
A Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos főmunkatársa, Sulyok Judit mutatta be előadásában a kutatás részleteit a Balaton Konferencia 2024-en, Veszprémben. A kutatáshoz 7 éjszakára vizsgálták meg a szálláshelyeket egy júniusi, egy júliusi és egy augusztusi időpontban, a booking.com és a szállás.hu platformjait használva. A helyszínek tekintetében a legnépszerűbb balatoni városokat vetetették össze, a minimum 40 ezer magyar vendégéjszakát realizáló tengerparti úti célokkal. A költségelemeket pedig
- a közlekedés
- a szállás (szálloda, apartman, kemping)
- az étkezés
- és a látnivalók
képezték.
Egy pár esetében egy szállás (kemping önellátással, apartman önellátással, szállodai félpanzióval, szállodai reggelivel) Horvátországban 500-970 ezer forint, amíg ugyanezen kategóriák a Balaton esetében 470-685 ezer forint között mozognak.

Egy négy tagú család esetében (két felnőtt, két gyerek) ugyanez Horvátországban az említett kategóriákban 600 ezer-1,8 millió forintig terjed, amíg a Balatonon 630 ezer és 1,18 millió forint között mozog.
A kategóriákat külön-külön megvizsgálva
egyedül a családi nyaralás legolcsóbb kategóriájában (kemping önellátással) jön ki olcsóbban a horvát nyaralás, itt 25 ezer forinttal jár jobban a család (605 ezer vs. 630 ezer forint), ha a tengerre megy.
Az önellátó apartmanban már 30 ezer forinttal drágább az Adria (830 ezer Ft vs. 860 ezer Ft), a félpanziós szállodánál már 235 ezer forint a különbség a Balaton javára, a szálloda reggelinél pedig már közel 600 ezer forint a differencia.
A páros utazásnál a legolcsóbb kategóriában 30 ezer forinttal olcsóbb a Balaton, az apartmannál már 120 ezer forint a különbség, ugyanennyi a szálloda félpanzió kategóriában, a szálloda reggelinél pedig közel 200 ezer forinttal olcsóbba a Balaton parti nyaralás.
A nyarat nagyon könnyű eladni
A balatoni vendéglátás az elmúlt években hatalmasat fejlődött, mára számtalan olyan étterem működik a tó körül, amely országosan jegyzetté vált. Egyre szélesedik a választék, de továbbra is kellenek a helyi összefogások és a jó alapanyagok, amiről Csapody Balázs, a Kistücsök Étterem tulajdonosa, a Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke kérdezte a Turizmus és vendéglátás a tó körül c. panelbeszélgetés résztvevőit.

Pach Gábor, a Fenegyerek Pálinka tulajdonosa, a Balatoni Kör elnöke elmondta, hogy a tagjaik nagy része immár egész évben nyitva van, ők egész éves Balatont szeretnének, egész éves egységekkel. Szépen fejlődik a vendéglátás és a borászat, egyre komolyabb kínálat van a gasztronómiai vonalon, ami viszont nem jelenik meg a pálinkakínálatban megfelelő mértékben. “Egyre több fajta bor érhető el a térség éttermeiben, a borászatok nagyon sokat fejlődtek az utóbbi időben, ezeket azonban még jobban ki lehetne használni turisztikai szempontból, akár látogatások szervezésével.”

Szetlik Gergő, a Club Tihany Resort tulajdonos-vezérigazgatója szerint nagyon fontos, hogy jó legyen a szolgáltatások minősége. A helyi alapanyagok felhasználásáról elmondta, hogy náluk a húsfelvágottak, sajtok és az összes péktermék a térségből származik, a vendégek pedig nagyon értékelik ezeket a helyi termékeket, “a kis dolgok is ugyanolyan fontosak, nem lehet rosszat adni nekik, és a legjobb, ha szolgáltatáscsomagban gondolkodunk”.

Böröcz István, a Balatonfüredi Yacht Club igazgatója úgy gondolja, hogy mindig az adott évszakhoz kell igazodni, és mivel a Balatonon akár még télen is lehet vitorlázni, ajánlott a vendéglátó egységek folyamatos nyitvatartása, “azonban kizárólag a minőség adható el”. A vitorlásturizmus mértéke az utóbbi években növekedésnek indult, ebben a folyamatban a személyes ajánlás különösen fontos. Mostanra hozzávetőlegesen 10 ezer hajó van a Balatonon, és a vitorlázók is igénylik, hogy a kikötői vendéglátóhelyek elérhetőek legyenek, “a téli időszakban is fontos, hogy legyen ezeken a helyeken fogadókészség”.

Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a balatoni turizmus kis szeletét jelenti csak a balatoni horgászat, azonban az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt az ide érkező horgászok számára. Egy évben mintegy 100 ezer horgász fordul meg a tónál, ahol a nyár ugyanúgy zajlik, mint más turisztikai ágazatokban, ezért számukra a fő csapásirány a tavasz és az ősz, ezt szeretnék erősíteni a továbbiakban.

A balatoni hal az EU által elismert, oltalom alatt álló földrajzi jelzésű termék védjegyet kapott 2021-ben. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt.-nél évek óta dolgoztak ezért a sikerért, ami elsősorban a fogyasztói bizalom építése miatt fontos. “Ha teljesen nem is oldottuk meg a balatoni hal hiányát, azok a vendéglátó egységek, akiknek van erre igénye, hozzáférnek egész évben.”
További cikkeink a Balaton Konferencia 2024-ről:
Címlapkép forrása: Portfolio
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban
A napi mélypontokról azért elmozdult a Dow és az S&P 500 is.
Kijelölték a rettegett izraeli titkosszolgálat új vezetőjét
Csúnyán megromlott a szervezet renoméja.
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Támad az új Covid-alvariáns, kiadták a javaslatot az új vakcinákra
Az amerikai és az európai gyógyszerfelügyelet.
Megszólalt a neves pénzember: kritikus helyzetben vagyunk
Szerinte félnünk kellene az amerikai kötvénypiacot látva.
Mi hűti le Indiát, miközben forr a világ?
Több mint egy évszázad alatt mindössze 0,7 °C-os hőmérséklet-emelkedést mértek Indiában, szemben a globális 1-2 °C-os átlagnövekedésével.
Javaslat a GDPR szerinti nyilvántartási kötelezettség egyszerűsítésére
Az Európai Bizottság összeállított egy csomagot az egységes belső piac hatékonyabb, kevesebb adminisztrációval járó működtetése érdekében, amely egy ún. egyszerűsítési javaslatcsomagot
Mi lesz a cégemmel utánam? A bizalmi vagyonkezelés alapjai
Adóoptimalizálás, folyamatosan finomított szabályozás, és ezt kísérő heves viták - sok szó esik ezekben a hetekben is a bizalmi vagyonkezelésről. Arról azonban, hogy mire is...
The post Mi l
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.