
Az infláció ellen csak úgy tudunk védekezni, ha olyan befektetésben tartjuk pénzünket, ami tartja az értékét, vagy amelynek hozamai meghaladják a pénzromlás mértékét. Ezért egyre többen teszik fel maguknak a kérdést: mibe fektessem a pénzem? Amikor erre keressük a választ, érdemes áttekinteni, hogy milyen pénzügyi terméket választ a magyar lakosság nagy része, és mi alapján hozzák meg döntésüket.
Csökkent a készpénz megtakarítás
Társadalmunk egyre nyitottabb a pénzügyi befektetések irányába, vagyis népszerűvé váltak az állampapírok, befektetési alapok, részvények, élet- és nyugdíjbiztosítások – erről korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk.
Jól mutatja ezt a jegybank által a 2021-es évről közzétett statisztika is: a készpénzben tartott megtakarítások 2020-hoz képest csaknem a felére csökkentek – az összes megtakarításnak (4009 milliárd forintnak), így mindössze egytizedét teszik ki a lakossági megtakarításoknak.
A magasabb hozam lett a fő szempont
Az állampapírok népszerűsége valamelyest csökkent 2020-hoz képest, a kockázatvállalási kedv növekedése azonban számottevően erősödött. A tőzsdei részvények és a befektetési jegyek állománya nőtt tavaly a legnagyobb mértékben.
A magasabb kockázatú termékek iránti kereslet az infláció növekedés miatt ugrott ekkorát: az alacsony kockázatú megtakarítások kisebb hozamai a jelenlegi pénzromlás mértékével már nem tudják felvenni a harcot.
A magasabb kockázatú befektetések mellett az öngondoskodási termékek is előtérbe kerültek. A nyugdíjpénztárak, nyugdíj- és életbiztosítások kereslete jelentősen felülteljesítette az elmúlt éveket. 2019-ben még csak 31 milliárd forintnyi megtakarítás áramlott a nyugdíjpénztárakba – ez 2021-ben már 104 milliárdra növekedett. A nyugdíj- és életbiztosítások esetében pedig ugyanebben az időszakban 22 milliárdról 105 milliárdra emelkedtek a befizetések.
Cikkünkben áttekintjük, hogy vajon valóban jók-e a lakosság többsége által választott lehetőségek? Kitérünk arra is: miért éppen ezek a pénzügyi termékek kerültek a fókuszba?
Az állampapírok közül ezeket választják
Nézzük először az állampapírokat, amelyek a lakossági megtakarításokban továbbra is az első helyen szerepelnek. Biztonságos, ennek fejében kevésbé magas hozamot nyújtó termékek, ám egyes államkötvények felvehetik a harcot az inflációval.
Erre leginkább azok az állampapírok az alkalmasak, amelyeknél a kamatbázis az előző évi infláció mértéke, erre jön még rá a kamatprémium. Bár korábban a szuperállampapírnak is nevezett Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) volt a slágertermék, az idei évre ezt a szerepet átvette az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP).
Mára számos szakértői elemzés született arról a kérdésről, hogy a szuperállampapírba, vagy a PMÁP-ba érdemes-e fektetni. A válasz a jövőbeli inflációs környezettől függ, vagyis attól, hogy a pénzromlás mértékének gyors visszarendeződésére számítunk-e 3% körüli szintre, vagy pedig további dinamikus áremelkedést prognosztizálunk.
Mivel erre egyelőre nem ismert a válasz, így az egyéni preferenciáktól függ, hogy miben bízunk jobban. Az azonban biztos, hogy jelen pillanatban a PMÁP vezeti a népszerűségi listát, és ez egyáltalán nem véletlen.
Taroltak a befektetési alapok

Magasabb hozammal kecsegtetnek továbbá a befektetési alapok, amelyek az állampapírnál nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot kívánnak meg. Ezt a kockázati tényezőt 2021-ben jóval többen vállalták: az előző évi 184 milliárdhoz képest 784 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás volt alapokban.
A népszerűség növekedése azzal magyarázható, hogy ez a befektetési forma ideális a kezdő befektetők számára, ugyanis nem kell komoly mértékben érteni a pénzpiacokhoz – befektetett összeget ugyanis az alapkezelő kezeli. Emellett kisebb megtakarítással is lehet kezdeni, rugalmas konstrukcióról van szó, és a nyíltvégű befektetési alapok szinte bárki számára elérhetőek. A kockázat pedig a befektetés diverzifikálásával jelentősen csökkenthető.
És hogy mennyire megérte, azt mi sem mutatja jobban, minthogy a 748 milliárd forintnyi megtakarítás a befektetési alapokban 272 milliárdnyi hozamot termelt tavaly.
Újra kelendőek a nyugdíjcélú megtakarítások
A befektetési alapok mellett a nyugdíjcélú megtakarítások népszerűsége is megugrott tavaly. A gazdasági környezet mellett ennek oka lehet, hogy egyre inkább beépül a köztudatba: a jövőbeli nyugdíjak drasztikusan csökkenni fognak.
A szakértői becslések szerint már 20–30 év múlva a nettó életpálya keresetünk mindössze 30 százalékára számíthatunk juttatásként. Nem csoda hát, hogy sokan próbálják öngondoskodással megteremteni idős éveik anyagi biztonságát.
Így kettős hasznot jelentenek a nyugdíjcélú megtakarítások, amelyek nem csupán az inflációt kivédő befektetési lehetőségként funkcionálnak, de egyben a jövőbeli nyugdíj kihívásaira is választ adnak.
Életbiztosítás, mint befektetés?
A megtakarítási termékek sorában különösnek tűnhet a szintén nagyot teljesítő életbiztosítások köre. A szó hallatán ugyanis sokan a halál esetén fizető kockázati jellegű életbiztosításokra gondolnak, ám mára számos fajta megtakarításos termék is létezik.
Mivel a biztosítók eleve nagy tapasztalattal rendelkeztek a kockázatkezelésben, a befektetési célra is kiterjesztették és kifejlesztették ezeket a termékeket. Ráadásul úgy, hogy megmaradtak az életbiztosításokra jellemző előnyök, többek közt a kamatadó-mentesség, vagy hogy egy ilyen megtakarítás nem inkasszálható és nem is perelhető.
Ezek mellett az életbiztosítás-jellegből adódó előnyök mellett ezek a termékek a befektetések terén is rendkívül széleskörű lehetőségeket biztosítanak. Kétségtelen a rugalmasságuk: befeketethetünk 1 millió, de akár 10 millió forintot is, és rendszeres díjfizetést is választhatunk. Rövid, vagy ultrahosszú távra, nyugdíjcélra is köthetjük, ez esetben igénybe vehetjük az állami támogatásként nyújtott adókedvezményt is.
Úgy működnek, mint a befektetési alapok, hiszen megtakarításunkat magasan képzett pénzügyi szakemberek kezelik. Alacsony, közepes vagy magas kockázati szintű portfóliók közül választhatunk, és már egy közepes kockázatú portfólióval is akár évi 7-8 százalékos nyereséget érhetünk el.
Egy jól diverzifikált és alacsony kockázatú portfólió pedig kiválóan alkalmas arra, hogy megőrizze pénzünk értékét, és hosszú távon is biztonságban tudhassuk megtakarításunkat az inflációtól.
Mi alapján érdemes választani?
Pénzünk értékének megőrzésére mindenképpen szükség lesz a jövőben is, hiszen az inflációs kilátások továbbra is borúsak. Kétségtelen, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között a készpénz és a bankbetét egyet jelent azzal, hogy hagyjuk elértéktelenedni megtakarításainkat.
Ez ellen csak aktív pénzügyi magatartással tehetünk: ha megkeressük a számunkra leginkább megfelelő befektetési lehetőséget. Erre ráadásul minden esélyünk megvan, hiszen az inflációkövető állampapíroktól kezdve a befektetési alapokon át a nyugdíj- és életbiztosításokig igen széles palettáról válogathatunk.
Ahogyan láthattuk, ezek a pénzügyi termékek illeszkedni tudnak a különböző célokhoz és kockázatvállalási hajlandóságokhoz. Hogy melyiket érdemes választani, azt épp személyes preferenciánk jelöli ki – de számos jól kiválasztott termék képes arra, hogy az inflációtól megvédje a pénzüket.
(x)
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Eldördültek az első lövések: két atomhatalom katonái estek egymásnak
Úgy néz ki, küszöbön egy újabb súlyos háború.
Brit hírszerzés: csúnyán kihasználta Vlagyimir Putyin a részleges tűzszünetet
Visszaélt az orosz vezetés a helyzettel.
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor
Többek között aktuális európai uniós kérdésekről egyeztettek.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen