Ez a legjobb befektetési lehetőség?
Nézzük meg közelebbről!
Abszolút hozamú alapok. Mostanság egyre többet hallani arról, hogy mind több és több pénz landol ezekben az alapokban - ezek az idei év slágertermékei. Ez azonban nem egyedi jelenség, hiszen hasonlóan jó növekedési tendenciát tudnak felmutatni a vegyes-, kötvény-és részvényalapok is. Megalapozott ez a "rajongás"?

Kapcsolódó cikkeink A pénzpiaci alapokról bővebben: 2014.09.12 06:05 Ezt ajánlják neked bankbetétek helyett? - Csak óvatosan! A kötvényalapokkal kapcsolatban pedig itt írtunk: 2014.09.24 15:24 10% felett hozott 1 év alatt - Érdemes még beszállni?
Ha már ennyire nagy sikernek örvendenek az abszolút hozamú alapok, vizsgáljuk meg közelebbről is, hogyan teljesítettek eddig és mi várható tőlük a jövőben. A továbbiakban olyan abszolút hozamú alapokat mutatunk be, amelyek az összehasonlíthatóság érdekében forint devizaneműek. Minden sorozatból csak egy alapot vizsgáltunk, az adatok szeptember végi állapotokat tükröznek.Abszolút hozamú alapok Azok az alapok sorolhatóak ide, amelyek tőkepiaci környezettől függetlenül pozitív hozam elérésére törekednek. Sokkal szélesebb befektetési politikával rendelkeznek (például egy hazai kötvényalaphoz képest), a cél pedig, hogy minél nagyobb hozamot érjenek el (elfogadható kockázat mellett).
Látszat és a valóságAmennyiben összegyűjtjük a legmagasabb visszatekintő hozamot felmutató alapokat, azt láthatjuk, hogy a Concorde és az OTP alapjai dominálnak. Szeptember közepén az 5 legmagasabb visszatekintő hozammal rendelkező alap éves hozama 13% és 30% között mozgott. Itt jön azonban a képbe a jól ismert "magasabb hozam csak magasabb kockázat mellett érhető el" szlogen.
A visszatekintő hozamok láttán az első állításunk a már sokat hangoztatott, de ebben az esetben is érvényes mondat: a most látott visszatekintő hozamok a jövőben várhatóan már nem lesznek elérhetőek. Ráadásul önmagában a hozam nem elegendő ahhoz, hogy kiválasszunk egy adott befektetési alapot. Ehhez egy újabb dimenzió figyelembe vételére is szükségünk van, mégpedig arra, hogy egy-egy alap milyen kockázat mellett tudta elérni az adott visszatekintő hozamot.
Miért nem számíthatunk az eddigi hozamokra? Egyszerűen azért, mert az üzleti ciklusok változásával megváltozott a globális befektetői környezet is. A válság után, a kilábalás éveiben együtt szárnyaltak a kötvénypiacok, a részvénypiacok és az árupiacok is. Kis túlzással bármihez nyúlt a befektető, arany lett belőle. Jelenleg azonban már más a piaci körkép. A kötvénypiacok sokéves szárnyalás után előbb-utóbb elérnek abba az állapotba, amikor a magasabb inflációt követő kamatemelés árfolyamesést válthat ki, és akkor még nem beszéltünk a nagy jegybankok likviditásfokozó intézkedéseinek egyszer bekövetkező végéről. Mindebből természetesen a részvénypiacok is rettentően sokat profitáltak, de itt is eljön az a pillanat, amikor a bőséges likviditás visszafogása már megnehezíti a dinamikus emelkedést. Ebben a környezetben már sokkal nehezebb hozamot elérni, sőt még inkább igaz, hogy magasabb hozamhoz magasabb kockázatot kell vállalni. Éppen ezért kiemelkedő fontosságú, hogy a jövőben kire bízzuk a pénzünket.
A piacon lévő abszolút hozamú alapok közül páran a befektetési politika megváltoztatásával már elindultak a magasabb hozam reményében a magasabb kockázatot hordozó befektetési lehetőségek felé - befektetőként azonban egyre nagyobb figyelmet kell arra fordítani, hogy mi az a kockázat, amit még érdemes vállalni, vagy mi az a szint, ami az elvárásainknak még megfelel.

