Nem valószínű, hogy az idén növekedne a magyar gazdaság
Valentinyi Ákos: A ciprusi fejleményeket az európai adósságválság folytatódásának tekinthetjük. A ciprusi krízis ugyanis nem volt váratlan. A görög problémák eszkalálódása után a kérdés nem az volt, hogy bekövetkezik-e, hanem csak az, hogy mikor. Ennek oka, hogy a ciprusi bankszektor mérete a GDP-hez képest az európai átlagnak közel háromszorosa, eszközeik jelentős részét pedig görög államkötvények tették ki. A tavalyi görög mentőcsomag részeként a görög államkötvények tulajdonosainak, közöttük a ciprusi bankoknak jelentős veszteségeket kellett elszenvedniük. Az már akkor látható volt, hogy a ciprusi bankszektor helyzetének rendezése nem lesz elkerülhető. Miután pedig a szektor mérete a ciprusi GDP-hez képest óriási, az is világos volt, hogy a ciprusi adófizetők maguk nem képesek megoldani ezt a problémát. A válság, illetve a nemzetközi pénzügyi segítség szükségessége, nem volt váratlan. Váratlan volt viszont a krízis kezelésének módja.
P.: A ciprusi helyzet félre lett menedzselve?
V. Á.: Meglehetősen. A végül alkalmazott megoldással nincs probléma. Annak lényeges elemei ugyanis, vagyis hogy a bankok részvényesei, és kötvénytulajdonosai mellett a nem biztosított 100 ezer euró feletti betétek tulajdonosit is bevonják a fizetésképtelen bankok helyzetének rendezésébe, megfelelnek egy betétbiztosítás rendszer működési elveinek. Az Egyesült Állomokban ehhez hasonlóan működik a betétbiztosítás. Ott a részvény- és kötvénytulajdonosok mellett bankcsőd esetén a 100 ezer dollárnál nagyobb betététek tulajdonosai is szenvednek veszteséget. Az viszont súlyos hiba volt, hogy a végül alkalmazott konstrukció előtt egy héttel egy másik javaslatot hoztak nyilvánosságra a tárgyaló felek. Aszerint nem csak a biztosított kisbetéteseket adóztatták volna meg, hanem minden betétest, függetlenül attól, hogy a bank, ahol a betéteket elhelyezték, gondokkal küzdött-e vagy sem. Ez nemcsak a létező betétbiztosítás szabályait írta felül visszamenőlegesen, hanem fizetőképes bankoknál elhelyezett betéteket is bevont volna a fizetésképtelen bankok problémáinak rendezésébe. Ez meglehetősen önkényes, egy ad hoc vagyonadóval egyenértékű lépés lett volna. Ezt a javaslatot a ciprusi parlament elutasította, de a baj már megtörtént. Ilyen előzmények után már szinte lehetetlennek bizonyult a végül megvalósított javaslatot úgy kommunikálni a piacokkal, hogy az kellően megnyugtatóan hasson. "Mostantól a betéteket megadóztatják, ha baj van'', ez volt az értelmezése a ciprusi megoldással kapcsolatos gazdaságpolitikusi nyilatkozatoknak, amelyek közül az Eurogroup elnöke, Dijsselbloem nyilatkozata minimum nem volt kellően körültekintő. Nem világos, hogy az európai pénzügyminiszterek miért adták áldásukat egy olyan javaslatra, amelyről tudható volt, hogy megingatja majd az európai betétbiztosítási rendszerbe vetett bizalmat. Egyelőre nagyobb baj talán nem történt, de a bizalom helyreállításához idő kell.
P.: Újabb és újabb országok válnak az adósságválság áldozatává. Meddig mehet ez így? Mi fordíthatja meg a folyamatot?
V. Á.: A folyamat valószínűleg a vége felé közeledik, mert a sebezhető országoknak szinte már mindegyike megkapta a maga mentőcsomagját. A ciprusi események után Luxemburggal, Máltával, Szlovéniával és természetesen Olaszországgal kapcsolatban jelentek meg spekulációk. Ezek közül Szlovéniának szüksége lehet mentőcsomagra a bankrendszere feltőkésítéséhez. A többiek esetében a bankok miatti adósságválság kockázata alacsony. A nagy kérdés azonban az, hogy a piac hajlandó-e az olasz államadósságot finanszírozni azon az áron, amely mellett még az fenntartható. Egyelőre úgy tűnik, igen. Vagyis most szerintem a legvalószínűbb szcenárió, hogy esetleg Szlovénia még segítségre szorulhat, de az lesz az európai adósságválság utolsó mentőcsomagja. A kockázatok azonban jelentősen akkor csökkennek majd, ha az eurózóna tagállamaiban beindul a növekedés. Sajnos erre az idén még kevés országban számíthatunk.
VALENTINYI ÁKOS 1987-ben végzett a Közgazdaságtudományi Egyetemen. 1983 és 1987 között tagja volt a Rajk László Szakkollégiumnak. 1987 és 1992 között a Kopint-Datorg tudományos munkatársa. 1989-90-ben a Frankfurti Egyetemen közgazdaságtudomány tanult, 1992 és 1996 között pedig a firenzei Európa Egyetemen doktori tanulmányokat folytatott. 1996 és 2008 között a Nagy-Britanniában a Southamptoni Egyetemen közgazdaságtan oktatott, ahol 2004-ben professzorrá nevezték ki. 2008 márciusa és 2010. augusztusa között a Magyar Nemzeti Bank Kutatási szakterületének vezetője. 2010. szeptembere óta főállásban Cardiffi Egyetem professzora, emellett az MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézetének mellékállású tudományos főmunkatársa. 2011 óta a Brit Árnyék Monetáris Tanács és a European Economy Advisory Group tagja. Kutatási területe a makroökonómia, azon belül elsősorban gazdasági növekedés és gazdasági fejlődés kérdéseivel foglalkozik. Rendszeresen publikál nemzetközi tudományos folyóiratokban és a Közgazdasági Szemlében. Vendég professzor volt a Közép-Európa Egyetemen és a madridi Carlos III Egyetemen.
P.: Az EKB már bejelentette, hogy van nehéztüzérsége, és nem fél használni. Szükség lesz-e ön szerint ezek bevetésére?V. Á.: Az Európai Központi Bank 2012. szeptemberi, korlátlan kötvényvásárlásra vonatkozó bejelentése, illetve a Német Legfelsőbb Bíróságnak az ESM-re vonatkozó kedvező döntése megnyugtatta a piacokat. Az EKB-nak pedig eddig nem kellett a korátlan kötvényvásárlást a gyakorlatban is kipróbálnia. Azt gondolom, hogy ennek bevetésére csak akkor lesz szükség, ha a spanyol vagy az olasz államkötvénypiacon komoly zavarok támadnak. Én ezt nem zárom ki, de nem tartom valószínűnek, még az olasz politikai bizonytalanság ellenére sem.
P.: A válság kirobbanását követően a figyelem a közpénzügyek rendbetételére terelődött, aztán jött a növekedés beindítása. Valójában mi a legfontosabb feladat?
V. Á.: Érdemes különbséget tenni rövid távú és hosszú távú gazdaságpolitikai célok között. Normális körülmények között a közpénzügyek fenntarthatóságát hosszú távon kell biztosítani. A pénzügyi válság feszült piaci hangulatában viszont rövid távon kellett a fenntarthatóságot biztosítani, ami költséges. Egy átlagos recesszióban a növekedést be lehet indítani keresletélénkítéssel. Pénzügyi válságok viszont tipikusan olyan elhúzódó recesszióval járnak, ahol a hagyományos keynesi keresletélénkítő eszközök kevéssé működnek. Ilyen körülmények között a kínálati oldal erősítésének, ami a hosszú távú növekedést segíti elő, fontosabb szerepe van. Például munkaerőpiaci reformok, amelyre mind Spanyolországnak mind Olaszországnak nagy szüksége lenne, hozzájárulnak a hosszabb távú gazdasági növekedéshez, ahogy a 2000-es évek első felében végrehajtott munkaerőpiaci reformok Németországban megalapozták a növekedést.
Ez a költségvetés nagyon más, mint az eddigiek
Elmagyarázzuk, hogy miért. A 2026-os büdzsé első értékelése.
Gyurcsány Ferenc teljesen távozik a magyar közéletből
A korábbi miniszterelnök emellett elválik feleségétől, Dobrev Klárától.
Ursula von der Leyen hatalmas reformról vallott
A KAP-forrásoknál jelentős könnyítéseket jelentett be.
50 százalékkal több állampapírt adott el ma az adósságkezelő, mint amennyit meghirdetett
Az intenzív kereslet láttán jócskán megnyomta az eladott mennyiségeket.
Életbe lépett a tűzszünet Ukrajnában, Kijev kész tárgyalni az oroszokkal - Híreink az ukrajnai konfliktusról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a frontvonal és a diplomácia eseményeivel.
Deréktörésre készülnek az ellátási láncok
Rekord után bezuhanást várnak az amerikai importban.
Okozott csalódást is az idei osztalékszezon
Van, amikor az osztalék hiánya érthető, de van, amikor a vállalat cserben hagyja a kisbefektetőket. Az idei osztalékszezonban akadt példa mindkettőre; volt olyan közgyűlés, ahol...
The post Oko
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.
Science Under Strain
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv
Az apakor mindig győz - Levél Warren Buffettől
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig nagyon jó volt benne, így a pénz csak járuléka...
The post Az apakor mindig győz - Levél Warren


- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Szó sincs arról, hogy véget ért a tankok aranykora: igazi szintugrás következik
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen