
Az infláció ellen csak úgy tudunk védekezni, ha olyan befektetésben tartjuk pénzünket, ami tartja az értékét, vagy amelynek hozamai meghaladják a pénzromlás mértékét. Ezért egyre többen teszik fel maguknak a kérdést: mibe fektessem a pénzem? Amikor erre keressük a választ, érdemes áttekinteni, hogy milyen pénzügyi terméket választ a magyar lakosság nagy része, és mi alapján hozzák meg döntésüket.
Csökkent a készpénz megtakarítás
Társadalmunk egyre nyitottabb a pénzügyi befektetések irányába, vagyis népszerűvé váltak az állampapírok, befektetési alapok, részvények, élet- és nyugdíjbiztosítások – erről korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk.
Jól mutatja ezt a jegybank által a 2021-es évről közzétett statisztika is: a készpénzben tartott megtakarítások 2020-hoz képest csaknem a felére csökkentek – az összes megtakarításnak (4009 milliárd forintnak), így mindössze egytizedét teszik ki a lakossági megtakarításoknak.
A magasabb hozam lett a fő szempont
Az állampapírok népszerűsége valamelyest csökkent 2020-hoz képest, a kockázatvállalási kedv növekedése azonban számottevően erősödött. A tőzsdei részvények és a befektetési jegyek állománya nőtt tavaly a legnagyobb mértékben.
A magasabb kockázatú termékek iránti kereslet az infláció növekedés miatt ugrott ekkorát: az alacsony kockázatú megtakarítások kisebb hozamai a jelenlegi pénzromlás mértékével már nem tudják felvenni a harcot.
A magasabb kockázatú befektetések mellett az öngondoskodási termékek is előtérbe kerültek. A nyugdíjpénztárak, nyugdíj- és életbiztosítások kereslete jelentősen felülteljesítette az elmúlt éveket. 2019-ben még csak 31 milliárd forintnyi megtakarítás áramlott a nyugdíjpénztárakba – ez 2021-ben már 104 milliárdra növekedett. A nyugdíj- és életbiztosítások esetében pedig ugyanebben az időszakban 22 milliárdról 105 milliárdra emelkedtek a befizetések.
Cikkünkben áttekintjük, hogy vajon valóban jók-e a lakosság többsége által választott lehetőségek? Kitérünk arra is: miért éppen ezek a pénzügyi termékek kerültek a fókuszba?
Az állampapírok közül ezeket választják
Nézzük először az állampapírokat, amelyek a lakossági megtakarításokban továbbra is az első helyen szerepelnek. Biztonságos, ennek fejében kevésbé magas hozamot nyújtó termékek, ám egyes államkötvények felvehetik a harcot az inflációval.
Erre leginkább azok az állampapírok az alkalmasak, amelyeknél a kamatbázis az előző évi infláció mértéke, erre jön még rá a kamatprémium. Bár korábban a szuperállampapírnak is nevezett Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) volt a slágertermék, az idei évre ezt a szerepet átvette az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP).
Mára számos szakértői elemzés született arról a kérdésről, hogy a szuperállampapírba, vagy a PMÁP-ba érdemes-e fektetni. A válasz a jövőbeli inflációs környezettől függ, vagyis attól, hogy a pénzromlás mértékének gyors visszarendeződésére számítunk-e 3% körüli szintre, vagy pedig további dinamikus áremelkedést prognosztizálunk.
Mivel erre egyelőre nem ismert a válasz, így az egyéni preferenciáktól függ, hogy miben bízunk jobban. Az azonban biztos, hogy jelen pillanatban a PMÁP vezeti a népszerűségi listát, és ez egyáltalán nem véletlen.
Taroltak a befektetési alapok

Magasabb hozammal kecsegtetnek továbbá a befektetési alapok, amelyek az állampapírnál nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot kívánnak meg. Ezt a kockázati tényezőt 2021-ben jóval többen vállalták: az előző évi 184 milliárdhoz képest 784 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás volt alapokban.
A népszerűség növekedése azzal magyarázható, hogy ez a befektetési forma ideális a kezdő befektetők számára, ugyanis nem kell komoly mértékben érteni a pénzpiacokhoz – befektetett összeget ugyanis az alapkezelő kezeli. Emellett kisebb megtakarítással is lehet kezdeni, rugalmas konstrukcióról van szó, és a nyíltvégű befektetési alapok szinte bárki számára elérhetőek. A kockázat pedig a befektetés diverzifikálásával jelentősen csökkenthető.
És hogy mennyire megérte, azt mi sem mutatja jobban, minthogy a 748 milliárd forintnyi megtakarítás a befektetési alapokban 272 milliárdnyi hozamot termelt tavaly.
Újra kelendőek a nyugdíjcélú megtakarítások
A befektetési alapok mellett a nyugdíjcélú megtakarítások népszerűsége is megugrott tavaly. A gazdasági környezet mellett ennek oka lehet, hogy egyre inkább beépül a köztudatba: a jövőbeli nyugdíjak drasztikusan csökkenni fognak.
