Kiderült, melyek a legjobb pénztárak
Tisztánlátásra van szükség
Az önkéntes nyugdíjpénztári szektor pontosan 20 évvel ezelőtt indult útjára, mára már több mint 900 milliárd forintos vagyont kezelnek a pénztárak, a tagság pedig meghaladja az 1,2 millió főt. A szektor két évtizedes története során nagyon sok vihart át kellett élnie az iparág szereplőinek, az viszont kétségtelen, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszer döntő részének államosítása következtében az önkéntes nyugdíjpénztárak maradtak meg az öngondoskodás fő bástyájának.
Maga az intézmény egy nagyon jó eszköz arra, hogy az időskori jövedelembiztonságunkat megerősítsük, többek között a megtakarítások felhalmozásához adókedvezményt kaphat a tag (a befizetés 20%-át jelenleg bizonyos korlátok mellett), miközben a befektetések hozama adómentes. Ilyen szempontból nagyon nehezen érthető, hogy a szegmens miért nem tudott az elmúlt években növekedő pályára állni, pedig a lakosság megtakarítási szerkezete alaposan átalakult azt követően, hogy az államhoz lépett vissza a tagok többsége. Szakértők szerint a legfőbb probléma, hogy a szektor hosszú fennállása alatt sem sikerült az emberek többségét meggyőznie arról, hogy az öngondoskodásra szükség van.
Igaz 1,2 millió körül van az önkéntes pénztárak taglétszáma, viszont a foglalkoztatottak száma meghaladja a 3,8 millió főt, vagyis a lefedettséget illetően jóval elmaradunk a fejlett országokhoz, de akár Csehországhoz képest is. Az intézményekbe vetett bizalom kulcsfontosságú lenne, ez viszont addig nem alakulhat ki, amíg nem látnak tisztán a tagok. Óriási adattömeg szakad az emberek nyakába, ezek viszont nincsenek jól megszűrve és feldolgozható formába alakítva, ami azt jelenti, hogy magukra vannak utalva az emberek egy ilyen fontos döntés meghozatalában. Pontosan ezért Matits Ágnes nyugdíjszakértő, aki a Nyugdíj és Időskor Kerekasztal munkájában is részt vállalt, egy olyan értékelési módszert hozott létre, amely megkönnyíti az emberek dolgát. A Portfolio.hu a friss eredmények publikálására egy aloldalt hozott létre, ahol felhasználóbarát formában az önkéntes pénztárak iránt érdeklődők releváns információkhoz juthatnak hozzá.
Nagyon vegyes a kép a szektorban
Az önkéntes nyugdíjpénztári rendszer 2012 végén a következőképpen nézett ki. A piacon 51 pénztár működött, amelyből 29 nyílt pénztár volt, vagyis ide bárki beléphetett, 22 viszont zárt formában működött, ahova elsősorban az alapító munkáltatók alkalmazottai léphetnek be. Fontos jellemzője a szektornak, hogy nagyon komoly koncentráció jellemzi, mindössze 6 pénztár található, amelyek 50 ezer főnél több tagot tudnak felmutatni, ezek közül az összes pénzintézeti hátterű (banki vagy biztosítói). Ráadásul az első három pénztár (OTP, Allianz, Aegon) több mint 200 ezer fős tagsággal büszkélkedhetett. További 9 pénztárnak a taglétszáma 10 és 50 ezer között volt, több nagyobb állami foglalkoztatót is itt találtunk, így például a Honvédot és a Postást. Mindez azt jelenti, hogy a tagság és a kezelt vagyon több mint 90%-a köthető a 15 legnagyobb szereplőhöz.
Az értékelésben próbált a szakértő törekedni arra, hogy minél több ismérv alapján mondjon véleményt a pénztárakról, ezért az értékeléshez a költségszinteket, a tartalékolást, a vagyonkezelés hatékonyságát és a hozamteljesítményeket is elemezte különféle mutatók alapján. Jelenleg csak a mérhető információk alapján tudott a szakértő elemzést készíteni, vannak azonban olyan nehezen mérhető tulajdonságok is, amelyek fontosak lehetnek a tagok, de egyelőre azt nem sikerült bevonni az elemzésbe (így a bizalom, a megbízhatóság, a szolgáltatási színvonal, stb...). Mindezt figyelembe véve azonban elmondhatjuk, hogy a magyar piacon egyedülálló értékelési módszer jött létre, amely egy mutatóba sűrítve ad véleményt az adott pénztárakról.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően nagyon nagy különbségek voltak az egyes pénztárak között, a legjobb pénztár 82,2%-os értéket tudott elérni, viszont a leggyengébb mindössze 37,8%-ot. Az átlagosnál jobb kategóriába 13 pénztár került, az átlagosnál rosszabba 12, míg a maradék 26 az átlagos kategóriába. Részleteiben megvizsgálva azt találta a szakértő, hogy a zárt pénztárak minimálisan, de jobb átlagos teljesítményt nyújtottak, mint a nyílt pénztárak. Valójában azonban nem lehet szignifikáns különbséget kimutatni sem a pénztár mérete, sem a pénztár típusa (nyílt/zárt) szerint, ennek megfelelően az átlagosnál jobb kategóriában mindenféle típusú pénztár megtalálható volt.

Az elemzés is bebizonyította, hogy ha nem is lehet általánosítani a pénztárak mérete vagy fajtája alapján, de az egyes pénztárak között óriási eltérések lehetnek. Nyilvánvalóan a tagok érdeke, hogy ezekről információkat kapjanak, a Portfolio.hu aloldalán pedig ezt mindenki meg is teheti, mert az adatok megfelelő keresési opciók mellett könnyedén lekérdezhetők. Nem kell hangsúlyozni, hogy több tíz év múlva mekkora előnyt is jelent egy tag számára, ha például a pénztár az átlagosnál olcsóbban tartja fent a működését, kezelteti a vagyonunkat, vagy éppen hosszabb távon versenyképes hozamokat tud felmutatni adott kockázati szint mellett.
A pénztárak összesített adatai alapján egy tag számláján átlagosan 748 ezer forint van, ami a szektor két évtizedes történetét nézve nagyon alacsony értéknek számít. Vélhetően sokan vannak, akik minimális, havi pár ezer forintos összeget utalnak a számlájukra, számukra különösen fontos, hogy minél olcsóbban részesedhessenek az önkéntes pénztári szektor előnyeiből. Az aloldal többek között ebben próbál segítéségre lenni a tagoknak és az érdeklődőknek, a teljesítmények mérése alapján joggal lehet abban hinni, hogy egy magasabb értéket kapó pénztár által többet kapnak vissza a tagok.
Nézze meg Ön is ide kattintva, hogy miként teljesít az önkéntes nyugdíjpénztára.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Brutális kamatvágás jöhet a háborús gazdaságban
Minden jel a csökkentés felé mutat Oroszországban
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
A halálos tragédia után, közleményt adott ki a magánkórház-birodalom
Új vezetői struktúra jön.
Elsöprő támadás jöhet: tízezrek rekedtek a harci övezetben Ukrajnában
Folyamatosan evakuálják a lakosságot.
Lezárult a háború egyik legvéresebb csatája: elfoglalták az ukrán erők a porig bombázott Kindrativkát
Soha nem látott mennyiségben hullottak a FAB-ok a településre.
Megjött az indoklás: ezért lépett életbe életkori korlátozás Budapesten
Évtizedek óta tudnak róla.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.