Saját csapdájába esett Németország: az EU szabályai akadályozzák a gigantikus beruházási tervet
Uniós források

Saját csapdájába esett Németország: az EU szabályai akadályozzák a gigantikus beruházási tervet

Portfolio
Németország nagyszabású, hitelből finanszírozott beruházási és védelmi programja épp a maga Berlin által kierőszakolt, szigorított uniós költségvetési szabályokba ütközhet. Egy friss Bruegel-tanulmány szerint az új infrastruktúraalap forrásai az EU szabályai szerint növelik a költségvetési hiányt, így csak megszorítások árán lennének felhasználhatók. A helyzet feszültséget okoz Brüsszelben, és újabb fiskális reformot tehet szükségessé, amit több tagállam egyelőre elutasít – számolt be a Handelsblatt.

A német kormány márciusban bejelentett 500 milliárd eurós infrastrukturális beruházási és megnövelt védelmi kiadási terve üdvözlést váltott ki az EU tagállamaiban, ám most kiderült: épp az EU szigorított költségvetési szabályai – melyeket Berlin maga is szorgalmazott – akadályozhatják a megvalósítást.

A Bruegel agytröszt friss tanulmánya szerint ha Németország nem tud költségvetési többletet felmutatni, az új alap forrásai gyakorlatilag felhasználhatatlanná válnak.

Bár a német alkotmányos adósságféket már részben kikerülték – a védelmi kiadások például mentesülnek alóla –, az EU szabályrendszere továbbra is szigorúbb. Az új infrastruktúraalap az uniós logika szerint növeli az éves költségvetési hiányt, és ezzel veszélyezteti az EU által elvárt 60%-os GDP-arányos adóssághatárt, különösen, ha a gazdasági növekedés továbbra is gyenge lesz.

Az ellentmondás különösen éles, mivel Németország korábban következetesen elutasította az olyan kivételeket, mint például a védelmi célú kiadások mentessége – ezzel szemben most maga szeretne ezekre hivatkozni.

Ha Berlin valóban élni akar a növekvő kiadási lehetőségekkel, más területeken jelentős megszorításokra kényszerülhet, ami politikailag rendkívül kényes.

A Bruegel szerint a konfliktus feloldásához újabb EU-szintű fiskális reformra lenne szükség, például az infrastruktúra-beruházások részleges mentesítésére az adósságplafon alól. Bár Berlin egyre hangosabban érvel egy ilyen megoldás mellett, több tagállam – élén Franciaországgal és Olaszországgal – nem hajlandó újra megnyitni az EU-szerződéseket rövid időn belül másodszor, így a kezdeményezés egyelőre politikai ellenállásba ütközik.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet