Beindul az év a jegybankok számára is, a héten jönnek az első kamatdöntések, melyek közül legfontosabb az EKB csütörtöki döntése lesz. A jegybank eseménye kiemelten fontos lesz, mert teljesen új üzenetet kaphatunk a kamatkilátásokról a vörös-tengeri folyamatokra reagálva, ami alapvetően átrajzolná a várakozásokat. Emellett részletes képet kapunk még az államháztartás 2023-as számairól, de jönnek konjuknktúra-mutatók a világ legnagyobb gazdaságaiból is.
Az Ifo intézet szerint az ország üzleti kilátásai már a harmadik egymást követő hónapban javultak, ami optimizmusra ad okot a meggyengült német gazdaságot illetően. A piaci várakozásokat mérő mutató novemberben hathavi csúcsra, 85,2-re emelkedett, bár kissé elmaradt a Bloomberg felmérésében szereplő 85,8-as középértéktől.
Öthavi esés után váratlanul nagyot emelkedett a legfontosabb német konjunktúra-index, az Ifo gazdaságkutató által készített üzleti környezet index.
Nagyjából a vártnak megfelelően alakult az IFO index, mely minimálisan csökkent az augusztusi értékéhez képest – derül ki a hétfőn megjelent statisztikából. A mutató továbbra is azt jelzi, hogy problémák vannak a német gazdaságban, melyek egyelőre nem oldódnak meg.
A várt 86,7 pont helyett 1 ponttal alacsonyabb lett a német gazdaság legfontosabb konjunktúra-indexének, az Ifo-indexnek az augusztusi értéke a pénteki adatközlés szerint, így újabb csalódást keltő adat érkezett, ami azt jelzi, hogy nincs még túl a nehezén az ország.
A német üzleti morál júliusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkent, ami egy kedden közzétett felmérés szerint azt jelzi, hogy Európa legnagyobb gazdaságának recesszióból való kilábalása elhúzódhat. Az Ifo intézet üzleti klímaindexe 87,3-ra csökkent a júniusi 88,6-os felülvizsgált értékről, ami valamivel jelentősebb visszaesés, mint amit a Reuters által megkérdezett elemzők vártak, akik 88 pontos júliusi értéket jósoltak.
Zsinórban a hetedik hónapja emelkedik a német Ifo-index áprilisban. Az egyik legfontosabb gazdasági indikátor szerint Németország ellenállóképessége erős, de az ING elemzői szerint még nem lehet kizárni a recesszió valószínűségét.
Decemberben a vártnál jobban alakult az ifo gazdaságkutató intézet német üzleti hangulatindexe, mivel javult a kilátások és az aktuális helyzet megítélése a gazdasági szereplők körében.
Németország legjelentősebb konjunktúramutatója, az Ifo-index a harmadik negyedév elején erőteljes zuhanásba kezdett: a júniusi 92,3-ról meredeken 88,6-ra esett vissza. Mind a jelenlegi helyzetértékelés, mind a várakozások összetevője csökkent, a várakozások összetevője március óta a legnagyobb mértékben, a világválság kezdete óta pedig a harmadik legnagyobb mértékben. A mai Ifo-index azt mutatja, hogy a német gazdaságot fenyegető lefelé mutató kockázatok listája egyre hosszabb és hosszabb - értékeli a friss adatot az ING.
Májusban tovább emelkedett a müncheni Ifo-index, azaz a német gazdasági szereplők javulást érzékelnek a gazdaságban.
Romlott a német vállalati szektor helyzete augusztusban a friss Ifo-index szerint. Az elemzők csak minimális visszaesésre számítottak júliushoz képest. Az indexet a jövőbeli kilátások romlása húzza le nagy mértékben, a jelenlegi helyzet megítélése - meglepetésre - javult.
Az áprilisi felülvizsgált 96,6 pontról váratlanul 99,2 pontra, kétéves csúcsra ugrott a német Ifo-index májusban, azaz erőteljes gazdasági fellendülést érzékel, illetve vár a német vállalati szektor.
A várakozásokon felül teljesített Németországban az Ifo-index februárban, mind a várakozások, mind a jelenlegi helyzet megítélése javult.
A német Ifo-index 2013 áprilisa óta a legnagyobb visszaesést mutatatta havi bázison 2020 novemberében (az idei évet figyelmen kívül hagyva), ez pedig minden bizonnyal a koronavírus második hullámának tudható be.
Romlott az üzleti hangulat Németországban októberben az előző hónaphoz képest, a szereplők aktuális helyzetének megítélése viszont minimálisan javult - derül ki az IFO indexből. A kilátások szintén romlottak a szereplők szerint.
Jelentősen javult az exportra termelő német cégek üzleti hangulata szeptemberben, mivel a felvevőpiacaikon folytatódott a gazdasági helyzet normalizálódása és ez okozta azt, hogy 92,5-ről 93,4 pontra emelkedett az Ifo üzleti hangulatindex. Ez sorozatban az ötödik egymást követő havi emelkedés a legfontabb német konjuktúra-indexben, de közben kissé elmarad a Reuters 93,8 pontos elemzői konszenzusától.
Egymásnak esett India és Pakisztán.
Polgári repülőgépek is megsemmisültek.
Az India és Pakisztán közötti konfliktusban.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.