Durva lenne az agrárreform - 40 százalékot zuhanhat a termelés?
Gazdaság

Durva lenne az agrárreform - 40 százalékot zuhanhat a termelés?

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság Közös Agrárpolitikát érintő javaslatai akár 40 százalékos termeléscsökkenést okozhatnának a szántóföldi növénytermesztésben, ami súlyos következményekkel járna az uniós mezőgazdaságra - figyelmeztetett a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke az Agrárszektor szerint.
Valamennyi „forró” agrártémával foglalkozik a Portfolio Csoport háromnapos Agrárszektor Konferenciája december 2-3-4-én Siófokon. Jelentkezz te is az év kihagyhatatlan agrárszakmai csúcsrendezvényére!

Az Európai Bizottság által kidolgozott új mezőgazdasági támogatási rendszer drasztikus változtatásokat tartalmazna: már 20 ezer euró felett jelentős degressziót vezetne be, 100 ezer euró felett pedig teljesen megszüntetné a területalapú támogatásokat. A tervezet emellett a Közös Agrárpolitika forrásait is több mint 27 százalékkal csökkentené, ami Európa-szerte heves tiltakozást váltott ki az agrárszervezetek körében.

Én azon csodálkozom, hogy ezzel ki mertek állni

- nyilatkozta az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. A szakember szerint a javaslat rendkívül kedvezőtlen hatásokkal járna, de megvalósulása kétséges.

Ez annyira durva, hogy szerintem az uniós mechanizmust ismerve ez nem tud végigmenni a jogalkotási folyamaton.

A GOSZ elnöke rámutatott, hogy a tervezett intézkedések bevezetése katasztrofális következményekkel járna az európai mezőgazdaságra.

Ha ezt bevezetik, a szántóföldi növénytermesztésben közel 40 százalékos volumencsökkenés következne be.

Ezzel gyakorlatilag az történne, ami nálunk a kilencvenes évek elején a rendszerváltáskor - tette hozzá Petőházi Tamás, aki szerint a javaslat összefüggésben lehet az Ukrajnával kapcsolatos uniós tervekkel is. Mint emlékeztetett: az EU azt várja, hogy Ukrajna 2028-ra teljesítse az összes uniós agrárkövetelményt. A szakember azonban ezt irreálisnak tartja: "Kizárt dolog, hogy Ukrajna képes lenne 2028-ig teljesíteni a mezőgazdasággal kapcsolatos uniós elvárásokat, ehhez a teljes intézményrendszer hiányzik és még a kodifikációra is kell idő."

Címlapkép forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

Top10 upgrade

A roic.ai pár hónapja kijött egy API fejlesztéssel (v2), kipróbáltam, mert az AAPL ticker minden adatához hozzá lehet férni az API-n keresztül, hogy tesztelhessük a dolgot, és előfizettem rá.

Portfolio Banking Technology 2025

Portfolio Banking Technology 2025

2025. november 4.

Portfolio Property Awards 2025

2025. november 5.

Portfolio Professional Investment Day 2025

2025. november 5.

Portfolio Future of Construction 2025

2025. november 11.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

A tőzsde világában a lelkesedés könnyen drága hibákhoz vezethet – előadásunk abban segít, hogy kezdőként is megértsd a legfontosabb alapelveket, felismerd a kockázatokat, és elkerüld, hogy egy hét alatt elolvadjon a megtakarításod

Ez is érdekelhet