Donald Trump megválasztott amerikai elnök egy Truth Social-bejegyzésben arra szólította fel párttársait, hogy egyetlen egy törvénycsomagban fogadják el a határvédelem megerősítéséhez és illegális bevándorlók tömeges kitoloncolásához, adócsökkentéshez, illetve az energiatermelés felpörgetéséhez kapcsolódó javaslatait - írja a Reuters. Az Axios arról cikkezett, a tervezet – elfogadása esetén – a valaha volt legnagyobb költségvonzattal bíró törvénnyé válhat az Egyesült Államok történetében.
Az Egyesült Államok elkerülte a karácsonyi költségvetési leállást, miután a képviselőház törvényben biztosította a szövetségi állam finanszírozását. A jogszabály több mint 100 milliárd dolláros segélyt juttat a természeti katasztrófák által sújtott amerikai régiók számára.
Ma meg kell egyezni az adósságplafon megemeléséről, ellenkező esetben leállhat az amerikai kormányzat. Sokáig úgy tűnt, hogy simán fog menni az adósságplafonjövő márciusig szóló megemelése, azonban az utolsó pillanatban Donald Trump, a januártól hivatalba lépő elnök váratlan követelésekkel állt elő, például azzal, hogy a megállapodás két évre biztosítson számára finanszírozást, de a teljes adósságplafon-szabály eltörlését is szorgalmazza. Korábban már volt rá példa, hogy leállt az Egyesült Államok kormányzata, ezek elég komoly fennakadást okoztak.
Az Egyesült Államok csütörtökön egy lépéssel közelebb került a szövetségi kormányzati leálláshoz, miután a Kongresszus demokrata és konzervatív republikánus tagjai leszavazták a Donald Trump és Elon Musk által pártfogolt finanszírozási javaslatot, amely két évre felfüggesztette volna az adósságplafont - számol be a Washington Post.
Az Egyesült Államokban ismét kormányzati leállás fenyeget, miután Donald Trump elutasította a kétpárti megállapodást a költségvetés finanszírozásáról. Az ABC News beszámolója szerint az elnök az adósságplafon kérdését helyezte a középpontba, és határozott lépéseket tett annak rendezésére.
Ismét egy utolsó pillanatos megoldással kerülte el az államcsődöt az Egyesült Államok, az adósságplafont két évre fel is függesztették. A megoldás kedvező, sőt, közgazdasági szempontból az lenne a legjobb megoldás, ha a jelenlegi adósságplafon-szabályt elfelejtenénk úgy, ahogy van. Az USA-ra leselkedő legjelentősebb kockázatot, az adósság rohamos növekedését ugyanis nem volt képes megakadályozni, miközben rendre csődközeli állapotba kerül miatta az ország, teljesen feleslegesen. Az adósságplafonnal kapcsolatos viták helyett a gazdaságpolitikai vezetésnek magára az adósságra kéne fókuszálnia, hiszen az egyre fenyegetőbb mértékeket ölt, amely már középtávon is súlyos károkat okozhat az országnak. A közgazdászok már évek óta figyelmeztetnek a költségvetési felelőtlenségben rejlő veszélyekre, de a washingtoni politikusok nemcsak nem veszik ezt figyelembe, de egyre terjed egy olyan iskola, amely szerint az államadóssággal valójában nem is kell foglalkozni. A helyzet egyre nehezebbé válik, a kiútkeresés pedig még el sem kezdődött.
Hatályba lépett az Egyesült Államok fizetésképtelenségének elkerülését lehetővé tevő törvény, miután Joe Biden - helyi idő szerint - szombaton, a kongresszusi elfogadás után aláírta dokumentumot.
A képviselőház elfogadta a Joe Biden elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök által javasolt adósságkorlátozási törvényt, amelynek célja a kormányzati kiadások ellenőrzése a 2024-es választásokig, és az USA esetleges fizetésképtelenségének elkerülése. Ezzel az USA hivatalosan is megúszta a fizetésképtelenséget.
A viszonylag nyugodt április után a májusi hónap sem tartogatott magában nagy veszélyeket, a befektetések piacát az amerikai hírek és a mesterséges intelligencia mozgatta leginkább. Az európai piac azonban még nincs teljesen biztonságban, egyre nő ugyanis annak az esélye, hogy a kontinens gazdasága recesszióba süllyed. A magyar piacon az MNB kamatcsökkentése volt a legjelentősebb esemény, kérdés azonban, hogy a jegybank hogyan fog hozzáállni a későbbi intézkedésekhez. A modellportfólióban tovább csökkent a pénzpiaci eszközök aránya, az alapkezelők az előző hónapokhoz hasonlóan inkább a kötvényeket részesítették előnyben.
Egyre lejjebb kerül a nyugati olajtermékek hordónkénti ára a mai kereskedésben, az amerikai WTI típusú olaj már a lélektanilag fontos 70 dolláros szint alá süllyedt a több mint 5 százalékos esést követően, de a Brent árfolyama is komoly mínuszban van. Elsősorban a globális gazdasággal kapcsolatos bizonytalanságok fűthetik az esést, az amerikai adósságplafon-vita és a rövidesen megrendezésre kerülő OPEC+ ülés van a kereskedők fókuszában.
Elkerülhető az Egyesült Államok számára katasztrofális fizetésképtelenség a költségvetésről szóló megállapodással - jelentette ki Joe Biden elnök Washingtonban vasárnap este, miután a Képviselőház elnökével véglegesítették a szombaton megkötött egyezséget.
Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök elvi megállapodást kötött a szövetségi kormány 31,4 ezer milliárd dolláros adósságplafonjának felfüggesztéséről szombat este. A megállapodásnak köszönhetően elkerülhető az Egyesült Államok technikai csődje – írja a Reuters beszámolójában.
Hiszek benne, hogy a kongresszus június 5-ig elfogadhatja az adósságplafonról szóló megállapodást – nyilatkozta Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház republikánus elnöke, utalva a pénzügyminiszter által újonnan megállapított fizetésképtelenségi határidőre, miután a két oldal éjszakába nyúló tárgyalásokat folytatott az ügyben, egyelőre sikertelenül.
Bár sikerült csökkenteni a nézeteltéréseket a hétvégére, továbbra is kulcsfontosságú kérdésekben van egyet nem értés a demokraták és a republikánusok között a költségvetést illetően. Janet Yellen pénzügyminiszter bejelentette, hogy a tárca arra számít, június 5-ig lesz képes kifizetni kötelezettségeit a szövetségi állam, ha a törvényhozók addig nem jutnak megegyezésre az adósságplafon megemeléséről.
Kevin McCarthy, az amerikai Képviselőház republikánus elnöke csütörtökön azt mondta, a napokban beszélt Donald Trump volt republikánus elnökkel az adósságplafon kérdéséről, miközben a tárgyalások határideje egyre inkább sürget – írja a Reuters.
Az amerikai adósságplafon megemelése/felfüggesztése körüli politikai huzavonát látva szerda éjjel negatív figyelőlistára tette az Egyesült Államok AAA hitelbesorolását a Fitch Ratings, ami egy esetleges rövid távú leminősítés lehetőségét üzeni a befektetőknek, nyilván a tárgyalások kimenetelétől függően.
Nem aratott osztatlan sikert.
A megújulók és a gáz kombinációja a megoldás Katharina Reiche kijelentése szerint.
Teázott egyet az orosz elnökkel Hszi.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.