Ez a legjobb befektetési lehetőség?
Nézzük meg közelebbről!
Abszolút hozamú alapok. Mostanság egyre többet hallani arról, hogy mind több és több pénz landol ezekben az alapokban - ezek az idei év slágertermékei. Ez azonban nem egyedi jelenség, hiszen hasonlóan jó növekedési tendenciát tudnak felmutatni a vegyes-, kötvény-és részvényalapok is. Megalapozott ez a "rajongás"?

Kapcsolódó cikkeink A pénzpiaci alapokról bővebben: 2014.09.12 06:05 Ezt ajánlják neked bankbetétek helyett? - Csak óvatosan! A kötvényalapokkal kapcsolatban pedig itt írtunk: 2014.09.24 15:24 10% felett hozott 1 év alatt - Érdemes még beszállni?
Ha már ennyire nagy sikernek örvendenek az abszolút hozamú alapok, vizsgáljuk meg közelebbről is, hogyan teljesítettek eddig és mi várható tőlük a jövőben. A továbbiakban olyan abszolút hozamú alapokat mutatunk be, amelyek az összehasonlíthatóság érdekében forint devizaneműek. Minden sorozatból csak egy alapot vizsgáltunk, az adatok szeptember végi állapotokat tükröznek.Abszolút hozamú alapok Azok az alapok sorolhatóak ide, amelyek tőkepiaci környezettől függetlenül pozitív hozam elérésére törekednek. Sokkal szélesebb befektetési politikával rendelkeznek (például egy hazai kötvényalaphoz képest), a cél pedig, hogy minél nagyobb hozamot érjenek el (elfogadható kockázat mellett).
Látszat és a valóságAmennyiben összegyűjtjük a legmagasabb visszatekintő hozamot felmutató alapokat, azt láthatjuk, hogy a Concorde és az OTP alapjai dominálnak. Szeptember közepén az 5 legmagasabb visszatekintő hozammal rendelkező alap éves hozama 13% és 30% között mozgott. Itt jön azonban a képbe a jól ismert "magasabb hozam csak magasabb kockázat mellett érhető el" szlogen.
A visszatekintő hozamok láttán az első állításunk a már sokat hangoztatott, de ebben az esetben is érvényes mondat: a most látott visszatekintő hozamok a jövőben várhatóan már nem lesznek elérhetőek. Ráadásul önmagában a hozam nem elegendő ahhoz, hogy kiválasszunk egy adott befektetési alapot. Ehhez egy újabb dimenzió figyelembe vételére is szükségünk van, mégpedig arra, hogy egy-egy alap milyen kockázat mellett tudta elérni az adott visszatekintő hozamot.
Miért nem számíthatunk az eddigi hozamokra? Egyszerűen azért, mert az üzleti ciklusok változásával megváltozott a globális befektetői környezet is. A válság után, a kilábalás éveiben együtt szárnyaltak a kötvénypiacok, a részvénypiacok és az árupiacok is. Kis túlzással bármihez nyúlt a befektető, arany lett belőle. Jelenleg azonban már más a piaci körkép. A kötvénypiacok sokéves szárnyalás után előbb-utóbb elérnek abba az állapotba, amikor a magasabb inflációt követő kamatemelés árfolyamesést válthat ki, és akkor még nem beszéltünk a nagy jegybankok likviditásfokozó intézkedéseinek egyszer bekövetkező végéről. Mindebből természetesen a részvénypiacok is rettentően sokat profitáltak, de itt is eljön az a pillanat, amikor a bőséges likviditás visszafogása már megnehezíti a dinamikus emelkedést. Ebben a környezetben már sokkal nehezebb hozamot elérni, sőt még inkább igaz, hogy magasabb hozamhoz magasabb kockázatot kell vállalni. Éppen ezért kiemelkedő fontosságú, hogy a jövőben kire bízzuk a pénzünket.
