Itt a fordulat - Miért kér mégis pénzt az EU-tól a kormány?

Itt a fordulat - Miért kér mégis pénzt az EU-tól a kormány?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy Magyarország egy 3,9 milliárd euró összegű kérelmet nyújt be a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) hitelkeretének terhére. A döntés nem váratlan, de korábban nem egészen erről volt szó. Vendégünk volt Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője. A második blokkban a hazai beruházások zuhanása volt a téma, amellyel kapcsolatban különösen furcsa, hogy a statisztikai hivatal visszamenőleg módosította a számokat. Nem valami apró korrekciótól van szó – amely egyébként megszokott a statisztika világában – hanem ennél komolyabb módosításokról. Erről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.

387 forint körül mozog az euró

387 forint körül mozog az euró

Ez nem a forint napja, gyengült az euróval és a dollárral szemben is, a lengyel zlotyhoz képest pedig a történelmi mélypont közelében áll. A héten még sok fontos makroadat érkezik majd.

Javult az amerikai feldolgozóipar teljesítménye áprilisban

Javult az amerikai feldolgozóipar teljesítménye áprilisban

Az Egyesült Államok feldolgozóipari ágazatának áprilisi beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 47,1 pontra erősödött a márciusi, 2020 májusa óta legalacsonyabb 46,3 pontról, az Ellátásilánc-menedzsment Intézet (Institute for Supply Management - ISM) hétfői közlése szerint.

Lefordult a forint estére

Lefordult a forint estére

Főleg a nemzetközi adatok határozták meg pénteken napközben a magyar deviza sorsát. A forint csütörtökön a 373-as tartományig erősödött az euróval szemben, ha marad a pályán, akkor a 369-es lehet a következő szint. Délelőtt inkább a gyengülés volt meghatározó, délután az amerikai adatok miatt voltak erősebb irányváltások az árfolyamban.

Mínuszban zárt Amerika, nagyot ment az arany

Mínuszban zárt Amerika, nagyot ment az arany

Azzal, hogy egyre több megbetegedést regisztrálnak a koronavírus miatt nemcsak Kínában, hanem Kínán kívül is, felerősödött a befektetők félelme, ez pedig meglátszott a tengerentúli tőzsdék teljesítményén is.

Fedezékbe vonulnak a befektetők

Fedezékbe vonulnak a befektetők

Gyorsan elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken, egy vártnál rosszabb amerikai makroadat borzolta a kedélyeket. Az amerikai tőzsdék napi mélypontjuk közelében zártak, a befektetők elkezdtek fedezékbe vonulni, emelkedett például a nemesfémek ára.

Szerdán és csütörtökön nagyon résen kell lennünk

A most induló héten szerdán és csütörtökön számos, világszinten is nagyon fontos gazdasági adatot, illetve döntést jelentenek be, amelyek a gazdasági konjunktúra aktuális állapotáról, illetve a rövid távú kilátásokról adnak képet.

Ezekben az órákban dől el az irány erre a hétre?

Ma hajnalban tették közzé Kínában a szokásos havi nagyon fontos makrogazdasági adatcsomagot, amelyet most "megfejeltek" azzal, hogy a második negyedévi gazdasági növekedési statisztikát is kiadták, így ezekben az órákban befektetők sokasága mérlegeli, hogy mit is csináljon, milyen pozíciókat vegyen fel rövid távon. Ezek könnyen meghatározhatják azt, hogy a héten, de legalábbis annak első felében milyen irányba menjenek a pénz- és tőkepiacon.

Tört hét jön, mégsem pihenhetünk egy pillanatig sem

Az előttünk álló hét rendkívül sűrű lesz makroadatok terén, hiszen minden napra jutnak fontos információk, és még a magyar szempontból munkaszüneti napnak számító szerdán is érdemes fél szemmel figyelni a délutáni-esti híreket.

Most végre kiderül, milyen bőrben van az európai gazdaság

Egyértelműen a keddi nap lesz a legizgalmasabb a héten a Portfolio makronaptára alapján, hiszen aznap jönnek a fontos kínai adatok mellett az európai GDP-adatok is. Utóbbiakból majd kiderül, hogy az első negyedévi lendületvesztés után valóban egyre lassult a növekedés az eurózónában, illetve volt-e lendületvesztés a magyar gazdaságban. Arra egyelőre nem kapunk még választ, de nyilván fontos kérdés, hogy a kereskedelmi háború és az Egyesült Államok által kivetett török és orosz gazdasági szankciók fokozódásával az év második fele majd hogyan sikerül.

A kamatdöntések hete kezdődik

Miután múlt héten az MNB már döntött a kamatokról, a héten a régiós befektetők számára a lengyel és a román jegybank döntései lesznek a fókuszban, amelyek a várható kamatkülönbség miatt akár a forint árfolyamára is hathatnak. Az angliai magyarok számára persze a brit kamatdöntés sem érdektelen, főleg a Brexit-forgatókönyvek kiszivárgott gazdasági hatásainak árnyékában. Néhány KSH-s és egyéb magyar, illetve másodlagos fontosságú külföldi makroadat mellett persze várhatóan nem ezek, hanem inkább hangulati elemek mozgathatják majd a pénz- és tőkepiacokat, főként arra tekintettel, hogy milyen nagy esés volt pénteken a vezető részvénypiacokon és milyen dinamikus kötvényhozam emelkedés zajlott le az utóbbi kereskedési napokban.

Kiderül, mi történt a magyar beruházásokkal

Itthon megtudjuk, hogyan alakultak a beruházások az előző negyedévben, valamint a munkaerőpiacról és az iparról is friss képet kapunk. Európában az inflációs adatok és a francia GDP, míg az Egyesült Államokban a munkaerőpiaci statisztikák lesznek fontosak a héten. Az Egyesült Királyságban hétfőn munkaszüneti nap miatt nincs kereskedés.

Az S&P-nél vizsgázik a héten Magyarország

A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülést tart, míg a Standard&Poor's felülvizsgálja hazánk hitelminősítését a héten - ezek lesznek a legfontosabb gazdasági események itthon. Emellett Európából friss konjunktúra-indexek érkeznek.

Kiderül, mit hozott ki magából a magyar gazdaság

A héten kiderül, hogyan teljesített a magyar gazdaság az év második negyedévében, de külföldről, többek között Japánból és Németországból is jönnek az első GDP-becslések. Ezek mellett még a Fed és az Európai Központi Bank jegyzőkönyve lehet érdekes a piacok számára.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.