Megvan a győztese annak az ádáz csatának, amely a befektetési alapok piacán dúlt 2024-ben: az abszolút hozamú alapok lettek a tavalyi év kedvencei a befektetők körében, ezekbe áramlott ugyanis a legtöbb friss megtakarítás. Összességében tavaly is kiugró évet zártak a befektetési alapok, a szektor kezelt vagyona közel 30%-kal 18 000 milliárd forint közelébe ugrott egy év leforgása alatt. Mindeközben a hozamok is kilőttek, mutatjuk, mi lett a kategóriák közötti verseny végeredménye.
A globális pénzpiacok jelentős mozgásokat tapasztaltak az év első hetében, amit elsősorban az amerikai kormányváltással kapcsolatos várakozások és a közelgő munkaerőpiaci adatok befolyásoltak. A befektetők óvatossága megmutatkozott a pénzpiaci alapokba történő masszív tőkebeáramlásban is, miközben a részvény- és kötvényalapok is élénk forgalmat bonyolítottak - írja a Reuters.
Ahogy tavaly, úgy idén is több pénz folyt be a befektetési alapokba, mint az állampapírokba. A befektetési alapokon belül azonban ádáz csatát látni: szinte hónapról hónapra változik, hogy az abszolút hozamú alapokba vagy a vegyes alapokba áramlik éppen a legtöbb friss megtakarítás, novemberben az utóbbi kategória győzött. Mindeközben a hozamok is kilőttek, a részvényalapok vagyonarányos hozama már közelíti a 20%-ot.
2024 első három negyedévében a közép- és kelet európai befektetési volumen mintegy 24%-kal nőtt éves szinten. A régió növekedése, az árak stabilizálódása és a tőkebeáramlás javuló feltételeket jeleznek előre 2025 második felére, de Donald Trump győzelme több szempontból is kockázatot jelenthet a régió ingatlanpiacára nézve - derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. Ugyanakkor úgy tűnik, feltámad a magyarok régi kedvence is: kisebb gyengélkedést követően egyre több pénz áramlik a kötvényalapokba is, amelyeknek vagyona így új szintre ugrott. De friss pénzek ide vagy oda, a részvényalapok kategóriája teljesít idén eddig a legjobban.
Október végéig a tőzsdén kereskedett alapokba történő tőkebeáramlás már most meghaladta a korábbi egész éves rekordot – írja a Financial Times.
Az Európa legnagyobb alapkezelőjének számító Amundi a harmadik negyedévben az elemzői becsléseket meghaladó korrigált nettó nyereséget ért el, mivel a kezelt vagyon növekedése hozzájárult a vagyonkezelési díjak 9,2%-os emelkedéséhez – írja a Bloomberg.
Múlt hónapban is az abszolút hozamú alapokat keresték leginkább a befektetők, ennek köszönhetően ebbe a kategóriába áramlott a legtöbb friss pénz idén eddig. A keresletnek és a jó hozamoknak köszönhetően szintet lépett az abszolút hozamú alapokban kezelt vagyon. Mindeközben a jó keresleti- és hozamadatoknak köszönhetően nőni tudott a szektor kezelt vagyona is, megközelítve a 16 900 milliárd forintot.
A geopolitikai bizonytalanságok ellenére is aktív maradt a hazai tranzakciós piac - derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma ugyan csökkent, de becsült értéke nőtt 2023-ban az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont tavaly a technológiai szektor volt, míg idén a feldolgozóipar kapott lendületet az első hat hónapban, majd júniusban megvalósult a magyar gazdaság történelmének eddigi legnagyobb tranzakciója is.
A globális tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) harmadik negyedéves forgalma megdöntötte a korábbi rekordokat: a befektetők az elmúlt három hónapban 500 milliárd dollár értékben tettek friss pénzt ezekbe az eszközökbe – írja Financial Times.
Jelentős pénzek indultak meg a pénzpiaci alapok felé az elmúlt időszakban, felkészülve az amerikai jegybank várható kamatcsökkentésére. A Bank of America szerint a múlt hét szerdával záruló héten 37 milliárd dollár áramlott pénzpiaci alapokba - írja a Reuters.
Márciusban a befektetők 9,9 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a fedezeti alapokból, amivel így már a 22. egymást követő hónapban haladták meg a tőkekivonások a befektetéseket, a pozitív hozamok ellenére - jelentette be a Nasdaq eVestment.
Februárban 4,3%-kal, azaz 626 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, ezzel pedig átlépte a 15 ezermilliárd forintos szintet. Ismét a kötvényalapokat keresték a leginkább a befektetők, múlt hónapban csak ebbe a kategóriába közel 180 milliárdnyi friss tőke érkezett.
A BlackRock iShares Bitcoin ETF (IBIT) kevesebb mint két hónapos fennállása alatt több bitcoint halmozott fel, mint amennyivel a MicroStrategy rendelkezik - írja a Yahoo Finance.
Nagy ugrással kezdi a hetet a legjelentősebb kriptodeviza, a bitcoin árfolyama a 70 000 dolláros szintet átlépve új történelmi csúcson van - érdekesség, hogy mindeközben a teljes kriptopiac mérete még nem érte el a korábbi maximumát. De mi is hajtja most a ralit?
Az új bitcoin ETF-ek két nap alatt közel 1 milliárd dollárt vonzottak be, a BlackRock terméke a legkeresettebb - közölte a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Jön a 2025-ös Budapest Economic Forum.
Amszterdam, London, Párizs, Berlin példáját mutatjuk be.
A technológiai megoldásokon lesz a hangsúly.
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!