Holló Bencét, az NN Biztosító első emberét választották meg nemrég a Magyar Biztosítók Szövetsége elnökének, de nem emiatt forr most a levegő a biztosítók körül: nagycsütörtökön jelentette be a kormány, hogy jövőre is fenntartja a szektor extraprofitadóját, e héten pedig azt is, hogy a bankok után a biztosítóktól is visszafogottságot vár el a lakossági díjemelések területén. Ezen aktualitásokon messze túlmutató kérdéseket is igyekeztünk feltenni interjúnkban Holló Bencének, aki szerint „cipőkanállal” összejöhet a két számjegyű növekedés idén is a magyar biztosítási piacon.
Az élelmiszer-, a bank- és a telekommunikációs szektor után most a biztosítókon van a sor, hogy csökkentsék áraikat – közölte Facebook-videójában a nemzetgazdasági miniszter. Kijelentette: idén nem emelkedhetnek a biztosítási díjak; ahol ez már megtörtént, ott a biztosítóknak ezt vissza kell csinálniuk. A kormány szándékairól szóló elemzésünk itt olvasható.
Indiában eladást jelentett be, Németországban és Nagy-Britanniában viszont a pletykák szerint vásárolna a német biztosítóóriás.
A befektetési célú életbiztosításban gondolkodók 57%-a takarítana meg külföldi devizában – derül ki a 21 Kutatóközpont és a Portfolio reprezentatív felméréséből. Magyarországon 46% rendelkezik életbiztosítással, a legtöbbek szerint egy ilyen biztosítás arra való, hogy halál esetén gondoskodjon a család anyagi biztonságáról, míg a második legnépszerűbb célnak a nyugdíj-előtakarékosság bizonyult.
Tavaly 12,4%-kal nőtt a magyar biztosítók díjbevétele, ami elsősorban az előző évi magas infláció eredménye. Ugyanakkor az átlag mögött nagy eltérések láthatók a piac egyes szereplői között, ami már a stratégiai és értékesítési sikereikről, a köztük lévő üzleti különbségekről is sok mindent elárul. A Magyar Biztosítók Szövetségének friss adatai alapján most 15 ábrán mutatjuk be, melyik biztosítónak hogy sikerült a tavalyi év, és ki milyen helyen végzett a tavalyi listákon.
Rekordszintű érdeklődés mellett, több mint 400 fő részvételével zajlott kedden a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája (tudósításunk itt olvasható), amelyen a szakmai közönség is véleményt nyilváníthatott a szektor helyzetéről mobiltelefonos szavazás segítségével. E közönségszavazás eredményét mutatjuk most be.
100 forintnyi befizetett biztosítási díjunkból 14 forint különadó, 3 forint pedig biztosítói nyereség lett tavaly, és 49 forintot fizettek ki a biztosítók az ügyfeleknek kárkifizetés vagy szolgáltatás formájában – mutatják (kis egyszerűsítéssel) az MNB friss adatai. 12,4%-kal nőtt a piac bevétele 2024-ben, ami elsősorban az inflációkövető indexálások eredménye. Mivel a díjak jobban nőttek a kár- és egyéb ráfordításoknál, a biztosítók éves nyeresége 22 milliárdról 48 milliárd forintra ugrott, de ez még mindig csak alig kétharmada a másfél évtizeddel ezelőtti rekordszintnek. Idén elsősorban az állampapír-vásárláshoz kötött adókedvezmény révén javíthatják megtérülésüket a biztosítók.
Feladta a leckét a biztosítóknak és a biztosításközvetítőknek, hogy határidőre megfeleljenek az új etikus 2.0 életbiztosítási szabályozásnak. Az érintettek szerint az új koncepció javíthatja az ügyfélértéket, de a megfelelés sok erőforrást felemészt. A panelbeszélgetés résztvevői abban egyetértettek, hogy a unit-linked üzletágnak van létjogosultsága, és hosszú távon meg lehet találni az egyensúlyt a biztosítók terhei és az ügyfélérdek megfelelő érvényesülése között.
A három lépésben életbe lépő etikus 2.0 szabályozás kivezeti a piacról az ügyfélértéket nem képviselő életbiztosításokat – mondta Nagy Koppány, az MNB igazgatója a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciáján tartott előadásában.
Tavaly az inflációkövető indexálásoknak is köszönhetően 12,4%-kal emelkedett, idén már csak egy számjegyű mértékben nőhet a magyar biztosítók díjbevétele a MABISZ friss adatai, illetve várakozásai szerint. Cégszinten a Generali, csoporszinten a Vienna Insurance Group végzett piacvezetőként. Miközben dübörög a lakásbiztosítási kampány, a biztosítók az MNB etikus 2.0 szabályozására is készülnek. Extraprofitadóként, ha sikerül elég állampapírt vásárolni, a tavalyi 102 milliárd után idén 64 milliárd forintot fizethet a szektor, ugyanakkor az adónak masszív negatív hatása abban is megnyilvánul, hogy helyzetbe hozza a külföldi szereplőket - hangzott el a MABISZ sajtótájékoztatóján.
Amikor már sokan arra számítottak, hogy rekordszintű nyereséget mutat ki 2024 egészére a CIG Pannónia, váratlanul egy fél évtizeddel ezelőtti, már-már a feledés homályába merült sötét ügy árnyéka vetül most újra a biztosítóra. Több mint 4,5 milliárd forintnyi tartalékemelést kellett ugyanis végrehajtani a korábban viszontbiztosítási csalás áldozatává vált, még mindig pereskedő nem-élet üzletágnak, az extraprofitadó pedig majdnem 1 milliárd forinttal rontotta az eredményt, így a társaság éves profitja 2,9-ről 1,3 milliárd forintra csökkent. Ha nincs a két említett tétel, most 6,7 milliárdos rekordnyereségről beszélnénk, ami az olasz kitettség minimalizálásával együtt hízelgő a részvényeseknek a jövőre nézve.
Fokozatosan mindenki szembesülni fog a klímaváltozás hatásaival biztosítási kapcsolataiban is – figyelmeztet Bacsó Gergely, aki tavaly vette át az Allianz Hungária Biztosító vezetését, és elsőként most a Portfolio-nak ad interjút. A lakásbiztosítási kampány és az etikus 2.0 szabályozás céljai között is lát előremutató, az ügyfélérdekeket támogató elemeket az elnök-vezérigazgató, a megvalósítás egyes részleteivel szemben azonban vannak bizonyos kritikái. A piac fejlődéséről, az extraprofitadó idei csökkentéséről és a biztosító innovációiról is kérdeztük a szakembert. A Portfolio jövő keddi Biztosítás 2025 konferenciáján további biztosítóvezérek értékelik a piac helyzetét, az utolsó közönséghelyek még kiadók, érdemes regisztrálni!
A Portfolio Biztosítás 2025 konferencia átfogó képet nyújt a magyar biztosítási piac aktuális helyzetéről, a kormányzati és szabályozói tervekről, valamint a technológiai innovációk hatásairól. Az esemény hat szekcióban tárgyalja a szektor legfontosabb kérdéseit, lehetőséget teremtve a szakmai párbeszédre és networkingre, érdemes lesz eljönni.
Megbeszélést tartottak az MNB és a biztosítók vezetői, amelyen elhangzott: a márciusi lakásbiztosítási átszerződési időszakra a biztosítók és az MNB is készül, többek között kommunikációval. A lakásbiztosítások esetében cél a verseny további élénkítése, és az új Etikus 2.0 szabályozó csomag a teljes biztosítási piacon egy olyan termékfejlesztési hullámot indíthat el, ami jelentősen javítja a biztosítások ár-érték arányát. Mindezek tovább erősíthetik a piacba vetett bizalmat - közölte a felügyelet. Az etikus életbiztosításokról Nagy Koppány igazgató, a lakásbiztosítási kampányról Szebelédi Ferenc főosztályvezető fog beszélni Biztosítás 2025 konferenciánkon, érdemes regisztrálni a rendezvényre!
Csaknem két évtizede nem nőtt olyan nagy mértékben a magyar lakosság megtakarításainak az állománya, mint tavaly, még az inflációval korrigálva is majdnem rekordot döntött a tavalyi gyarapodás. A kedvező pénz- és tőkepiaci hozamkörnyezet mellett a halmozódó állampapírkamatok is hizlalták a számlákat, de sokan a forint gyengülésén is nyertek. A friss tőke elsősorban a befektetési alapokat választotta, és csak utána következtek az állampapírok, de önmagukhoz képest kiugróan sok pénz ment tavaly a nyugdíjpénztári és az életbiztosítási megtakarításokba is. Szemben a tőzsdei részvényekkel, amelyek szépen hoztak a befektetők konyhájára, viszont friss tőkét nem tudtak bevonzani. A megtakarítási piac helyzetével részletesen is foglalkozunk március 4-ei Biztosítás 2025 konferenciánkon, nem érdemes lemaradni a rendezvényről.
Az életjáradékok értékesítése 2024-ben elérte ez elmúlt tíz év legmagasabb szintjét a briteknél – írja a Financial Times. Főként a magas kamatlábak és a gazdasági bizonytalanság terelik a megtakarítókat a garantált jövedelmet biztosító termékek felé.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.