A kedvezményes lakásáfa, és az árcsökkenés illúziója tartotta lázban a piacot

Folytatjuk a 15 évre visszatekintő ingatlanpiaci cikksorozatunkat, amelyben most a 2015-ös év lefontosabb eseményeit futottuk át. Hatalmas akvizíció, egy nagyon pozitív jövőképpel rendelkező piac első szakasza és az egész lakáspiacot meghatározó kormányzati döntések jellemezték ezt az évet. A lakáspiacon ebben az évben jelentették be a kedvezményes lakásáfát, ami nagy lázban tartott mindenkit. A válság éveiben az volt a jellemző, hogy a vevők már látták a jövőt, az eladók a múltban éltek, és ehhez igazították áraikat, 2015-ben ez megfordult és a vevőknek kellett elkezdeni alkalmazkodnia az új árakhoz. Lássuk, mi történt még ebben az évben a hazai ingatlanpiacon és a PIF konferencián!

A fordulat éve: már nem volt okunk a sírásra

A fordulat éve: már nem volt okunk a sírásra

2014 volt a válság utáni első év, amikor végre már nem volt okunk a sírásra, a lakáspiac és az irodapiac is összeszedte magát: nőtt a lakásvásárlások száma, elindultak felfelé az árak, az irodáknál csökkent a kihasználatlanság, duplájára nőtt az új átadott állomány és a bérleti tranzakciók mérete is elképesztően megnőtt. Ezen kívül olyan hírek borzolták a kedélyeket, mint az Eiffel Palace áron felüli megvásárlása, vagy a 4-es metró másfélszeresére nőtt költségei, illetve a vasárnapi zárva tartás törvénybe iktatása. Folytatva a 15 évre visszatekintő cikksorozatunkat, most a 2014-es hazai ingatlanpiac történéseit nézzük meg, illetve azt, hogy melyek voltak a legfontosabb témák a 10. PIF konferencián.

Jött az újabb arculcsapás a lakáspiacon, mégis reménykedhettünk valami jóban

Jött az újabb arculcsapás a lakáspiacon, mégis reménykedhettünk valami jóban

Kettős érzések uralkodtak 2013-ban a hazai ingatlanpiacon, a kereskedelmi ingatlanoknál már egy nagyon enyhe pozitív változás érződött, míg a lakáspiacon jött az újabb arculcsapás, az új lakások száma és a kiadott építési engedélyek ugyanis több tíz százalékkal tovább csökkentek. Mindeközben elkészült a Bálna, de számos más állami beruházás is fennforgást okozott Budapest utcáin. Folytatva a 15 évre visszatekintő sorozatunkat, most a válság utáni siralmas időszak utolsó, illetve a felívelés nulladik évét, vagyis 2013-at vesszük szemügyre. Lássuk mi történt ebben az évben a hazai ingatlanoknál és a kilencedik Property Investment Forumon!

Amikor már tényleg elértük a gödör legalját: innen már csak felfelé volt út

Amikor már tényleg elértük a gödör legalját: innen már csak felfelé volt út

2012-ben az ingatlanszektor elitjének a döntő többsége szerint az iparág elérte a mélypontot, de még a következő évre sem voltak túl fényesek a kilátások. A válság utáni negyedik évben sorra dőltek meg a negatív rekordok, egy egész év alatt valamivel több mint 20 ezer négyzetméternyi irodaterületet adtak át, de a befektetési volumen is szinte sokkolta a szereplőket, ami nem is csoda, elnézve, hogy összesen 120 millió euró volt. Összehasonlításképp, ez a tavalyi 1,7 milliárdnak körülbelül a 7 százaléka. Folytatva a 15 évre visszatekintő cikksorozatunkat, most azt néztük meg, hogy mi történt a válság utáni ingatlanpiaci gödör legmélyén, és hogyan gondolkoztak minderről a szakértők a 2012-es Property Investment Forum konferencián.

Amikor a

Amikor a "plázastop" törvény és a végtörlesztések időszakát éltük

Folytatva a 15 éves visszatekintésünket, elérkeztünk 2011-hez, ahhoz az évhez, ami sokak számára jelentett nagy csalódást és egyben rémálmot, nyoma sem volt ugyanis a válságból való kilábalásnak a korábbi várakozások ellenére. Sőt, be kellett látni, hogy van még lejjebb. A lakáspiac zuhanása, a hitelek további apadása, a "plázastop" törvény és az ország leminősítése mellett üde színfoltnak számítottak az újonnan átadott bevásárlóközpontok és irodaházak. Lássuk, mi minden történt 2011-ben a hazai ingatlanpiacon, illetve a hetedik alkalommal megrendezett Property Investment Forum konferencián!

Az óvatosság netovábbja - Amikor szinte lehetetlen volt banki kölcsönhöz jutni

Az óvatosság netovábbja - Amikor szinte lehetetlen volt banki kölcsönhöz jutni

Folytatjuk cikksorozatunkat, amelyben az elmúlt 15 év legfontosabb ingatalanpiaci történéseit vesszük számba, leginkább itthoni vonatkozásban. 2010 végén, a két évvel korábban elindult lavina után még nem tudott felállni a magyar ingatlanszektor, a banki finanszírozások megszerzése az egyik legnehezebb feladat volt, magas előtöltöttséget és akár 50 százalékos önerőt is követeltek a fejlesztőktől. Ugyanakkor a világ legtöbb gazdaságának a zsugorodása már megállt, ami némi optimizmust hozott a piaci szereplők számára. A 2010-es Property Investment Forum konferencián a silány finanszírozási helyzet és a fejlesztési piac felélesztésének megoldásain vitáztak a szakértők, miközben már pozitív kilátásaik voltak a jövőre vonakozóan.

