FONTOS Kiszivárgott Brüsszel terve: durva vágás jöhet az agrártámogatásokban
Figyelmeztetés Brüsszelből: kockázatos a központosított többéves költségvetés
Uniós források

Figyelmeztetés Brüsszelből: kockázatos a központosított többéves költségvetés

Siegfried Muresan, az Európai Parlament vezető tárgyalója elutasította azt az elképzelést, hogy az EU támogatásait a 2028-2034 közötti időszakban összekapcsolják a tagállamok makrogazdasági reformjaival, mivel ez a polgárokra nézve hátrányos következményekkel járhat. Muresan hangsúlyozta, hogy a hagyományos prioritások, mint a területi kohézió és mezőgazdaság mellett új kihívások, például a zöld és digitális gazdaságra való átállás és a védelem fejlesztése is kiemelt figyelmet igényelnek.

A következő több éves pénzügyi keret (MFF, ami az EU közös költségvetésének hivatalos neve – a szerk.) tervezésével kapcsolatban Siegfried Muresan, az Európai Parlament vezető tárgyalója, egy interjúban ellenezte, hogy az EU támogatásokat a 2028-2034 közötti időszakban összekössék a tagállamok makrogazdasági reformjaival – írja az Euronews.

Mint arról írtunk, kiszivárgott, hogy az Európai Bizottság a következő ciklusban megszüntetné a költségvetési felosztást a közös agrárpolitika (KAP), a kohéziós támogatások és az új prioritások között, helyette az egész tételt egyetlen alapba rendelné.

Muresan szerint ez tévedés lenne, hiszen a polgárok közvetlenül szenvedhetnének az államok kudarcainak következményeitől, ha a támogatások megvonására kerülne sor.

A tervezett reformtervek mostani kiszivárgása ellenére – amelyek célja a költségvetés egyszerűsítése és rugalmasságának növelése – a tárgyalások csak 2025 nyarán kezdődnek meg – emlékeztet a portál.

Muresan kiemelte, hogy a hagyományos prioritások, mint a területi kohézió és a mezőgazdaság, továbbra is alapvetőek maradnak, ugyanakkor új kihívásokkal is szembe kell nézni, mint a zöld és digitális gazdaságra való átállás, a kutatás és innováció, valamint a védelmi képességek fejlesztése.

E prioritások összehangolása kulcsfontosságú, hiszen a költségvetésnek nemcsak a régi, hanem az új kihívásokra is reagálnia kell. Az EU-nak törekednie kell arra, hogy a forrásokat átláthatóan és hatékonyan használja fel, ezzel biztosítva, hogy a pénz valóban a rászorulókhoz jusson el

– tette hozzá.

A költségvetés emelésével kapcsolatban Muresan óvatos optimistán nyilatkozott. Szerinte a tagállamoknak nem lenne komoly politikai lépés, ha egyszerre akarnának több pénzt az EU-tól, miközben a költségvetést csökkenteni szeretnék.

Úgy véli, hogy a költségvetés növelése kis mértékben reális, de új források megteremtése jelentené a legjobb megoldást a hiányok pótlására.

Muresan hangsúlyozta, hogy a költségvetés új forrásainak bevonása biztosítaná a stabil és előre jelezhető bevételeket, amelyekkel a jövőbeli igények kielégíthetők.

A központi költségvetés ötlete, amelyet az Európai Bizottság javasolt, szintén vitatott téma Muresan számára. Szerinte a helyi és regionális szint szerepének elhanyagolása rossz döntés lenne, mert a decentralizált költségvetés jobban megfelel a helyi igényeknek, és gyorsabb végrehajtást tesz lehetővé.

Emellett figyelmeztetett arra, hogy a központi költségvetés politikai eszközként való felhasználása kockázatos lenne.

A védelem és katonai képességek fejlesztése is kiemelt téma volt Muresan interjújában. Azt állította, hogy a jövőbeni védelemmel kapcsolatos igények jelentősek, és egyetlen költségvetés nem elegendő a szükséges források biztosítására. Hangsúlyozta, hogy az EU költségvetése demokratikus legitimációt és átláthatóságot biztosít, de ez önmagában nem elegendő a védelem területén felmerülő igények kezelésére.

A jövőbeli költségvetés tervezése során Muresan számára elengedhetetlen, hogy az alapvető programok, mint az Erasmus+ és a Horizon Europe, továbbra is világosan és jól láthatóan megjelenjenek.

A védelem mellett a szomszédos országok támogatása is fontos prioritás szerinte, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzet tükrében. Mindezek figyelembevételével Muresan úgy látja, hogy egy átfogó és fenntartható költségvetés lehet a válasz a kihívásokra, amelyekkel az EU a jövőben szembesül.

Címlapkép forrása: EU/Európai Parlament

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet