NGM: nem az utolsó pillanatban lépünk

A kormány kiegészíti a stabilitási törvényben szereplő adósságképletet, egy új feltételt iktat közbe. Az új előírást véleményező cikkünkben megírtuk, hogy a kapkodás miért szült primitív és értelmetlen szabályt. Megállapítottuk, hogy a kiegészítéssel elkerülhető lesz az adósságképletből fakadó több százmilliárd forintos megszorítás, azonban ennek meg is van az ára. Mindezek fényében érdekelt minket az illetékes tárca magyarázata, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtök délutáni háttérbeszélgetésén az új szabály bevezetése mögött meghúzódó érvekről és a változtatás szükségességéről faggattuk Banai Péter államtitkárt.

Jézusom, így olt tüzet a kormány?!

Primitív és értelmetlen szabályt szült az a kapkodás, amivel a kormány az utolsó pillanatban oldotta fel az adósságképlet alkalmazásából fakadó feszültséget. Ezzel elkerülhető lesz, hogy jövőre ne lépjen életbe egy 700 milliárd forintos megszorítás, ám ennek ára van: még a korábbinál is rosszabb szabályrendszer született.

Itt van még egy szabály az államadósság ellen

A közeljövőben a kormány módosítani fogja a stabilitási törvényt az adósságképlet miatt. Egyelőre azt nem tudjuk, hogy pontosan mire is készül, a szabály módosítására, törlésére vagy alkalmazásának újabb elhalasztására, de van mire támaszkodnia. A pénteken bemutatott adósságszabály-javaslat után most összefoglaljuk az Állami Számvevőszék korábbi javaslatait.

Egy egyszerű költségvetési szabály

Az alábbi írás a Portfolio felhívására született, és ahhoz a gondolkodáshoz kíván hozzájárulni, ami egy hatékonyabb rendszer kialakítását célozza meg. A cikkben felvázolok egy alternatív államadósság-szabályt, aminek az alapvető struktúrája biztosítja a kívánt adósságcsökkentést, a menekülési záradéka a költségvetés anticiklikus mozgásterét, illetve az ún. racsni hatás elkerülését, míg az intézményi szakasza az adósságcsökkentés (vagy épp emelés) hitelességét. Hozzá kell azonban tennem, hogy a kérdés további, alapos kutatást igényel. Pusztán azért hoztam elő ezt a javaslatot, hogy támogassam az erről szóló diskurzust és talán hozzájáruljak ahhoz. Biztos, hogy ez a szabály sem tökéletes, de bízom benne, hogy jó kiindulópontot nyújthat a jelenlegi problémák megoldásához.

Az utolsó pillanatban korrigálja a bakit a kormány

A szerdán benyújtott 2016-os költségvetésből kiolvasható, hogy a kormány még a törvény parlamenti zárószavazása előtt kezdeményezi és rendezi az adósságképlet körül kialakult ellentmondásos helyzetet.

Kovács elmagyarázta, miért rossz az adósságképlet

Folytatódik az adósságképlet bukásának története. Hétfő este és kedd reggel a Költségvetési Tanács elnöke szólalt meg újra az ügyben, érdekes magyarázatot adva arra, hogy miért nem jó a 2015. január elsején életbe lépett adósságképlet. Kovács Árpád úgy vélekedett, hogy a kormány nincs késésben az adósságképlet ügyének rendezésével, ő azt javasolja, hogy a parlamenti zárószavazásig lépjen életbe egy józanabb képlet.

Elismerte az NGM: kidobják Matolcsy okos képletét

A kormány kezdeményezni fogja a stabilitási törvény módosítását az adósságképletre vonatkozóan annak érdekében, hogy a gazdasági növekedést erőteljesebben támogató költségvetési politika valósuljon meg az államadósság csökkentése mellett - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI érdeklődésére.

Kovács: a 700 milliárdos megszorítás teljesíthetetlen

Teljesíthetetlen és káros követelménynek nevezte a Költségvetési Tanács (KT) elnöke az adósságszabály jelenlegi képlet szerinti betartását, amely szavai szerint túlzott növekedési áldozattal járna. Kovács Árpád az M1 aktuális csatornán vasárnap este hangsúlyozta, hogy az államadósság aránya az uniós normáknak, valamint az alaptörvénynek megfelelően csökken jövőre.

Vége Matolcsy modern képletének

A Költségvetési Tanács 2016-os költségvetésről mondott véleményével már biztosra vehető: a kormány búcsút mond a 2011-ben, még Matolcsy György minisztersége alatt megalkotott adósságképletnek. Kérdés, hogy csak átmenetileg mond búcsút vagy teljesen új szabályt alkot. Mivel az adósságképlet eddig soha sem volt éles, ezért túlzott költségvetési megszorítással és közvetlen negatív gazdasági következménnyel nem járt, azonban a magyarországi költségvetési szabályrendszer hitelességét rombolta.