Az ábra két érdekes tanulságra is enged következtetni:
- Egyrészről jól látható, hogy egy kiemelkedő visszatekintő hozam önmagában nem elég.
- Másrészről lényegében azt is megmutatja, hogy mi a kockázat ára (piros vonal), vagyis nagyobb kockázatért mit várhat el a befektető a hazai piacon, az abszolút hozamú alapok körében.
Ez azért fontos, mert nagyobb kockázatú alapok esetén nagyobb az esély arra, hogy csalódás legyen a befektetés vége. Ráadásul a rosszabb kockázat-hozam arányú alapok helyettesíthetőek olyanokkal, amelyekkel csökkenthető a portfóliónk kockázata, anélkül, hogy a várt hozamunk esne.
Ajánlott befektetési időtáv
Az abszolút hozamú alapokról amellett, hogy nagyobb hozampotenciállal rendelkeznek, mint például a pénzpiaci alapok, el kell mondani, hogy általánosságban a kockázati szintjük is magasabb. Ennek megfelelően - ha a költségektől eltekintünk -, amíg egy pénzpiaci alapot rövidebb időtávra is betehetünk a portfólióba, addig egy abszolút hozamú alapnak nagyobb az ajánlott befektetési időtávja. Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Mivel ezeknél az alapoknál nagyobb az árfolyam-ingadozás, így ahhoz, hogy hozni tudják a megcélzott hozamszintet, jellemzően több időt kell biztosítani ahhoz, hogy a nyereséges és veszteséges pozíciók miatt kialakuló hozam nagyobb biztossággal elérje a megcélzott szintet. Nem rövid távú befektetésként kell tehát az abszolút hozamú alapokra gondolnunk, hanem 3-5 év alatt (remélhetőleg szép hozam mellett) megtérülő befektetésként.
Hogyan válasszunk?
A jövőben kiemelt fontosságú lesz, hogy kire bízzuk a pénzünket, hiszen az üzleti ciklusok változásával a kockázatok is nőnek, konzisztens, pozitív hozamot pedig csak ésszerű kockázatvállalással és diverzifikációval érhetünk el. Tudatosítanunk kell tehát magunkban, hogy nem szabad csak a visszatekintő hozamok alapján dönteni, hanem - a BAMOSZ honlapján már könnyen elérhető - szórásra is érdemes odafigyelni.
Fontos, hogy tisztában legyünk az általunk birtokolt befektetési termékek egymásra gyakorolt hatásával, mindez pedig abban nyilvánul meg, hogy ha abszolút hozamú alapokba szeretnénk fektetni, akkor érdemes egyszerre több, sikeres alapot is kiválasztani, hiszen így csökkenteni tudjuk a befektetésünk árfolyam-ingadozásokra való érzékenységét - vagyis diverzifikálunk.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Teljesíti a Coca-Cola Trump kívánságát: jön az új recept
De nem a meglévőt cserélik le, hanem egy újat vezetnek be.
Globális jelentések: nagy fordulatot hozott a megújuló energia
Több mint dupla annyi beruházás történt tavaly zöld energiába, mint fosszilisba.
Külföldön terjeszkedik a Videoton, két országot is megjelöltek
Megérett az idő az akvizíciókra.
Bejelentette az UniCredit: visszavonja a verenytársára tett ajánlatát
Feladta a küzdelmet az olasz kormánnyal a bankcsoport.
Nem semmi: nívós állami intézményt neveznének el Melania Trumpról Washingtonban
Az elnök párttársai javaslatára.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k


Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.