Felemás várakozásokkal indult az idei G20 találkozó Indiában. Az amerikai Council on Foreign Relations (CFR) például kifejezetten pesszimista kilátásokat fogalmazott meg csúcs előtt. A kritika szerint a szervezet már nem tudja betölteni a neki szánt szerepkört és a korábbi csúcsidőszakhoz képest jelentős visszaesés tapasztalható. Ennek ellenére a tárgyalások nem tekinthetők sikertelennek, számos pontban előrelépéseket tudtak megállapodni, viszont egyértelműen India profitált belőle a legtöbbet.
A G20 országok együttes hazai össztermékének (GDP) növekedése a második negyedévben 0,7 százalékra lassult az előző negyedévhez viszonyítva az első negyedévi 1 százalék után - áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapján.
Szorgalmazza az ENSZ Biztonsági Tanácsának megreformálását Lula brazil elnök, szerinte rendkívül elavult állapotokat tükröz a mostani helyzet. Eljött az ideje az 5 részvevős tanács taglétszámának bővítésére. Ez azonban nem nyerte el mindenki tetszését - írja a Wion.
Minden államnak tartózkodnia kell erő alkalmazásától területszerzés céljából - foglaltak állást a világ tizenkilenc legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport tagjai az Újdelhiben tartott csúcstalálkozó szombaton kiadott zárónyilatkozatában, de közvetlenül nem ítélték el Oroszországot az Ukrajna elleni háború miatt.
A G20-ak vezetői megállapodtak abban, hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások globális kapacitásának megháromszorozását tűzik ki célul, és elismerték, hogy a szénenergiát fokozatosan le kell állítani. Ugyanakkor nem sikerült egyéb jelentős éghajlat-politikai célokat meghatározniuk. A világ 20 legnagyobb gazdasága nem értett egyet a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentésére, az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos célkitűzések fokozására vonatkozó kötelezettségvállalások tekintetében. A nyugati országok azon javaslata, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújuló energiakapacitást és 2035-ig 60%-kal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását, Oroszország, Kína, Szaúd-Arábia és India ellenállásába ütközött a találkozókon.
Az amerikai és a kanadai haditengerészet szombaton közös gyakorlatot hajtott végre a Tajvani-szoroson keresztül, ami június óta a második ilyen művelet volt - közölte az amerikai haditengerészet - számolt be a Reuters. A USS Ralph Johnson romboló és a kanadai HMCS Ottawa átkelésére akkor került sor, amikor mindkét ország vezetői részt vettek a G20-ak indiai csúcstalálkozóján. A lépést elítélte a kínai hadsereg.
Az Afrikai Unió szombaton hivatalosan is elfoglalta helyét a G20 új tagjaként, a csúcstalálkozó házigazdája, Narendra Modi indiai miniszterelnök meghívására Újdelhiben.
Folytatódnak a találgatások, hogy miért hagyhatja ki Hszi Csin-ping a kínai érdekek szempontjából kulcsfontosságú G20-csúcsot Indiában. A korábbiakkal ellentétben most nem az Indiával fennálló problémák vagy a gazdasági nehézségek merültek fel a találkozó kihagyásának lehetséges indoklásában, hanem a kínai elnök egészségügyi állapota.
Az Egyesült Államok és Kína kapcsolatai jelentősen romlottak az utóbbi években, immár teljesen világos, hogy a globális nagyhatalmi versengés két legfőbb riválisává váltak. A legmagasabb szintű személyes találkozók gyakorisága is lecsökkent és most úgy tűnik, hogy a novemberi megbeszélések is veszélybe kerültek - írja a Financial Times.
Bejelentették, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök az idén kihagyja a G20-csúcsot. Ez az első alkalom az elnök 2012-es hivatalba lépése óta, hogy nem megy el a találkozóra. Szakértők szerint sokkal mélyebb okok állnak a háttérben, mint az ország körüli vitás kérdések elkerülése - írja a Bloomberg.
Li Csiang kínai miniszterelnök - Hszi Csin-ping elnököt helyettesítve - részt vesz a közelgő indiai G20-csúcstalálkozón. Ez a döntés tovább feszítheti Kína és India amúgy is bonyolult kapcsolatát.
A nigériai kormány fontolgatja, hogy csatlakozási kérelmet nyújt be a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20 csoporthoz - idézi az elnök szóvivőjét a Reuters.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem utazik Indiába a jövő hónap eleji G20-csúcstalálkozóra - közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A házigazda India nem hívta meg Ukrajnát a világ húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát tömörítő csoport (G20) szeptemberi csúcstalálkozójára – jelentette be az indiai külügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján Újdelhiben.
India és Kína igyekszik megoldásokat találni a határvitáira, melyek nemrég, a 2020-as években összecsapásig fajultak. A tárgyalások egyelőre nem hoztak tényleges eredményeket, abban azonban megegyeztek a felek, hogy visszafogják a haderő telepítését a területen. A megbeszélések kiemelkedően fontosak voltak a közelgő személyes találkozók előszeleként - írja a South China Morning Post.
Egy kremli forrás az NBC News-nak azt mondta, Vlagyimir Putyin fontolóra vette, hogy személyesen is részt vegyen a G20-országok szeptemberben esedékes indiai csúcstalálkozóján.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ezek a biztosítók lehetnek a leginkább kitettek.
Magyarország hamarosan a már felszabadított EU-forrásokból is veszíthet.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Nem jók a húzóágazat kilátásai.
Kitörhet a forint abból a sávból, amelyben idén eddig mozgott?
Az elnökválasztási vitát értékeltük a Checklistben.