A piacon lévő abszolút hozamú alapok közül páran a befektetési politika megváltoztatásával már elindultak a magasabb hozam reményében a magasabb kockázatot hordozó befektetési lehetőségek felé - befektetőként azonban egyre nagyobb figyelmet kell arra fordítani, hogy mi az a kockázat, amit még érdemes vállalni, vagy mi az a szint, ami az elvárásainknak még megfelel.

Az ábra két érdekes tanulságra is enged következtetni:
- Egyrészről jól látható, hogy egy kiemelkedő visszatekintő hozam önmagában nem elég.
- Másrészről lényegében azt is megmutatja, hogy mi a kockázat ára (piros vonal), vagyis nagyobb kockázatért mit várhat el a befektető a hazai piacon, az abszolút hozamú alapok körében.
Ez azért fontos, mert nagyobb kockázatú alapok esetén nagyobb az esély arra, hogy csalódás legyen a befektetés vége. Ráadásul a rosszabb kockázat-hozam arányú alapok helyettesíthetőek olyanokkal, amelyekkel csökkenthető a portfóliónk kockázata, anélkül, hogy a várt hozamunk esne.
Ajánlott befektetési időtáv
Az abszolút hozamú alapokról amellett, hogy nagyobb hozampotenciállal rendelkeznek, mint például a pénzpiaci alapok, el kell mondani, hogy általánosságban a kockázati szintjük is magasabb. Ennek megfelelően - ha a költségektől eltekintünk -, amíg egy pénzpiaci alapot rövidebb időtávra is betehetünk a portfólióba, addig egy abszolút hozamú alapnak nagyobb az ajánlott befektetési időtávja. Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Mivel ezeknél az alapoknál nagyobb az árfolyam-ingadozás, így ahhoz, hogy hozni tudják a megcélzott hozamszintet, jellemzően több időt kell biztosítani ahhoz, hogy a nyereséges és veszteséges pozíciók miatt kialakuló hozam nagyobb biztossággal elérje a megcélzott szintet. Nem rövid távú befektetésként kell tehát az abszolút hozamú alapokra gondolnunk, hanem 3-5 év alatt (remélhetőleg szép hozam mellett) megtérülő befektetésként.
Hogyan válasszunk?
A jövőben kiemelt fontosságú lesz, hogy kire bízzuk a pénzünket, hiszen az üzleti ciklusok változásával a kockázatok is nőnek, konzisztens, pozitív hozamot pedig csak ésszerű kockázatvállalással és diverzifikációval érhetünk el. Tudatosítanunk kell tehát magunkban, hogy nem szabad csak a visszatekintő hozamok alapján dönteni, hanem - a BAMOSZ honlapján már könnyen elérhető - szórásra is érdemes odafigyelni.
Fontos, hogy tisztában legyünk az általunk birtokolt befektetési termékek egymásra gyakorolt hatásával, mindez pedig abban nyilvánul meg, hogy ha abszolút hozamú alapokba szeretnénk fektetni, akkor érdemes egyszerre több, sikeres alapot is kiválasztani, hiszen így csökkenteni tudjuk a befektetésünk árfolyam-ingadozásokra való érzékenységét - vagyis diverzifikálunk.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Ferenc pápa meglepő örökségét féltik, sokan aggódnak az új pápa miatt
Rengetegen függnek a most elhunyt szentatya utódjától.
Nearshoring Észak-Afrikában és Törökországban: Ázsia belépője az uniós piacokra
Fontos szerepet kapnak ezek az országok.
Kitálalt a CIA korábbi vezetője az ukrajnai háborúról: a Nyugat súlyos hibát követett el
Ralph Goff kemény kritikát fogalmazott a fegyverszállításokról is.
Pápaválasztás: minden katolikushoz felhívást intéztek
Kiderült, mi döntheti el valójában a pápaság és így az egyház jövőjét.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Orbán Viktor éles üzenetet küldött Zelenszkijnek
A miniszterelnök az EU-csatlakozás kapcsán reagált az ukrán elnöknek.
Láthatatlan veszedelem tért vissza, szövetfaló parazita pusztítja a marhaállományt egyre több helyen
Genetikailag módosított legyek lehetnek az új fegyver: küszöbön a marhahús-árrobbanás.
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.