Forradalmi átalakulás az áfabevallásban - Egy helyen minden, amit tudni érdemes
Gazdaság

Forradalmi átalakulás az áfabevallásban - Egy helyen minden, amit tudni érdemes

Az RSM szakértői webináriumot tartottak az eÁFA M2M (Machine-to-Machine) rendszeréről, amely az áfa bevallási rendszer új, gép-gép kapcsolaton alapuló módszere. A tanácsadók részletesen bemutatták a rendszer előnyeit, kihívásait és a sikeres bevezetés lépéseit, kiemelve, hogy középtávon ez válhat az alapértelmezett bevallási módszerré.

Az eÁFA webes felülete sok vállalkozás számára nem jelent hatékony megoldást, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal célja éppen emiatt, hogy az M2M kapcsolaton keresztüli áfa-bevallás váljon az elsődleges módszerré a gazdálkodók körében. Ebből a szempontból nagyon aktuális és releváns webináriumot szervezett az érdeklődőknek az RSM adó üzletága, ahol Budai Mátyás adómenedzser és Kovács András vezetői tanácsadó részletes előadás keretében mutatta be az eÁFA M2M rendszerét, amely az áfa bevallás új, automatizált módszere. A webinárium célja az volt, hogy a résztvevők mélyebb betekintést nyerjenek az eÁfa M2M rendszerének világába és az adóhatóság követelményeibe.

Egyértelmű a szándék arra vonatkozóan, hogy az eÁFA kötelezővé váljon a közeljövőben - hangzott el az eseményen.

Az RSM 2024-ben rendezett hasonló szakmai eseményén már elhangoztak az eÁFA alapjai, érdemes ezzel is tisztába kerülni:

Az eÁFA rendszer bevezetésének fő célja az adóadminisztrációs terhek csökkentése. Míg a webes felület inkább a mikro és kisvállalkozások számára készült, az M2M (gép-gép kapcsolat) verzió

a közepes és nagy vállalkozások számára nyújt hatékony megoldást, és a NAV is ezt részesíti előnyben hosszú távon.

Az eÁFA M2M rendszere egy API-alapú gép-gép kapcsolat, amely XML formátumban kommunikál az adóhatóság szervereivel. Működési elve hasonlít az online számla adatszolgáltatáshoz, azonban annál összetettebb, mivel nem számlaadatokat, hanem áfa-analitikai adatokat, valamint a bevalláshoz kapcsolódó kiegészítő információkat kell strukturált formában továbbítani a NAV részére. A NAV által létrehozott sztenderd adókódok kulcs szerepet játszanak az áfa analitika benyújtásakor, és a rendszer automatikusan validálja a beküldött adatokat. Ez azt is jelenti, hogy formailag hibás eÁfa bevallás XML nem kerülhet benyújtásra. Az adózóknak lehetősége van lekérdezni és ellenőrizni az elkészült bevallástervezetet a beküldés előtt. Az adatok NAV általi ellenőrzése támogatja a pontos bevallást és csökkenti a manuális feldolgozásból eredő hibák esélyét - hangoztatták a rendszer előnyét az előadók.

Az előadók kiemelték, hogy bár az eÁFA használata jelenleg még opcionális, a NAV tájékoztatása szerint középtávon ez fog az alapértelmezett bevallási módszerré válni, és céljuk az ÁNYK rendszer fokozatos kivezetése.

A komplex rendszer előnyei között említették az adótanácsadók a hatékonyságnövelést, a kockázatmérséklést, az adóellenőrzések számának csökkenését, az adminisztráció egyszerűsítését, valamint az M-lap kitöltése alóli mentességet, és az idő- és költségmegtakarítást. További kedvezmény, hogy megbízható adózók esetén a bevallás esedékességétől számított 15 napon belül az adóhatóság nem indít ellenőrzést, és ebben az időszakban önellenőrzési pótlék megfizetése nélkül lehet önellenőrzést végrehajtani.

A rendszer bevezetésének kihívásai között szerepel az adat- és rendszerkövetelmények megértése, a NAV által közétett sztenderd adókódok alkalmazása, az adateltérések minimalizálása, az automatizált NAV-kommunikáció kezelése, valamint a megfelelő IT és adószakmai szakértelem biztosítása.

A sikeres bevezetés lépései között az előadók kiemelték az adatok felülvizsgálatát, az adókódok harmonizálását, az XML fájlok generálását és tesztelését, az API kapcsolat kialakítását, a hibaüzenetek kezelését, valamint az üzleti folyamatok felülvizsgálatát és a rendszer folyamatos monitorozását.

Az előadás kitért az új adategyeztetési eljárásra is, amelyet az adóhatóság 2025-től vezetett be. Ennek keretében a NAV eltérések esetén kiértesíti az érintett feleket, akiknek 15 nap áll rendelkezésükre az eltérések tisztázására. Amennyiben az adózó nem reagál a felhívásra, 300.000 forint mulasztási bírság kerül automatikusan kiszabásra.

A webinárium során a résztvevők interaktív kérdőíven jelölhették meg, hogy számukra mi jelenti a legnagyobb kihívást az eÁFA M2M rendszerének bevezetése kapcsán. A válaszok alapján a belső rendszerek fejlesztése, az adókódok összehangolása és a követelményrendszer megismerése okozza a legtöbb nehézséget.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Összkép

A mester és a vállalkozó dilemmája

Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester és az emberi viszonyok alakításával sikert elérő vállalkozó között. Miért van ez

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet