
Harmadik fenntarthatósági jelentését tette közzé az Opus Global saját tevékenységeire és leányvállalataira vonatkozóan. A vállalat az utóbbi években az ipari termelést, az energetikát, a turizmust, valamint a mezőgazdaságot és élelmiszeripart tette gazdasági tevékenységének stratégiai pillérévé, a csoporthoz tartozó tagvállalatok összesen 5 279 alkalmazottat foglalkoztatnak, elsősorban Magyarországon. Az idei jelentés tanúsítja a társaság ESG vonatkozásában tett felelősségteljes eljárását, valamint az ESG szempontok beemelését a befektetési stratégiába – áll a csoport sajtóközleményében.
A vállalat közleményében kiemelte, hogy a fenntarthatósági intézkedések – különösen az energiahatékonysági fejlesztések, a felelős erőforrás-felhasználás és az átlátható vállalatirányítás – hozzájárulnak a működési költségek optimalizálásához, a reputáció erősítéséhez, így a pénzügyi teljesítményre is pozitív hatást gyakorolnak.
Egyre több intézményi befektető érdeklődik az ESG-teljesítmény iránt, és kockázati megfontolásként is megjelenik ezek érvényesítése.
„Az ESG-eredmények közvetetten megjelennek a hitelminősítési folyamatokban is, és ugyan jelenleg nem zajlik aktív forrásbevonás, az ESG-teljesítmény a jövőben elősegítheti a kedvezőbb finanszírozási feltételek elérését zöld pénzügyi eszközök – például zöldkötvények vagy fenntarthatósági célhoz kötött hitelek – alkalmazása esetén. Az OPUS GLOBAL célja, hogy hosszú távon is vonzó maradjon a felelős befektetők számára, miközben a fenntarthatóságot stratégiai szinten integrálja működésébe” - mondta a Portfolio-nak Dezső Dóra, az Opus Global ESG projektvezetője.
Közel megduplázódhat a napelemes rendszerek száma a következő években
Az energetikai szegmenset összefogó OPUS ENERGETIKA Csoport vállalatai – közöttük az OPUS TIGÁZ Zrt. és az OPUS TITÁSZ Zrt. – működési stratégiájában kiemelt szerepet kap az ellátásbiztonság, az innováció és a környezetbarát megoldások. A munkavállalói edukációba bevezették az ESG-alapú fenntarthatósági szemléletformálást, a szegmensen belüli együttműködések fejlesztésével pedig javították a hatékonyságukat és a munkabiztonságot is.
Dezső Dóra kiemelte, hogy az OPUS TITÁSZ a tavalyi év során 114 hálózatfejlesztési beruházást hajtott végre 1,488 milliárd forint értékben a háztartási méretű kiserőművek, például napelemes rendszerek csatlakoztatásának elősegítésére.
Tavaly az OPUS TITÁSZ 4987 darab háztartási méretű kiserőművet helyezett üzembe, 47,5 MVA beépített összteljesítménnyel. A prognózis tekintetében ezen a területen a következő években 42 %-os átlagos növekedéssel számolunk, ugyanakkor a pályázati támogatások nagymértékben befolyásolják a felhasználók napelem telepítési motivációját”.
A felhasználók villamosenergia-igényeinek kielégítésére közel 800 fejlesztés történt, összesen 32 milliárd forint ráfordításával. Az OPUS TITÁSZ ellátási területén – az országban az elosztói engedélyesek közül elsőként – bevezetett egy távvezérelt megoldást a napsütéses időszakokban az alállomások feszültségének csökkentésére, amivel megelőzhetők a hálózati hibák, valamint egyes lekapcsolások is. Az új technológia nemcsak költséghatékony, hanem környezetbarát is, mivel több ezer hálózati fejlesztést kiválthat vagy későbbre halaszthat.
Emellett 2024 végére a szolgáltató elosztóhálózatán már 90 500 okosmérőt helyeztek üzembe, amik támogatják a több időszakra bontott (többzónás) áramdíjak bevezetését, illetve növelik a felhasználók energiatudatosságát is.
Az okosmérők nemcsak a fogyasztást mérik, hanem olyan hálózati adatokat is gyűjtenek, amelyek segítenek a hálózat működtetésében és fejlesztésében. Az általuk mért feszültségadatok révén pontosan elemezhető, hogy a háztartási napelemes rendszerek (kiserőművek) milyen hatással vannak az elosztóhálózat feszültségére.
Az OPUS TIGÁZ tavaly is jelentős forrásokat fordított a földgázhálózat fejlesztésére és karbantartására, illetve a legkorszerűbb technológiák beépítésére, emelte ki Dezső Dóra.
„Az Európai Uniós dekarbonizációs célok, valamint az orosz-ukrán háború okán felerősödött energiafüggetlenedési törekvések felgyorsították a hidrogén térnyerését az energetikai szektorban, ezáltal a földgáziparban is. Annak érdekében, hogy a maximum 10% térfogatmennyiségű hidrogén bekeverése a földgáz infrastruktúrába, valamint az ilyen keverékgáz elosztása megvalósítható legyen, előzetes szakmai vizsgálatokat kell végezni, illetve felkészíteni a hálózatokat a betáplálásra” - összegezte Dezső Dóra.
A vállalat ezért komplex hidrogénkonverziós kutatás-fejlesztési programot indított, melynek célja a földgáz és hidrogén keverékének eloszthatóságához szükséges technológiai feltételek vizsgálata. A kutatás-fejlesztési program 2023. júliusában indult el, két különálló tesztrendszert alakítottak ki kifejezetten erre a speciális célra, ahol a gázmérők és nyomásszabályozók tartós laboratóriumi vizsgálatát, valamint az elosztó- és leágazó vezetékek és a telekhatáron belüli rendszerelemek vizsgálatát végzik. A vizsgálati eredmények függvényében a végleges tanulmányterv 2025 év végére várható.
Emellett Jászberényben két középnyomású állomáson olyan intelligens nyomásszabályozó rendszert is üzembe helyeztek, amely távolról vezérelhető, és a nyomás optimalizálásával csökkenti a hálózati veszteségeket.
Körforgásos gazdálkodásra törekednek az élelmiszeriparban
Az Opus Global élelmiszeripari divíziójában működő Kall Ingredients Kft. és Viresol Kft. 2024-ben folytatta a gabonaalapú feldolgozási folyamatok során keletkező hulladék minimalizálását, valamint az energiahatékonyság növelését. Emellett egy új, közös vállalatirányítási rendszer bevezetésével javították működési átláthatóságot és piaci reakcióképességet, lehetővé téve a belső szakmai tudás és tapasztalat hatékonyabb hasznosítását - derül ki a vállalat sajtóközleményéből.
A Viresol Kft. az energiahatékonyság jegyében 2024-ben szigetelte a visontai alkoholüzemük korábban szigeteletlen csővezetékeit és berendezéseit, valamint megkezdte a hulladékhő visszanyerésének és hasznosításának bevezetését is.
A cég a gyártási területen új csapadékgyűjtő és -tározó rendszert alakított ki, valamint szelektív hulladéktárolót és nedves takarmány előállítására alkalmas üzemet építettek. További terveik között szerepel a nyersszesz hőmérsékletének növelése révén történő hőhasznosítás, a földgázfelhasználás csökkentése a takarmány-szárítóban biogáz alkalmazásával, valamint a gluténszárító korszerűsítése.
A Kall Ingredients fejlesztései közé tartozik a hőenergia-veszteség csökkentése az alkoholüzemben, valamint egy biomassza-alapú, két expanziós turbinát és tartozékaikat magában foglaló gőzfejlesztő rendszer kiépítése, amelynek célja a földgázfelhasználás legalább 40%-os mérséklése.
A cég tiszapüspöki telephelyén ezen kívül elindult egy úgynevezett Heat Cube típusú, olvadt sóalapú hőtároló rendszer telepítése, amellyel dekarbonizált hőenergia állítható elő, és aminek üzembe helyezését 2025 végére tervezik.
A termelési hatékonyság növelése mellett a Kall Ingredients termékfejlesztésbe is kezdett: 2024-ben kis mennyiségben Scope 1 és Scope 2 szinten karbonsemleges folyékony dextrózt állított elő. A vállalat jelenleg a termék Scope 3 szintű környezeti hatásainak mérséklésén dolgozik, a fejlesztés célja olyan termékportfólió kialakítása, amely megfelel a fenntarthatóságot előtérbe helyező iparági szereplők – különösen az élelmiszer- és gyógyszeripar – elvárásainak.
A turizmusban és az építőiparban is fókuszban van a környezet védelme
A turizmus szegmens legjelentősebb vállalata a Hunguest Zrt. 2020 és 2024 között átfogó szállodafejlesztési programot hajtott végre, ami mintegy 2000 szobát és 480 teniszpályányi alapterületet érintett. A korszerűsítések célja a vendégélmény növelése mellett a szolgáltatások egységesítése és a fenntarthatósági szempontok érvényesítése volt. A program utolsó üteme 2024-ben zárult le a hajdúszoboszlói Hunguest Béke és az egri Hunguest Flóra szállodák több mint 400 szobájának felújításával.
A fenntartható épületfejlesztésen túl a vállalat a beszállítói kört is optimalizálta fenntarthatósági szempontok mentén, valamint 2024-ben egységes, fenntartható gasztronómiai kínálatát a napi étkezésekre is kiterjesztette, ezzel csökkentve az élelmiszerhulladék mennyiségét.
A Mészáros és Mészáros Zrt. négy üzletága közül a legnagyobb súllyal a közműépítés bír, ezt egészíti ki a vízépítés, a hulladékgazdálkodás és a Paksi Atomerőműhöz kapcsolódó munkákért felelős üzletág. A vállalat az összes területen törekszik a primer erőforrások használatának csökkentésére és az arról való átállásra, valamint a másodlagosan hasznosítható nyersanyagok integrálására a működésbe.
A cikk megjelenését az Opus Global Nyrt. támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Bivalyerős páncélja van a forintnak – Át lehet ezt egyáltalán ütni?
Elmagyarázzuk, miért fagyott be az árfolyam.
Vészjósló tanulmány: milliók halhatnak meg a szuperbaktériumok miatt a következő évtizedekben
Nagy árat fizet az emberiség.
Rejtélyes égitestet találtak a Naprendszer peremén: ezt lehet eddig tudni róla
Rendkívül ritka objektumként azonosították.
Káosz Moszkvában: négy repteret lezártak az ukrán dróntámadások miatt
Gyakorlatilag leállt a légiközlekedés az orosz fővárosban.
Rendkívül káros folyamatot indíthat be a Földön a sok űrrakéta-indítás
Új tanulmány jelent meg a témában.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.