A válság utáni első év: nevetséges méretű tranzakciók és romokban heverő lakáspiac

A válság utáni első év: nevetséges méretű tranzakciók és romokban heverő lakáspiac

Banki finanszírozási hiány, 15-30 százalékos bérleti díj csökkenés, drasztikus növekedés a tranzakciós hozamokban, és nihil a fejlesztési piacon. Ez jellemezte a 2009-es magyar ingatlanpiacot. Folytatjuk cikksorozatunkat, amiben megnézzük, hogy mi minden történt a válság utáni első évben a hazai és a nemzetközi "vizeken", illetve, hogy miről szólt 2009-ben a Property Investment Forum konferencia.

Amikor hozzánk is eljutott a válság: bizonytalanság és riadalom a hazai ingatlanpiacon

Amikor hozzánk is eljutott a válság: bizonytalanság és riadalom a hazai ingatlanpiacon

Az elmúlt 15 év ingatlanpiaci történéseit felelevenítő cikksorozatunk negyedik részében elérkeztünk a 2008-as válsághoz, amikor az amerikai bankcsődök az összeomlás szélére sodorták a globális pénzügyi rendszert. Az itthoni piacot ebben az évben még inkább a kezdeti riadalom és a bizonytalanság jellemezte, később jött még csak a java, de így is bőven volt mit megvitatniuk a szakértőknek a 2008-as Property Investment Forumon. A bankok befagyasztották a forrásokat, új fejlesztések aligha indultak el, miközben a folyamatban lévő irodafejlesztések befejezésének köszönhetően egyszere hatalmas mennyiségű irodaterület zúdult a piacra, ezzel lenyomva a bérleti díjakat. Persze a lakáspiacot sem hagyta érintetlenül a válság legelső hulláma. Nézzük meg hát, hogy mi történt ebben az évben a világban, Magyarországon és a konferencián!

Az év, amikor már erősen fújták a lufit, mégsem tűnt fel senkinek

Az év, amikor már erősen fújták a lufit, mégsem tűnt fel senkinek

Harmadik cikkünknél járunk abban a sorozatban, amiben igyekszünk összesszedni az elmúlt 15 év legfontosabb ingatlanpiaci folyamatait, történéseit, tranzakcióit és azokat a témaköröket, amit a szakma, az adott az év végi Property Investment Forumon megvitatott. 12 évvel ezelőtt a piac talán legpozitívabb időszakában voltunk, ömlött a pénz a régióba és Magyarországra is, miközben az óceántúlon már bekövetkezett a másodlagos hitelpiaci válság, mégis sokan úgy gondolták, hogy a magyar piacra nem fog eljutni a korrekció. Nagy tervek, és fejlesztések vették kezdetüket, amiket azóta is várunk. Lássuk, mi történt 2007-ben a hazai és a külföldi ingatlanvilágban és a konferencián!

A projekt, amit még a válság sem tudott bedarálni: ebben az évben indult el a gigaberuházás

A projekt, amit még a válság sem tudott bedarálni: ebben az évben indult el a gigaberuházás

Visszatekintő cikksorozatunkban a 2006-os Property Investment Forum konferencia témáival, illetve azzal foglalkozunk, hogy mi történt 13 évvel ezelőtt a hazai ingatlanpiacon. Korábbi cikkünkben már összefoglaltuk a 2005-ös eseményeket, most haladunk tovább az időben, amikor többek között: hatalmas tervek készültek budapesti lakásprojektekre, az irodaházak némi túlzással kongottak az ürességtől, a retail piacon beindult az élet az Andrássy úton, illetve elkezdték talán az egyetlen olyan városrészfejlesztési projektet, ami túl tudta élni a válaságot, és átalakításokkal, illetve csúszással, de hamarosan a végéhez ér. Lássuk, mi történt a második Property Investment Forumon és 2006-ban a hazai ingatlanpiacon!

Az első év, amikor berobbantunk a szakmai ingatlanpiac világába

Az első év, amikor berobbantunk a szakmai ingatlanpiac világába

2005-ben rendeztük meg először a Property Investment Forumot, a Portfolio első ingatlanbefektetési konferenciáját. Azóta közel 15 év telt el, ami azt is jelenti, hogy idén tartjuk a jubileumi 15. ingatlan konferenciánkat. Rengeteg változást, mélypontot és csúcsot is megélt azóta nemcsak a hazai, de a külföldi piac egyaránt. Csak hogy párat említsünk: a hatalmasra megálmodott projektek, amit a kidurrant lufi elsodort, a hirtelen megugró hitelkamatok és a bankok enyhén szólva is óvatos hitelezési politikája, a bedőlt lakáshitelek, majd az újra fellendülő fejlesztési aktivitás. Ezeket az ingatlanpiaci eseményeket szedjük most össze évről évre, egy cikksorozaton belül. Lássuk miről szólt az első Property Investment Forum és mi történt 2005-ben az ingatlanpiacon!

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.