Nem tolonganak az önkéntes nyugdíjpénztári tagok, hogy kivegyék a pénzüket a pénztári számlájukról, és lakáscélra költsék – mutatott rá Mohr Lajos, a Pénztárszövetsége elnöke a Grantis podcastműsorában. Mostanáig a tagok és a vagyon 1,5%-a mozdult meg az idei évre bevezetett rendkívüli lehetőség hatására.
Tízből 2-3 magyar tervez valamilyen felújítást vagy bővítést otthonában, többségük 500 ezer Ft alatti értékben, míg az új építkezésben gondolkodók aránya 5 százalék. A magyarok leginkább saját megtakarításból finanszíroznák a munkálatokat – írja az Impetus Research közleménye.
Az idén debütáló lakáscélú felhasználásra eddig 7 milliárd forint, a kezelt vagyon 1,5 százaléka áramlott ki az OTP Nyugdíjpénztártól, a pénztártagok elsősorban hiteltörlesztésre és lakásfelújításra fordítják a felvett összegeket – nyilatkozta a Portfolio-nak Budai József, az OTP Pénztárak vezetője. A magyar anyák bővülő adómentessége okán széles tömegek kiszorulnak az államilag támogatott megtakarítói körből, de ez szerinte nem veti majd vissza az öngondoskodási kedvet, hiszen a befektetések önmagukban is kellően vonzó hozamokat biztosítanak. Habár a tagság öregszik, az újonnan belépő megtakarítók egyre fiatalabbak, ami jó hír a megtakarítások eredményessége szempontjából. A nyugdíj-előtakarékosságot érintő kormányzati döntésekről, az USA vámháborújának tőkepiaci hatásairól, valamint a munkáltatók öngondoskodásban betöltött szerepéről is beszélgettünk az OTP Nyugdíjpénztár és az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatójával.
A magyar nyugdíjrendszernek nyolc olyan speciális jellemzője is van, amelyek eséllyel pályázhatnának a hungarikum címre a legunikálisabb magyaros megoldások témakörében. A nettó magyar nyugdíjszámítás, a nők kedvezményes teljes nyugdíja - amely miatt de facto kettős magyar nyugdíjkorhatár is kialakult -, a korkedvezmény eltörlése és a rokkantsági nyugdíj megszüntetése, a nyugdíjskála pénzügyi perverzitása, a járulékplafon és a nyugdíjplafon egyidejű hiánya, a minimálnyugdíj bebetonozása, az egészségügyben alkalmazott nyugdíjpótló jövedelemkiegészítés, és a foglalkoztatói nyugdíjpillér hiánya tartozhat e különleges, nem minden esetben pozitív hatású hungarikumok közé. Kétrészes cikkem második részében további négy hungarikumot mutatok be.
A kaliforniai állami alkalmazottak nyugdíjalapja (Calpers) az elmúlt hetekben 25 milliárd dollárt veszített, miután Donald Trump új vámtarifái fenekestül felforgatták a tőkepiacokat. Az alap teljes kezelt vagyona február 509 milliárd dollárra csökkent, jelenleg a portfóliójának közel 40%-a van részvényekben – írja a Bloomberg.
Idén eddig nem voltak könnyű helyzetben azok, akik szorgosan gyűjtögetnek a nyugdíjas éveikre: a vámháború okozta piaci turbulenciák az önkéntes- és magán-nyugdíjpénztári hozamokra is rányomták a bélyegüket, a pénztári portfóliók többsége csak nagyon szerény teljesítményt tudott felmutatni az első negyedévben. Amilyen jó volt az előző két év a hozamok szempontjából, olyan rázós lehet az idei év, de hosszabb távon nézve még mindig bőven pozitív az a hozammérleg.
Hónapokon belül gigantikus adókedvezményeket kapnak a családosok, különösen a többgyermekes nők. Ugyanakkor a bőkezű adócsökkentési csomag fájdalmas érvágás lehet az öngondoskodási piac számára: akik nem fizetnek többé SZJA-t, ők értelemszerűen elveszítik a lehetőséget arra, hogy megtakarítási számláikra adóvisszatérítést vegyenek igénybe. Márpedig az adójóváírás megszűnésével sokak szemében odavész a megtakarítások fő vonzereje, és ebből a vert helyzetből az öngondoskodási szolgáltatók csak nehezen tudják majd magukhoz csatornázni a gazdaságban egyébként hirtelen megjelenő, tetemes mennyiségű és rendszeres – azaz öngondoskodásra lehetőséget teremtő – többletjövedelmet.
Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott friss rendelettervezet alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium fejezete helyett más költségvetési fejezetekből is lehet majd finanszírozni az önkéntes nyugdíjpénztárak költségtérítését. A költségtérítés célja, hogy kompenzálja a pénztárakat a lakáscélú felhasználáshoz kapcsolódó új, havi rendszerességű adatszolgáltatásukért. A változással Nagy Márton minisztériuma reálisan 0,4-0,8 milliárd forint éves költségtől szabadulhat meg.
A Nők40 a magyar nyugdíjrendszer egyedülálló eleme, amely lehetővé teszi a nők számára, hogy 40 év jogosító idő megszerzése után, akár a nyugdíjkorhatár előtt nyugdíjba vonuljanak, levonás nélkül. Bár ez elsőre kedvezőnek tűnik, hosszú távon anyagi hátrányt is jelenthet, mivel a nyugdíjak évente csak az inflációval nőnek, míg a bérek ennél jellemzően gyorsabban emelkednek. A rendszer a nőket jelentősen kedvezményezi, mivel ők átlagosan hosszabb ideig élnek és tovább kapják a nyugdíjat, mint a férfiak. A Nők40 mindemellett komoly költségvetési terhet jelent, hiszen 2025-ben a teljes nyugdíjkassza 7,5%-át emészti fel.
Januárban 5064 megtakarítótól összesen 12,7 milliárd forintnyi kifizetési igény érkezett be az önkéntes nyugdíjpénztárakhoz az idei évben lehetővé tett lakáscélú felhasználás céljából – derül ki a Magyar Nemzeti Bank mai közleményéből. Az átlagosan kivett összeg 2,5 millió forint, a legtöbben hiteltörlesztésre fordítják a pénzt. Ezek a számok jócskán elmaradnak a kormány korábban kitűzött céljaitól: ha az év folyamán nem változna a tagok aktivitása, akkor alig 152 milliárd forint lenne idén a lakáscélú kiáramlás mennyisége, de ilyen következtetést most még több okból sem lehet levonni.
A fosszilis energiahordozóktól való globális elfordulás hatalmas pénzügyi veszteségeket okozhat a következő évtizedekben, miközben a világ egyre inkább a megújuló energiaforrások felé fordul. Egy friss elemzés szerint az átállás akár 2,3 billió dolláros gazdasági veszteséget eredményezhet globálisan, ami különösen fáj az Egyesült Királyságnak, hiszen a brit befektetési alapok és nyugdíjmegtakarítások jelentős része fosszilis eszközökben áll. A szakértők szerint az olaj- és gázipari vállalatok alábecsülik a keresleti trendek változását, ami hosszú távon komoly pénzügyi kockázatokat hordoz.
2024-ben évtizedek óta először csökkent a magántőke üzletág (private equity) által kezelt vagyon – írja a Financial Times. A szektor nehézségekkel küzd a meglévő befektetéseinek értékesítése során, így kevés készpénzt tud visszajuttatni a befektetőihez. Emiatt a nyugdíjalapok és más intézményi befektetők inkább kivárnak, és kevesebb új tőkét bíznak a magántőkealapokra.
Az elfogadás és egyúttal az igény is megnőtt az öngondoskodásra. Az ismeret és az elszántság sajnos azonban még hiányzik - ez derül ki a Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár januári 1000 fős reprezentatív felméréséből, melyben a nyugdíjról való gondoskodás fontosságáról kérdezték meg az érintetteket. A válaszok alapján sajnos emelkedett a jövőjük-nyugdíjas létük miatt szorongók aránya. Míg 2021-ben a gazdaságilag aktívak 61%-a, addig az idei válaszadóknak már 68%-a fogalmazott meg aggodalmat. Ezen belül különösen a középkorosztály (35-49 évesek) körében érezhető a félelem, ami 59%-ról 70%-ra ugrott.
Érdekes témában közölt egy friss írást az Európai Alap- és Vagyonkezelői Szövetség (EFAMA), ebben azt fejtegeti, hogy bár a világban egyre elterjedtebbé válik a különféle befektetési alapok összevonása és konszolidációja, végső soron költség szempontból nem biztos, hogy jobban járnak így a befektetők.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak adatai alapján a szektor 2024-ben 13,79 százalékos átlagos nettó hozamról számolhatott be. Az elmúlt két évtizedben először sikerült két egymást követő évben is két számjegyű hozamot elérni. A pénztárak az utóbbi húsz évben versenyképes, az inflációt közel két százalékponttal meghaladó hozamot írtak jóvá tagjaiknak - közölte az MNB.
A Fidelity Investmentsnél az 1 millió dolláros vagy annál nagyobb összegű nyugdíjmegtakarítási (401(k)) számlák száma 27%-kal 537 000-re emelkedett 2024-ben, ami elsősorban a jó részvénypiaci teljesítményeknek köszönhető - közölte a vállalat a Bloomberg szerint.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.