot választani.
Maradt-e tér a „saját”, „piaci” hitelezés előtt, vagy mindent felszívnak az új programok?
A fókusz mind az ügyfelek mind a bankok szempontjából az állami hitelprogramokon van, azok mind az ügyfelek, mind a bankok számára kedvezőek. A Sberbankál folyamatban lévő hiteligénylések mintegy 90%-a ezen programok valamelyikéhez tartozik. A piaci/saját forrású hiteleknek azonban továbbra is van létjogosultsága, például az euró-alapú finanszírozási igény vagy nagyobb összegű, folyószámla-típusú hiteligény esetén.
Mennyire elégedett a hitelgarancia rendszerével? Több kritika érte az elmúlt hónapokban a bankok részéről.
Bankunk régóta működik együtt a garantőr intézményekkel, fontos partnerként tekintünk rájuk. Jelen körülmények között különösen felértékelődött a szerepük. Ez persze látszik is leterheltségükben, az átfutási idők jelentősen megemelkedtek náluk.
Hogy látja, szükség lenne-e a bértámogatások (kurzarbeit) meghosszabbítására?
A járványhelyzet erősödésével a korábban problémával küzdő cégek helyzete nem javult, a munkaerő megtartása mind a vállalkozások, mind a munkavállalók fontos érdeke, mindenképp szükségesnek látom a bértámogatások tovább vitelét, azonban a korábbinál egyszerűbb, könnyebben igényelhető formában tartanám igazán eredményesnek.
Látnak-e problémát a vállalatközi finanszírozásban, fenyeget-e esetleg lánctartozások kialakulása?
Esetenként megfigyelhető a követelésállomány, vagy a szállítóállomány megemelkedése ügyfeleinknél, de rendszerszintű, nagyobb kiterjedésű lánctartozásoktól egyelőre nem tartok.
A bankunknál is elérhető Széchenyi Hitel Plusz programok, illetve az NHP Hajrá program is jellemzően a likviditás biztosítására, a forgóeszköz finanszírozására használhatók, így át tudják segíteni a vállalkozásokat a problémás időszakon.
A koronavírus a tőke- és devizapiacokat is megmozgatta. Hogyan hatott ez a treasury szolgáltatások igénybevételére a cégek részéről?
Összességében megnőtt a treasury termékek iránt az igény. Mind a kamat-, mind az árfolyamfedezeti ügyletek iránt megnövekedett érdeklődést tapasztaltunk. A legnépszerűbbek az árfolyamfedezeti ügyletek. Sikerük az alacsony belépési korlátban és az egyéni szükségletekre szabható feltételrendszerben rejlik. A másik sikertermék az elektronikus üzletkötési platformon elérhető termékek köre.
A cikk megjelenését a Sberbank Magyarország Zrt. támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Nem lágyult meg a Bázeli Bizottság szíve: rövid pórázon marad a svájci óriásbank
Érik a szigorúbb tőkekövetelmény.
Az amerikai hadsereg bevetésére készül Donald Trump - Engedélyt kért az érintett országtól
Itt vannak a fejlemények.
Holnap mutatják be az EU nagy gázleválási tervét: több milliárd euró forog kockán
Sok dolguk lesz a jogászoknak.
Amerikai nyomásra jön drasztikus változás a Danone termékeiben
A hatóságok felszólítására cselekszenek.
Olyan riasztást kellett kiadniuk a meteorológusok, amilyet 2025-ben még nem
Az Alpok "volt a hibás".
Nyugdíjba megy a király, éljen a király
Nyugdíjba vonul az év végén minden idők legismertebb befektetője. Warren Buffett a HOLD-nak is nagy példaképe, sokszor elhangzik a neve a HOLDBLOG-on, az After Hoursben...
The post Nyugdíjba megy
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.

Bélyegritkaságok a Pénzmúzeumban (x)

- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Ingatlanpiaci elemző
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen