Mit tehet egy egyetem az ukrán fiatalokért? (x)
A Docler Holdinghoz tartozó Kodolányi János Egyetem munkatársai érintettnek érzik magukat az Ukrajnában kialakult helyzetben, ezért elsők között nyitották meg az intézmény orosházi kollégiumát a menekültek számára február 26-án. Március első hetében rivnei MEGU partneregyetem
részére - ahol 2005 óta, három szakon, kettős diplomát adó képzések is folynak - gyűjtést szerveztek a budapesti, a székesfehérvári és az orosházi kampuszokon egyaránt.
Mindemellett, a 30 éves magánegyetem kitárta kapuit a háború sújtotta területekről hazánkba menekülő egyetemistáknak, nemzetiségtől függetlenül.
Dr. Hoffmann Orsolyával, a KJE nemzetközi és továbbképzési rektorhelyettesével beszélgettünk arról, hogy a kollektív felelősségvállalás jegyében, milyen segítségnyújtásra képes egy nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező felsőoktatási intézmény.

- Milyen felelősségvállalás várható el a kialakult helyzetben egy hazai egyetemtől?
A Kodolányi János Egyetemet nagyon régóta tartó, jó kapcsolat fűzi több ukrán felsőoktatási intézményhez, például Kárpátalján, Poltavában, Thernopilban, Kijevben és a Lviv és Kijev között található Rivne-ben. Az utóbbi kettővel különösen szoros az együttműködésünk, hiszen közös képzéseink vannak, januárban még együtt vizsgáztattunk az ottani kollégákkal, rendszeresen találkoztunk velük Magyarországon és Ukrajnában. Rengeteg személyes emlék fűz engem is az országhoz, a városokhoz és az ottani emberekhez.
Az első pillanattól próbáltuk tartani velük a kapcsolatot, és a rivnei dékán kérésére azonnal gyűjtésbe kezdtünk. Legnagyobb örömünkre nemcsak a Kodolányi János Egyetem dolgozói és hallgatói kapcsolódtak be ebbe az akcióba, hanem a céges partnereink is. Fenntartónk a luxemburgi és budapesti irodáján keresztül pedig 200.000 eurot utalt a Vöröskeresztnek.
Rivne-ben az egyetemen, akiknek végül is az adományokat szállítottuk, működik egy elosztó központ. Az ő kérésükre könnyen, gyorsan, kézből megehető élelmiszereket; kisbabáknak pelenkákat, bébiételeket; tisztasági és higiéniai eszközöket, takarókat, meleg ruhákat, kötszereket, vény nélkül kapható gyógyszereket gyűjtöttünk elsősorban. Egy hét leforgása alatt olyan mennyiség jött össze, hogy az egyetem saját kisbuszával szállította le, átlépve a határt, Ukrajna területére, ahol, a partneregyetem képviselője közvetlenül vette át Dr. Szabó Péter rektor úrtól a szállítmányt.

- Egyszeri akcióról volt szó vagy továbbra is gyűjtenek?
Folytatjuk a gyűjtést, mindhárom helyszínünkön: Orosházán, Székesfehérváron és Budapesten is. Amint olyan mennyiség jön össze, hogy érdemes kiszállítani, az egyetem továbbra is vállalja, hogy közvetlenül Ukrajnában adja át a kinti egyetem munkatársainak.
A Kárpátaljáról menekülő magyar kollégáinknak és családjaiknak pedig megnyitottuk az orosházi kollégiumunkat.
A gyűjtés mellett még egy szívmelengető kezdeményezés indult intézményünkben. Közvetlenül a jazz zenész, énekes, előadóművész szakos hallgatóinktól. Ők a maguk módján, zenével, szeretnének segíteni, így több számot is külön ebből az alkalomból feljátszottak, és tanszékvezetőjük, Mits Gergely segítségével egy kampány indul hamarosan az egyetem közösségimédia-felületein, melynek célja az Ukrajnában élő gyerekek támogatása lesz.

- Mennyire tudják fenntartani az oktatást Ukrajnában, és a Kodolányi miben tud az ottani diákok segítségére lenni?
Az első időszakban nagyon sok ukrán és ott tanuló külföldi hallgató lépte át a határt, és jött Magyarországra. Reagálva erre, létrehoztunk a honlapunkon egy tájékoztató oldalt a számukra. Fogadjuk ezeket a hallgatókat, és amennyiben nálunk akarnak tanulni, minden adminisztratív és tanulmányi segítséget megadunk nekik, hogy a státuszukat rendezni tudják, és minél hamarabb be tudjanak kapcsolódni az oktatásba.
Egyetemünk nyolc szakon képez angol nyelven, így az Ukrajnából érkező diákoknak igyekeztünk a futó programjainkba integrálni erre a félévre. Oktató kollégáink is nagyon készségesek, vannak, akik már külön felzárkóztatót is tartottak a félév elején elhangzottakból.
Tájékoztatjuk a kinti partneregyetemeinket is ezekről a folyamatokról, de közvetlen segítséget is nyújtunk például a kijevieknek a szakdolgozati konzultációban és a záróvizsgáztatásban. Ahogyan tudjuk, ott az első időszakban teljesen leállt az oktatás, most próbálják újraszervezni az egyetemi életet, de a helyzet nagyon bizonytalan.
- Mi várható ön szerint a következő időszakban?
Jó lenne hinni abban, hogy a helyzet hamarosan rendeződik, az élet visszatér a régi kerékvágásba, és újra tudjuk fogadni kollégákat az egyetemünkön vagy mi mehetünk hozzájuk látogatóba. Jelenleg folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot, aggódunk személyes biztonságukért, és amit kérnek tőlünk, mindenben próbáljuk segíteni, támogatni őket
A Kodolányi János Egyetem kitárja a kapuit azoknak az egyetemistáknak, akik Ukrajnából hazánkba menekültek nemzetiségüktől függetlenül.A hallgatók az alábbi angol nyelvű képzésekre jelentkezhetnek: Turizmus-vendéglátás alap-és mester szak, Gazdálkodási és Menedzsment alap-és mester szak, Nemzetközi Tanulmányok alap-és mester szak, Üzemmérnök-informatikus alap-, Előadóművészet alapszak.
Bővebb információ itt!
Jelentkezés itt:international@kodolanyi.hu vagy+36304856314 (WhatsApp, Viber).
A gyűjtések helyszínei:
Budapesten: budapesti kampusz (Frangepán utca 50-56.) aulájában kihelyezett dobozban 8:00-18:00 óra között.
Székesfehérváron: az Igazgatósági épületben és a Városmajor portán (Fürdő utca 1.) hétfőtől csütörtökig 8:00-16:00-ig, pénteken 8:00-14:00-ig.
Orosházán: az orosházi kampusz (Gyopárosi u. 3F.) portáján hétfőtől csütörtökig 8:00-16:00-ig, pénteken 8:00-14:00-ig.
(x)
Jelentett a hírszerzés: puccsot készít elő Brüsszel Magyarország szomszédjában
Már a forgatókönyv is készen áll.
Kimondták a tudósok a halálos ítéletet: megállíthatatlan a gleccserek eltűnése
A folyamat visszafordíthatatlan.
Kiderült: Ukrajna is finanszírozza az orosz hadsereget, Kijev azonnali lépés mellett döntött
Októberben lép életbe az új szabályozás.
Győzelmet jelentett a legendás Azov – Moszkva már egyre kétségbeesettebb lépésekre kényszerül
Többszörös túlerővel szemben.
Románia az EU legszegényebb országa, de mi a helyzet Magyarországgal?
Friss adatok érkeztek.
Egészen elképesztő számot mondott be a külügyminiszter a lengyelországi orosz támadásról
Ukrán mércével mérte a sikert.
Személyi kölcsön: Az ősz legolcsóbb banki ajánlatai egy helyen
Történelmi csúcsra ért a személyi kölcsön piac Magyarországon: 2025 júliusában soha nem látott összegű személyi kölcsönt vettek fel a magyarok egyetlen hónap alatt. Erős a piaci verseny,
A stabilcoinok léte garantálhatja a dollár és Amerika szerepét a világgazdaságban
Nyáron elfogadták Amerikában a "zseni" szabályozást, amely új kapcsolatot jelent a kriptodevizák és a hagyományos pénzrendszer közt. A szabályozás komoly hullámokat kavart, a tradicionális

Két éves a bejelentővédelmi törvény
2023 nyarán lépett hatályba a 2023. évi XXV. törvény, - a panasztörvény - amely a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentéséről szól. A bejelentővéd

Pénzgyáros AI
Az AI az új vasút - írtuk nemrég egy posztunkban. Beruházási oldalról tényleg lehet így tekinteni, de vagyongyarapítási oldalról inkább a kriptóra hasonlít: egyetlen szektor ilyen... Th

Kelet-Közép-Európa - hogyan tudjuk kontrollálni a saját sorsunkat?
Kelet-Közép Európa jövőjét a rendelkezésre álló erőforrások és képességek, röviden a potenciál határozza meg. A kérdés, hogy a potenciált mennyiben tudjuk felhasználni a régió polgá
Top 10 osztalék részvény - 2025. szeptember
Szeptember másodikán kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőz
Az energetikai dekarbonizációban is szerepet kaphat a hidrogén
Miközben a hidrogénmeghajtás fontos eszköze lehet a közlekedés kizöldítésének, arról lényegesen kevesebb szó esik, hogy a hidrogén az ipar dekarbonizációjában is sz
Ezek a befektetések aranybányák - szó szerint!
Közel két évvel ezelőtt, az árfolyam kitörése előtt pár hónappal azt írtam elemzésemben, hogy az aranyárfolyam radikális emelkedése szinte garantált, akár háromszorozhat is a sárga... Th


Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
A tőzsde világában a lelkesedés könnyen drága hibákhoz vezethet – előadásunk abban segít, hogy kezdőként is megértsd a legfontosabb alapelveket, felismerd a kockázatokat, és elkerüld, hogy egy hét alatt elolvadjon a megtakarításod
Újabb kínai gyár jöhet Magyarországra - Szemfényvesztés vagy óriási biznisz?
Mit hoz a Wisdom Motor?
Mire elég régiós viszonylatban a hazai bérrobbanás? – A továbbiakhoz a AI-nak is lesz egy-két szava
A termelékenység növelés.
Van értelme még az elitdiplomának az AI korszakban?
Harvardos és yale-es diákok megélése a mesterséges intelligencia előretöréséről.