A szakértői becslések szerint már 20–30 év múlva a nettó életpálya keresetünk mindössze 30 százalékára számíthatunk juttatásként. Nem csoda hát, hogy sokan próbálják öngondoskodással megteremteni idős éveik anyagi biztonságát.
Így kettős hasznot jelentenek a nyugdíjcélú megtakarítások, amelyek nem csupán az inflációt kivédő befektetési lehetőségként funkcionálnak, de egyben a jövőbeli nyugdíj kihívásaira is választ adnak.
Életbiztosítás, mint befektetés?
A megtakarítási termékek sorában különösnek tűnhet a szintén nagyot teljesítő életbiztosítások köre. A szó hallatán ugyanis sokan a halál esetén fizető kockázati jellegű életbiztosításokra gondolnak, ám mára számos fajta megtakarításos termék is létezik.
Mivel a biztosítók eleve nagy tapasztalattal rendelkeztek a kockázatkezelésben, a befektetési célra is kiterjesztették és kifejlesztették ezeket a termékeket. Ráadásul úgy, hogy megmaradtak az életbiztosításokra jellemző előnyök, többek közt a kamatadó-mentesség, vagy hogy egy ilyen megtakarítás nem inkasszálható és nem is perelhető.
Ezek mellett az életbiztosítás-jellegből adódó előnyök mellett ezek a termékek a befektetések terén is rendkívül széleskörű lehetőségeket biztosítanak. Kétségtelen a rugalmasságuk: befeketethetünk 1 millió, de akár 10 millió forintot is, és rendszeres díjfizetést is választhatunk. Rövid, vagy ultrahosszú távra, nyugdíjcélra is köthetjük, ez esetben igénybe vehetjük az állami támogatásként nyújtott adókedvezményt is.
Úgy működnek, mint a befektetési alapok, hiszen megtakarításunkat magasan képzett pénzügyi szakemberek kezelik. Alacsony, közepes vagy magas kockázati szintű portfóliók közül választhatunk, és már egy közepes kockázatú portfólióval is akár évi 7-8 százalékos nyereséget érhetünk el.
Egy jól diverzifikált és alacsony kockázatú portfólió pedig kiválóan alkalmas arra, hogy megőrizze pénzünk értékét, és hosszú távon is biztonságban tudhassuk megtakarításunkat az inflációtól.
Mi alapján érdemes választani?
Pénzünk értékének megőrzésére mindenképpen szükség lesz a jövőben is, hiszen az inflációs kilátások továbbra is borúsak. Kétségtelen, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között a készpénz és a bankbetét egyet jelent azzal, hogy hagyjuk elértéktelenedni megtakarításainkat.
Ez ellen csak aktív pénzügyi magatartással tehetünk: ha megkeressük a számunkra leginkább megfelelő befektetési lehetőséget. Erre ráadásul minden esélyünk megvan, hiszen az inflációkövető állampapíroktól kezdve a befektetési alapokon át a nyugdíj- és életbiztosításokig igen széles palettáról válogathatunk.
Ahogyan láthattuk, ezek a pénzügyi termékek illeszkedni tudnak a különböző célokhoz és kockázatvállalási hajlandóságokhoz. Hogy melyiket érdemes választani, azt épp személyes preferenciánk jelöli ki – de számos jól kiválasztott termék képes arra, hogy az inflációtól megvédje a pénzüket.
(x)
Egy egész országot sikerült magára haragítania a világ legnépszerűbb influenszerének
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Váratlan helyszínt dobott be Donald Trump jobbkeze: itt ülhet le egymással Oroszország és Ukrajna?
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Sorozatos gyújtogatással vették célba a miniszterelnököt: még egy gyanúsított előkerült
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Kitört a rendkívül ragályos vírus: egymás után jelentik be az intézkedéseket a világ országai
Köztük az Európai Unió is.
"Ez könnyen ment!" – Elképesztő módon szöktek meg majdnem egy tucatnyian a börtönből
Összejátszhattak a hatóság embereivel.
Ilyen veszélyeket jelenthet az AI a közgazdasági kutatásban
A mélyelemzés és a kritikai gondolkodás nem helyettesíthető algoritmusokkal.
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
A nagyvállalatok árnyoldala: fenntarthatóság vagy megtévesztés?
Szabályozó előírás, fogyasztói elvárás, marketingeszköz: a fogyasztói termékek egyre nagyobb részénél kerül elő a \"zöldítés\". De több ismert márka és nagyvállalat gyakorlatában ta
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Top 10 osztalék részvény - 2025. május
Május másodikán kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, de én szabin voltam, ezért csak most csináltam meg a listát.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolat
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...


- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
Ingatlanpiaci elemző
A Fülöp-szigeteken keresztül vezet a Gloster útja Amerikába
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Mindenkit meglepett Kína csodacége – Mit hoz Magyarországnak a BYD?
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Válaszút előtt Románia – küszöbön az összeomlás?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.