
Az Európai Bizottság szerint a digitális adó újra napirendre kerülhet, mivel az OECD-féle globális adómegállapodás első pillérén alapuló javaslat továbbra sem hozott érdemi áttörést. Az Ursula von der Leyen-féle elképzelés ugyanakkor komoly geopolitikai kockázatokat hordoz: az intézkedés elsősorban olyan amerikai technológiai óriásokat érintene, mint az Apple vagy a Google, így könnyen válhat az Egyesült Államokkal szembeni szimbolikus válaszlépéssé – különösen, ha a Trump-kormány újabb vámháborús intézkedései kiélezik a transzatlanti kereskedelmi feszültségeket.
A digitális adó ötlete már korábban is felmerült az Európai Unión belül, de 2021-ben felfüggesztették annak érdekében, hogy elősegítsék a globális adómegállapodás létrejöttét.
Most azonban, hogy a nemzetközi tárgyalások megrekedtek, és az Egyesült Államokkal folytatott egyeztetések júliusban lejáró 90 napos haladék után akár teljesen megszakadhatnak, a Bizottság ismét fontolóra vette a bevezetést. A dokumentum szerint az új digitális adó olyan kiegészítő forrásokkal is kombinálható lenne, mint az elektronikai hulladék újrahasznosítási hiányára kivetett díj, a harmadik országokból érkező kiscsomagok vámterhei, valamint az EU-ba belépő utazókra kivetett különadók.
Az új uniós költségvetés majd 2028 és 2034 közötti időszakra szól, és már most feszült viták övezik annak finanszírozását.
A közös adósság visszafizetése akár évi 25–30 milliárd euróra rúghat, ami az éves költségvetés akár 20 százalékát is kiteheti. Az Európai Bizottság már 2021-ben javasolt olyan új bevételi forrásokat, mint a karbonimport-adó, a kibocsátási díjak, illetve a multinacionális cégek profitjára kivetett közös uniós adó, de ezek erős ellenállásba ütköztek a tagállami kormányok részéről.
Emiatt az Európai Bizottság most alternatív ötleteket tár a nemzeti szakértők elé, akiket május 22-én hivatalosan is tájékoztatni fog a különféle lehetőségekről.
Közben egy másik kényes kérdés is terítékre került: a régiók szerepe az uniós költségvetés elosztásában. Egy újabb belső előterjesztés szerint a Bizottság visszakozik attól az eredeti tervétől, hogy erőteljesebben a nemzeti kormányok kezébe adja az irányítást a fejlesztési források felett.
Ezt a lépést több tagállam – köztük Spanyolország és Lengyelország –, valamint az Európai Parlament is határozottan ellenezte, mivel a kohéziós politika érdemi végrehajtása gyakran regionális szinten történik.
Brüsszel ezért újabban inkább „nemzeti és regionális partnerségi tervekről” beszél, nem pedig „egységes nemzeti tervről”.
A régiók szerepének megőrzése nemcsak politikailag érzékeny, hanem stratégiai szempontból is kulcsfontosságú, mivel az uniós költségvetés közel egyharmadát kitevő kohéziós források célja a területi egyenlőtlenségek mérséklése. Szakértők attól tartottak, hogy a régiók háttérbe szorítása nemcsak a forrásfelhasználás hatékonyságát csökkentené, hanem a demokratikus elszámoltathatóságot is gyengítené.
Von der Leyen korábban még olyan reformtervről beszélt, amely országonként összekötné a kulcsfontosságú beruházásokat a reformokkal, de a mostani fordulat arra utal, hogy a Bizottság kénytelen engedményeket tenni a tagállami és regionális érdekeknek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Bármelyik pillanatban háborúba léphet Amerika, döntött a Fed - Mi történt a piacokon?
Aggódva figyelnek a befeketők.
Irán nem hajlandó kapitulálni, Amerika bármikor beszállhat a háborúba - Szerdai híreink az Irán-Izrael háborúról percről percre
Cikkünk folyamatosan frissül az iráni-izraeli háború legfontosabb híreivel.
Trump: Izrael jól halad, még nem hoztam meg a végső döntést
Teherán már közel járt az atomfegyverhez.
Afrikában terjeszkedik a Hilton és a Marriott, nagyot robbanhat a kontinens turizmusa
Egyre több új országban jelennek meg a szállodaláncok.
Nem változtatott a kamatokon a Fed, de nagyon pesszimista lett
Lassabb növekedés, magasabb infláció - na vajon mitől?
Ukrajna számára rosszul zárult a G7-csúcs, magas rangú orosz vezető látogatott Phenjanba – Ukrajnai háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gondolkodik-e az AI, vagy csak úgy tesz?
A nagy nyelvi modellek jól el tudják játszani, hogy értik, amit mondanak. De ha tényleg értenék, az lenne az igazi lépés a valódi intelligencia felé. Csakhogy ezen még sokat kell dolgozni. The
Zöldenergia cégeknek: építs saját naperőművet és energiatárolót pályázati pénzből
A 2025. júniusában meghirdetett új pályázat célja nem más, mint felpörgetni a vállalkozások saját energiatároló és megújulóenergia-termelő kapacitásainak kiépítését.
"Fotózza le és küldje be!" - Ne, inkább ne tegye!
Nagy felháborodást váltott ki a Metropol c. ingyenes lap felhívása, amely arra buzdította olvasóit, hogy a \"Fotózza le és küldje be!\" rovathoz készítsenek és küldjenek a lapnak lehetőség
Euróbevezetés: A nemzeti intézményrendszer arbitrázsa
A saját, biztos deviza és a pénzkínálat feletti függetlenség elvétele kordában tudja tartani a demagóg politikát, de az ország szuverenitásának csorbítása jelentős politikai kockázat. Bul
Fordul a széljárás: felgyorsul a Demján Sándor Program támogatásainak kiosztása
A hazai kis- és középvállalkozásokat célzó Demján Sándor Program (DSP) jelentős fordulóponthoz érkezett: a korábbi, kivárásra épülő ütemezés helyett a kormányzat most az azonnali kifiz
Komplex bér-, munkaügyi és HR audit
A munkajogi megfelelés, a pontos és precíz bérszámfejtés, valamint a megfelelő adminisztráció nemcsak a jogszabályoknak való megfelelés miatt kulcsfontosságú, hanem azért is, mert a munkaüg
Terjed az e-autózás, csak bírjuk energiával
Kétkedők ide vagy oda: az e-autózás térhódítása töretlen. Ugyan Európában stagnált tavaly az értékesítési számuk, de Kínában már közel minden második eladott autó elektromos volt....
Régen minden hosszabb volt
\"Ne untass, irány a refrén!\" - szól a Roxette Greatest Hits albumának címe. Hiszen az a rész üt igazán, amit együtt tudunk, összeborulva óbégatni. A...
The post Régen minden hosszabb volt ap

Új korszak az innovációban – 2025-től tanúsítható az ISO 56001 szabvány szerinti működés (x)

- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
- Furcsaság az izraeli támadás kapcsán: mégis hova tűntek az iráni vadászgépek?
- Özönlenek a külföldiek Magyarországra, kiderült, honnan jönnek
- Egyetlen dolgon áll vagy bukik Irán túlélése, éppen emiatt bombázza őket Izrael
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Vészjelzés érkezett: nincs jövőképe a magyar cégeknek
Baj van a hitelezéssel.
Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
Fontos fejlemények az öt napja tartó iráni-izraeli háborúról.
Csökkenhetnek a gyógyszerárak, de mi lesz a patikákkal?
Szalóki Katalinnal, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatójával beszélgettünk.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.