
Az alábbiakban Bereznai Henrik, a Jalsovszky ügyvédének írását közöljük, a cikk elkészítésében közreműködött Skrám Katalin, vámszakmai tanácsadó.
Kiemelt célországok, célzott kedvezmények
A „büntetővámokkal” érintett országok az amerikai kormányzat szerint egyoldalú vagy diszkriminatív kereskedelmi gyakorlatot folytatnak, és ez indokolja velük szemben az általános vámtételt meghaladó vámszint bevezetését. Első lépésként 2025. április 5-én 10%-os általános vámtételt vezettek be minden USA-ba importált árura, kivéve a vas, acél és alumínium termékek, illetve az autók, melyeket 25%-os vámmal sújtottak. Második lépcsőben 11-50% közötti, differenciált vámtételeket határoztak meg 57 ország vonatkozásában.
A vámok mellett a Trump-kormányzat további intézkedésként 2025. május 2-től megszüntet egy sor olyan kedvezményt is, mint például a Kínából és Hongkongból származó, 800 dollár alatti árukra vonatkozó mentesség.
Mivel mindez az Európai Uniót is érinti, ezért abból Magyarország – mint az EU vámuniójának tagja – sem vonhatja ki magát.
Így hazánkra is igaz, hogy az új rendelkezéseknek megfelelően az általános 10 vagy 25%-os vámon felül, további 20%-os differenciált vámtétel vonatkozna minden EU-ból származó, USA-ba exportált árura.
A differenciált vámtételeket 2025. április 9-től alkalmazták volna, de az amerikaiak az utolsó pillanatban 90 napra felfüggesztették ezek végrehajtását – egyetlen ország kivételével: Kína a korábbi és új vámok (34%) összegeként már most összesen 145%-os vámtétellel kénytelen szembesülni.
A felfüggesztést követően a Trump-adminisztráció 2025. április 11-én még tovább hígította az intézkedéseket: bizonyos elektronikai cikkek – így például okostelefonok, számítógépek, félvezetők, napelemek és memóriakártyák – szintén ideiglenes mentességet kaptak a vámok alól. (A részletes lista ide kattintva található.)
A felfüggesztés miatt most tehát egyelőre nem alkalmazandók a differenciált vámtételek – ugyanakkor a 10%-os, vagy pl. az autóipart sújtó 25%-os vámok továbbra is érvényesek.
Adminisztratív kihívások
Az USA-ba exportáló cégeknek mindenesetre addig sem árt a fokozott körültekintés. Az amerikai intézkedések alkalmazása során ugyanis komoly kihívást jelent a származási ország helyes meghatározása, mivel az USA nem-preferenciális származási szabályai jelentősen eltérnek az EU-s gyakorlattól. Jelenleg például bizonytalanság övezi az amerikai vámszolgálat által elfogadott származási igazolások elismerésének módját is.
Emiatt mindenképpen javasolt amerikai tanácsadóval történő konzultáció akkor, ha az USA-ba exportált termék több különféle országot is „érint” és így további elemzést igényel a származási ország meghatározása.
Az uniós válasz is lecsaphat
Az Európai Unió 2018-ban és 2020-ban már reagált az első Trump-kormányzat hasonló intézkedéseire: ekkor 10, illetve 25%-os vámokat vezetett be egyes EU-ba importált amerikai termékekre. Ám miután a Joe Biden vezette adminisztráció felfüggesztette az európai termékekre kivetett vámokat, az EU is azonosan válaszolt, és 2025. március 31-ig felfüggesztette az egyensúly helyreállítását célzó intézkedések alkalmazását. A felfüggesztést az Unió előbb 2025. április 14-ig, majd egy friss rendelettel 2025. július 14-ig meghosszabbította, hogy teret adjon az USA-val történő további egyeztetésekre.
A korábbi vámintézkedéseken túlmenően az Európai Bizottság a Trump-adminisztráció legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseire válaszul egy új, kiterjesztett ellenintézkedés-csomagot is előkészített. A megközelítőleg 18 milliárd euró értékűre becsült intézkedéscsomag az USA-ból származó ipari és mezőgazdasági termékek sokkal szélesebb körét érintené. Az alapvetően két szakaszban (2025. május 16-tól, és december 1-től) bevezetni tervezett intézkedéscsomag alkalmazását a Bizottság – a vámháború legújabb fejleményeire tekintettel – 2025. július 14-ig szintén elhalasztotta.
A fentiek értelmében tehát az EU 2025. július 14-ig egyelőre nem vezet be további kiegészítő vámokat az USA-ból származó termékekre.
Mivel azonban a vámháború jelenlegi alakulása nem teljesen kiszámítható, azoknak a cégeknek is ajánlott a fokozott körültekintés és óvatosság, akik az USA-ból importálnak.
Az óvatosság nem csupán a vámszabályok szorosabb nyomon követésében nyilvánulhat meg, de a meglévő szerződéses pozíciók áttekintésében, és ha kell, bizonyos szerződések módosításában is. Különösen azoknak nem árt résen lenniük, akik hosszabb távú szerződéseket kötöttek, ugyanis a tapasztalat az, hogy a legtöbb szerződés nincs felkészülve a vámtételek drasztikus megváltozásából fakadó kereskedelmi zavarokra.
Címlapkép forrása: Justin Sullivan/Getty Images
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni a barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.