Beintett a kormánynak a Költségvetési Tanács!

A Költségvetési Tanács egy hét alatt elkészítette véleményét a kormány 2016-os költségvetési törvényjavaslatáról. A KT által csütörtökön nyilvánosságra hozott anyag alapján a jövő évi büdzsé néhány további fő számát is megismerhettük. De ennél sokkal érdekesebb, hogy a testület - a kormány számára súlyos következményekkel járó - véleményt alkotott az idén januárban életbe lépett adósságképlet teljesüléséről. Ezek szerint ugyanis a kormány a stabilitási törvényben szereplő adósságképlethez nem tartja magát, legalább 700 milliárd forintos megszorítást kellene végrehajtson jövőre, ami negatívan érintené az egész gazdaságot. Ezért a háromfős testület a Matolcsy György által még 2011-ben kidolgozott adósságképlet megváltoztatását javasolja. Most már kényszerhelyzetben van a kormány - erre pedig már korábban rámutatott a Portfolio.

Törvényt sérthet a kormány! - Borulnak a szép tervek?

Idén január elsején életbe lépett a rendkívül szigorú adósságképlet, amit a 2016-os költségvetés összeállításánál már alkalmazni kellene a Stabilitási törvény értelmében. Az eddig megismert kormányzati szándékok alapján azonban nagyon úgy tűnik, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja ezt az előírást, egyelőre. Nem véletlenül teszi ezt, hiszen jelentős negatív következménnyel járna a szabály betartása. Ha minden így marad és a kormány beterjeszti a korai költségvetését, akkor gyakorlatilag törvényt sértene és a Költségvetési Tanács sem hagyhatná szó nélkül. Ennek fényében logikus lépés lenne a szabályt tartalmazó törvény módosítása. Ám ezzel sietnie kellene.

Durván kozmetikázzák és a kormánynak felettébb kényes - Mi az?

A nemrég látványos népszerűségvesztést elszenvedett kormánypárt szinte kizárt, hogy támadási felületet hagyna majd magán az igen kényes államadósság kapcsán. Nagyon meglepődnénk, ha nem tennének meg mindent, hogy legalább valamicske csökkenést mutassanak ki most az év végével. Szerencséjükre a jelenlegi magyar makropálya mellett nem lesz különösebben nehéz ezt éppen elérniük, de az általuk újabban hangoztatott célt - mínusz 1,7 százalékpontot ígérnek -, már nem biztos, hogy sikerül teljesíteniük. Számításaink szerint ehhez a kincstári egységes számlának a trükkösen betervezett apasztása mellett még további enyhe forinterősödésre is szükség lenne. Márpedig tavaly decemberrel ellentétben ez most egy nagyon érzékeny pont volna, hiszen a lakosságra erőltetett forintosítás 309-es árfolyam mellett történik.

Ettől retteg igazán az Orbán-kormány

Fájhat a feje a kormánynak, ha jövőre minden erejével meg akar felelni a saját maga és az EU által előírt költségvetési szabályoknak. Van ugyanis egy olyan előírás, amit a jelenlegi ismereteink szerint nem fog tudni teljesíteni a 2015-ös költségvetéssel. Ezzel pedig sok mindent kockáztatna. Az már csak hab a tortán, hogy a Matolcsy György miniszterségekor kreált adósságképletet felül kell vizsgálnia, hacsak nem akar óriási megszorítást végrehajtani a kormány 2016-ban.

Vigyázat, ijesztő számok jönnek!

Új szabályokkal is küzd a kormány az államadósság ellen

Új költségvetési szabályt rejtett el a Nemzetgazdasági Minisztérium az Államháztartásról szóló törvény legutóbbi módosító javaslatában. A minisztérium Portfolio.hu-nak küldött tájékoztatásából kiderül, hogy ezek az új szabályok kiegészítik a meglévő keretrendszert.

Ezzel elkerülhetők a 2010-ben elkövetett hibák

Érik a magyar költségvetési szabályrendszer újraírása, de el kéne kerülni a 2010-11-ben elkövetett hibákat. A háromrészes cikksorozat harmadik és egyben záró része olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyekkel elkerülhetők például az arról szóló viták, hogy "miért ilyen kicsi a biliárdasztal?"

Az MNB nem áll elő adósságszabály-javaslattal

Másfél-két évvel ezelőtt különösen szoros figyelemmel követte a piac a magyar államadósság-finanszírozási folyamatokat, így egy kellően szigorú és az adósságcsökkentés iránti elkötelezettséget hitelesen képviselő szabályrendszerre volt szükség, de azóta eltelt annyi idő, hogy le tudjuk vonni az első következtetéseket - jelezte az MNB Szemle kiadvány egyik tanulmányának születésével kapcsolatos hátteret egy mai sajtóbeszélgetésen Palotai Dániel.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.