
Lendületet vett 2024-ben a Paks II. beruházás: gőzerővel folyik az építkezés, a terület-előkészítés befejezéséhez közeledik, küszöbön az első beton, készülnek az új erőmű nagyberendezései és azok az ipari csarnokok, amelyek kiszolgálják a létesítés további fázisait.
Nemzetközi együttműködésben, jól bevált konstrukcióban épül az új atomerőmű Pakson. A világ vezető technológiájával rendelkező Roszatom primer köri technológiájához különböző nyugati beszállítóktól származó komponenseket illesztenek. Az orosz fővállalkozóval hatékonyan működnek együtt már a mostani szakaszban is német, francia, amerikai, svájci, osztrák, holland és természetesen magyar alvállalkozók. A terület-előkészítésen mások mellett a német Bauer cég és a magyar Duna Aszfalt vett és vesz részt jelentős személyi és gépállománnyal, a küszöbön álló alaplemez kivitelezésében az orosz TITAN 2 alvállalkozójaként a magyar tulajdonú Bayer Construct is szerepet vállal.
2024-ben jelentős előrehaladás történt Magyarország legnagyobb zöld beruházásában, a Paks II. projektben. Elkészült és az őszi árvíz idején jól vizsgázott a talajvizet a munkagödrön kívül tartó közel 3 km hosszú résfal. Az 5. blokki területen mínusz öt méteres szinten kialakított síkon elvégezték a talajszilárdítást, majd hozzáfogtak a gödör további mélyítéséhez, immár az úgynevezett tervezési szintig. Ez annyit tesz, hogy egyes helyeken a 23 métert is eléri a gödör mélysége, azaz szinte elférne benne egy tízemeletes lakóház. Ezen a területen épülnek majd fel az 5. blokki nukleáris sziget épületei, köztük a reaktorcsarnok, amelyben helyet kapnak a fő technológiai folyamatok kiszolgáló- és segédrendszerei, valamint az üzemeltetés irányítását és biztonsági felügyeletét biztosító rendszerek, épületek.

A nukleáris sziget 3 méter vastag beton alaplemezének kivitelezése, s az annak részeként megvalósuló első betonöntés, amely szimbolikus momentuma az atomerőmű-építésnek, immár a küszöbön van. Az alaplemez megfelelő betonreceptúrájának kiválasztása nagy körültekintéssel zajlott, mock-up tesztek készültek a betonösszetételek viselkedésének vizsgálatára. Megérkeztek Paksra azok a rendszerek, rendszerelemek – például csövek, zsompok –, amelyekre szükség lesz az első betonöntésnél.
Az év utolsó hónapjaiban a Bauer hatalmas cölöpözőgépei az 5. blokk mára már monumentálisra nőtt munkagödrétől északra, a 6. blokk területére költöztek és dolgoznak a talaj szilárdításán. Ez a munkafolyamat is hamarosan befejeződik. A terület-előkészítés nagyságrendjét jól jelzi, hogy a munkagödör kialakítása összességében három és fél millió köbméternyi föld kiemelésével jár, a talajszilárdítást 17 hektáron végzik el.

Időközben készülnek a kiszolgáló épületek az építési-szerelési bázison. Itt 124 építmény lesz – csarnokok, raktárak, öltözők –, ezek kivétel nélkül megkapták az építési engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól, mintegy felük elkészült vagy kivitelezés alatt van.

Pakson korszerű, továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 típusú blokkok atomerőművi blokkok épülnek. Ezeknél számos, korábban nem használt biztonsági funkciót alkalmaznak. Az egyik ilyen a zónaolvadék-csapda, ami arra szolgál, hogy a rendkívül kis valószínűségű, tervezési alapon túli események során a reaktor aktív zónájának megolvadása esetén az olvadékot befogadja és megakadályozza, hogy kölcsönhatásba lépjen az alaplemez betonjával. Ez a berendezés, amit a létesítés korai fázisában a reaktortartály alá építenek be, 2024 augusztusában megérkezett Paksra. Szállítása nemzetközi, kidaruzása iparági együttműködésben zajlott a hatóság felügyelete mellett. A következő főberendezés, amely elkészül, várhatóan az atomerőmű szívének is nevezett reaktortartály lesz. Ennek 2024 áprilisában kezdődött meg a kovácsolása Szentpéterváron. Gyártását a legszigorúbb nemzetközi ajánlásokkal összhangban, az Országos Atomenergia Hivatal és a Paks II. Zrt. szakembereinek rendszeres helyszíni felügyelete mellett végzik.
(x)
Jöhetnek a tárgyalások, de lesz-e tűzszünet? – Híreink az ukrajnai háborúról hétfőn
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Itt a nagy bejelentés: így érné el Trump, hogy asztalhoz üljön az ukrán és az orosz elnök
Ha a hegy nem megy Mohamedhez.
Tovább bővül Trump kriptobirodalma: tőzsdére készül fiainak kriptocége
A harmadik negyedévben zárulhat az ügylet.
A kereskedelmi háborúnak vége, de ami ezután jöhet, nem biztos, hogy kivédhető
Rövid távon mindent szeretünk, de középtávon mutatjuk mire figyelj.
Újra szaldó a napelemeknél?
A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ellenes a napelemes szaldóról megjelent kitétel, hogy csak a 2023 szeptember 7-e előtt beadott
491 milliárd forintos energialöket: tarol a Jedlik Ányos Program
2025-ben a hazai energetikai fejlesztések soha nem látott mértékű támogatást kapnak.
Buffett 30 évig alázta a piacot, aztán csak hozta, akkor nem ő a legnagyobb?
- Miután nyugdíjba megy, sosem lesz hasonló, Buffett 60 éven keresztül évi 20 (!) százalékot hozott, a piaci átlag dupláját! - Hagyjál már, csak a...
The post Buffett 30 évig alázta a piacot
Beszámolókészítés: mire érdemes figyelni az év végi záráskor?
A beszámolókészítés a vállalati könyvelés egyik legösszetettebb, évente ismétlődő feladata. Az éves pénzügyi beszámoló nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem a vállalat átláth
Marathon Digital Holdings - kereskedés
Február 11-én vásároltam a mostani csomagom első adagját, szerintem három hónapig még sosem tartottam a MARA-t, mindig sikerült viszonylag gyorsan 20-30%-kal kiszállni belőle. Most éppen +8,6%
Balásy Zsolt: Leérvelni a populistát
Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai nagymamák, szép nagy unokák és Merry Christmas lesz. Trump narratívájában juharszirup,...
T
A mester és a vállalkozó dilemmája
Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester és az emberi viszonyok alakításával sikert elérő vállalkozó között. Miért van ez
Az osztalék portfólióm - 2025. április
Kicsit megkésve, de itt vannak az áprilisi adatok. VáltozásokNem adtam és vettem semmit.Osztalékok: MO, T.Osztalékhozam (12 havi előretekintő): 5,47%.A portfóliómCompany NameSymbolCurrencyA


- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Megszólalt a szakértő: hónapokon belül 30 ezer forint lesz az OTP
- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
Ingatlanpiaci elemző
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Pannonhalmi főapát: komoly egyetértés lehetett a bíborosok között
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.