Tudatos tervezéssel jelentősen csökkenthetők a vállalati energiaköltségek
Gazdaság

Tudatos tervezéssel jelentősen csökkenthetők a vállalati energiaköltségek

Portfolio
A rohamosan terjedő megújulókapacitások a villamosenergia-árak helyenként szédítő ingadozását vonják maguk után, azonban a megfelelő műszaki és jogi konstrukciók kihasználásával a fogyasztók saját előnyükre fordíthatják a körülményeket. A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencia előadói erről is beszéltek a rendezvény fenntarthatóságra fókuszáló szekciójában.

Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője, a villamos energia beszerzés és ellátás, valamint az időjárásfüggő energia kapcsolatáról osztotta meg gondolatait a Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián. A villamosenergia árának napon belüli volatilitása miatt az energia időértéke nélkül nem értelmezhető a mai energiapiacon, hiszen míg egy nyári időszakban napközben negatív tartományba csúsznak az árak, sötétedés után a másik véglettel találkozhatunk.

A szakember az extra költségek szerepére is felhívta a figyelmet, a rendszerhasználati díjak ugyanis jelentős terhet jelentenek, az időjárásfüggő rendszereknél ez pedig hatványozottan így van az ellátásbiztonság költséges biztosítása miatt.

Elengedhetetlen ezért, hogy a gazdasági szereplők minden alkalmat megragadjanak az energiaköltségek optimalizálására.

Saját telephelyen létesített naperőműnél például nincs rendszerhasználati díj, míg a fogyasztást elsősorban tárolási kapacitások bevonásával lehet optimalizálni.

Az egyenlet része ugyanakkor a hálózattal való együttműködés.

portfolio_II_B_szekcio-00942
Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője

A saját naperőmű és tároló komoly bevételi forrássá alakítható már a hálózat számára történő rendelkezésre bocsátással, amit érdemes kihasználni

– tette hozzá Berényi Gábor.

Erősíteni az alkalmazkodás képességét

Buru Éva, a Moore Hungary ESG Advisory Directora a fenntarthatósági szempontok szervezeten belüli megvalósítása kapcsán emlékeztette a hallgatóságot, hogy egy uniós jogszabálytervezet arra utal, hogy az EU jelentősen visszavágná a versenyképesség oltárán az eddig az ESG terén elért eredményeket. Ha ebből jogszabály lesz, az valóban lazítással érhet fel, ami nem feltétlenül jelent jót a bolygó számára, jegyezte meg Buru Éva.

portfolio_II_B_szekcio-01171
Buru Éva, a Moore Hungary ESG Advisory Directora

Ennek ellenére tudatos hozzáállással elérhetők eredmények.

A változások arra késztetnek bennünket, hogy olyan működési módokat gondoljunk újra, amelyekről azt hittük, hogy jól szolgálnak bennünket. Ezt az alkalmazkodási képességet kell erősítenünk, és belülről jövővé alakítanunk, hogy ne csupán a jogszabályok kényszere alatt cselekedjünk

– mutatott rá a szakember.

Optimalizálás jogi konstrukciókkal

Az Oppenheim Ügyvédi Iroda partnerei azokat a jogi konstrukcióban elérhető lehetőségeket vették végig, amelyek révén a gazdasági szereplők saját hasznukra fordíthatják az energiahatékonyságra vonatkozó szabályozást

Dr. Légrádi Gergely, az iroda partnere emlékeztetett arra, hogy a már évek óta velünk lévő energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR)-díjat úgy is lehet csökkenteni, hogy energiahatékonysági beruházásokkal ún. hitelesített energiamegtakarítást (HEM) keletkeztetünk.

Ezen HEM-ek berázásával – némi előregondolkozást feltételezve – az EKR-díjba való beszámításon túl azok akár piaci alapon is értékesíthetőkké válnak.

portfolio_II_B_szekcio-01247
Dr. Légrádi Gergely, az Oppenheim Ügyvédi Iroda partnere

Az ESCO-szerződések további előnnyel kecsegtetnek, hiszen egy ESCO-szolgáltató az energiahatékonysági beruházások esetén a kivitelezés, finanszírozás és monitoring teljes spektrumát lefedi, és a végén a felek a megtakarításon osztozhatnak.

portfolio_II_B_szekcio-01358
Dr. Hanis Dávid, az Oppenheim Ügyvédi Iroda partnere

Dr. Hanis Dávid, az Oppenheim Ügyvédi Iroda partnere a PPA szerződések szerepét emelte ki, ahol nincs közvetlen (fizikai) kapcsolat a termelő és a felhasználó között, a felhasználó pedig nem a termelőtől vásárol áramot, hanem a termelő a piacon értékesít, míg a felhasználó a kereskedőjétől vásárol. A konstrukció egyfajta “kockázatközösségként” működik, amely alapján az árvolatilitásból eredő kockázatokat lehet partnerségi alapon csökkenteni.

Fenntarthatóság, energiahatékonyság, megtérülés

Az előadásokat követő panelbeszélgetés vendégei az energiahatékonyságról, a gyártászöldítésről, a fenntartható ellátási láncokról és az ESG-gyakorlatokról beszélgettek.

Nagy Zsuzsa, az E.ON Energiamegoldások Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, tapasztalatai alapján a a fenntartható energiaellátással kapcsolatban a legtöbb cégvezető első gondolata, hogy építsünk napelemet a telephelyre: vannak azonban másféle megoldások is. Energiakereskedőként azért dolgoznak, hogy legyen más megoldás, tudjanak kialakítani olyan villamosenergia-ellátási konstrukciókat, amikkel a telephelyet gyártásra használják, nem napalemparkként. Ezen a téren is fontos a tájékoztatás, a lehetőségek bemutatása. 

Szalóczy Miklós, a Robert Bosch Kft. projektvezetője beszámolt arról, hogy határozott on-site energiatermelési és energiahatékonysági, dekarbonizációs célokat tűzött ki maga elé a Bosch. Ezeken a területeken is fontos a stratégiai megközelítés, a különféle projektek összekötése, egymáshoz kapcsolása.

portfolio_II_B_szekcio-01437

Tóth László, a DS Smith Packaging Hungary sales managere elmondta, hogy tavaly 34 millió euróból fejlesztették a magyarországi gépparkot gyáraikban – ezeknek részeként energiahatékonysági beruházásokat is végeztek. Szükséges, hogy a cégek fektessenek az energiahatékonysági fejlesztésekbe: a rendszer honorálja ezeket a fejlesztéseket – tette hozzá.

Ványi Péter, az Electronics, SZ1 plant, Harman/Becker Automotive Systems Kft. executive directora szerint ott kell megtermelni az energiát, ahol felhasználják. Fontos, hogy az energiavásárlás tervezhető legyen. Kiemelte, hogy mindig is kontrollálták az energiafelhasználás költségeit: az elmúlt 5 évben ez átalakult, corporate szinten hozzák a nagy energetikai döntéseket. Ma már a fogyasztás az egyik kulcskérdés egy új gép beszerzésénél vagy az épületgépészetnél.

Bánfalvi István, a BPW – Hungária gazdasági vezetője szerint alapos tervezés szükséges annak eldöntéséhez, hogy egy cég a telephelyén helyezzen-e el naperőműveket: sok esetben csak utólag derül ki, hogy egy ilyen park telepítése a következő években is számos feladattal jár. A szakember azt tanácsolta, hogy  ezeket a kérdéseket érdemes előzetesen tisztázni egy-egy projekt megtervezésénél.  

Címlapkép és fotók forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet