Gigantikus cég került csődközelbe, ha dől, beleremeg az egész régió
Mindenütt ott vannak
Sokan nem is tudják, hogy amikor Jana ásványvizet isznak, Ledo mélyfagyasztott termékeket vagy Maxi jégkrémet esznek, akkor ugyanannak a horvát cégcsoportnak, az Agrokornak a termékeit választják, ráadásul ha Horvátországban vagy Szerbiában bevásárolni mennek, akkor nagy valószínűséggel szintén a horvát vállalat üzleteiben kötnek ki, a cégcsoporthoz tartozik ugyanis a vezető horvát kiskereskedelmi lánc, a Konzum, és Szerbia legnagyobb kisker lánca, a Mercator is. Leánycégein keresztül Horvátországon kívül Szerbiában, Szlovéniában, Bosznia-Hercegovinában, Koszovóban, Montenegróban, Macedóniában és Magyarországon is jelen van a vállalatbirodalom, amelynek a tulajdonában van többek között- a legnagyobb szerb étolajgyártó, a Dijamant,
- a vezető horvát étolajgyártó, a Zvijezda,
- a legnagyobb horvát húsfeldolgozó, a PIK Vrbovec,
- a legnagyobb horvát asztali só készítő, a Solana Pag,
- a régió egyik legnagyobb integrált mezőgazdasági cége, a Belje,
- a vezető fagyasztott termékeket és jégkrémet gyártó és forgalmazó cég Szerbiában, a Frikom,
- a legnagyobb horvát ásványvíz- és üdítőital-gyártó, a Jamnica,
- a vezető horvát jégkrém- és fagyasztott termékeket gyártó cég, a Ledo,
- a legnagyobb újságárus-lánc Horvátországban, a Tisak,
de kétségtelen, hogy a vállalatcsoport ékköve a közel kétezer üzlettel öt országban jelenlevő kiskereskedelem, az adja a csoport bevételeinek több mint háromnegyedét.


Megbillent a cég
Az Agrokor legnagyobb problémáját a hatalmasra duzzadt adósságállomány jelenti, amely részben a Mercator üzletlánc 2014-es megvásárlásához köthető, akkor a cégcsoport adósságállománya egy év alatt 76 százalékkal ugrott meg.

Az orosz szál
Az Agrokor bankhiteleinek nagy részét néhány pénzintézet folyósította, a hitelezők közül a legnagyobb a két orosz állami bank, a Sberbank és a VTB, amelyek egyes becslések szerint összesen 1,3 milliárd eurónyi hitelt nyújtottak az Agokornak, de a Moody's becslése szerint a két orosz állami bank a horvát vállalat összes adósságának 52 százalékát, a bankhiteleinek pedig 87 százalékát adja (a tavaly szeptemberi állapot szerint), ez alapján pedig összesen 2 milliárd euró hitelt nyújtott a két orosz bank, ezen felül lehetnek például azok a hitelek, amelyekről az elmúlt napokban egyezhettek meg az orosz bankok és az Agrokor. Az elmúlt hónapokban piaci szereplők már egy olyan forgatókönyvről beszéltek, amelynek a lényege, hogy az orosz bankok átveszik az irányítást az Agrokor felett, leváltják a vezérigazgatót és az igazgatósági tagokat, és eszközöket adnak el, hogy visszafizettessék (nagyrészt magunknak) a hiteleket. Erre azonban nem került sor, egyelőre követik a horvát politikai vezetés által kijelölt utat, és a bankok képviselői cáfolták is a híreket, a hivatalos kommunikáció szerint Oroszország az Agrokor semelyik részére sem tart igényt.Felgyorsultak az események
Az Agrokor drámája már hónapok óta tart, az elmúlt hetekben azonban felgyorsultak az események, a vállalatcsoport likviditási helyzete ugyanis drámai mértékben romlott, emiatt nem csak a menedzsmentnek, a horvát politikának is lépnie kellett. Április 6-án a horvát parlament gyorsított eljárásban fogadta el a csak lex-Agrokornak nevezett törvényt, amely a rendszerszinten fontos, bajba jutott vállalatok válságmenedzselését szabályozza, a gyakorlatban azonban egyértelműen az Agrokorra van szabva. A törvénynek megfelelően az Agrokor legnagyobb hitelezői a horvát kormánnyal egyetértésben rendkívüli biztost (Anton Ramljak, a gazdasági minisztérium korábbi tanácsadója) neveztek ki a cégcsoport élére, akinek a feladata a vállalat átstrukturálásának levezénylése, a cég élén lecserélték a vezérigazgatót és az igazgatóságot is átalakították. A legnagyobb hitelezők, a Sberbank és a VTB megállapodást kötöttek az Agrokorral, hogy biztosítják a horvát cég likviditását, a szállítók kifizetését, a tervek között szerepel, hogy az Agrokor csoport egyes vállalatait értékesítik, hogy visszafizessék a hitelek egy részét, de az is felmerült, hogy a hitelezők és a beszállítók az adósságuk fejében részesedést szerezzenek az Agrokorban.
Közben az Agrokor megmentése nem csak Horvátországban, de Szlovéniában is nagy hullámokat vetett, a szlovén parlament ugyanis sürgősségi eljárásban dönthet a héten arról a jogszabályról, amellyel a horvát cég szlovén vállalatát, a Mercatort mentenék meg. A lex-Agrokorhoz hasonlóan a törvényt máris sokan lex-Mercatornak nevezik, abban is hasonlít a horváthoz a szlovén jogszabály, hogy ott is kiemelten fontos vállalatok kérhetnek az államtól rendkívüli eljárást, hogy ezzel megelőzzék a csődeljárást. A törvénnyel azt akarják megakadályozni, hogy az Agrokor pénzt vonjon ki a Mercatorból a saját tartozásai fedezésére.
A magyar szálak
CégekAz Agrokor még 2004-ben szerzett pozíciókat Magyarországon, 2004-ben megvásárolta a fonyódi ásványvíz-palackozót és a Baldauf fagylaltgyárat. A Fonyódi márka jelenleg is az Agrokor portfóliójába, a horvát Jamnicához tartozik, Magyarországon a Fonyódi forgalmazza a horvát vállalat termékeit, így a Jana ásványvizeket és üdítőitalokat is.
Mol-INA
A horvát kormány azt tervezte, hogy visszavásárolja a horvát olajipari vállalatot, az INA-t a Moltól, azonban az Agrokor csődközeli helyzete miatt vélhetően inkább a bajba jutott cégcsoportnak nyújtanak segítséget, ezért valószínű, hogy egyelőre nem kerül vissza horvát tulajdonba az INA.
OTP
Az OTP horvát leánybankján keresztül hitelezi az Agrokor csoportot. A banktól azt az információt kaptuk, hogy mint a horvát gazdaság egyik legnagyobb szereplőjét minden pénzintézet hitelezte a céget, így az OTP horvát leánybankja, az OBH is. Konkrét ügyfélkitettséget nem kívántak megjelölni, de azt elárulták, hogy a sajtóban megjelent több milliárd eurós Agrokor-tartozáshoz képest az OTP horvát leányának kitettsége piaci részarányának töredéke.
Zuhannak az árfolyamok
Az Agrokor csoport több vállalata is tőzsdén jegyzett cég, ezeknek az árfolyama nagyot esett az elmúlt hónapokban a cégcsoport csődközeli állapota miatt. A Zágrábi Tőzsdén jegyzett Ledo árfolyama csak idén 65 százalékot zuhant, a Belje és a Jamnica 61 százalékot, a Vupik 58-at, a Zvijezda 54-et, a PIK-Vinkovci 18 százalékot veszített az értékéből 2017-ben, a szlovén tőzsdén jegyzett Mercator árfolyama 10 százalékkal került lejjebb idén.

Mi jöhet most?
Jelenleg is folyik az Agrokor átstrukturálása, nem kizárt, hogy eszközeladásokra is sor kerül (már a szerb leánycégekre, a Frikomra, a Dijamantra és a Mercatorra is bejelentkeztek vevők), hogy a cégcsoport leépíthesse hatalmas adósságállományát. Ezen felül a túléléshez az is szükséges, hogy a vállalat újabb bankhiteleket kapjon, amelyekkel elsősorban kamatfizetést és a működés finanszírozását tudja biztosítani a horvát vállalat, vagyis bankhitelekkel lehet lélegeztető gépre tenni az Agrokort, de ezzel a problémák nem oldódnak meg. Fontos lenne az is, hogy a szállítóival megegyezzen a cég, hiszen, ha azok akadályokat gördítenek az Agrokor elé, akkor a vállalat piaci részesedése és profitja tovább csökkenhet, így még nehezebb lesz rendezni a cég helyzetét.Bár az Agrokornak nem jár le adóssága 2018 szeptemberig, amikor egy 150 millió eurós bankhitelt kell visszafizetnie, attól még a következő hónapokban is fizetnie kell a hitelek kamatait, például május 1-jén a 2019-es lejáratú 300 millió eurós kötvény, és augusztus 1-jén a 2020-as lejáratú 325 millió eurós és a 300 millió dolláros kötvények után.
Azt, hogy mekkora a baj, jól jelzi, hogy a múlt héten Bosznia, Montenegró, Szerbia és Szlovénia magas szinten egyeztetett az Agrokor ottani leányvállalatainak jövőjéről, ahol megállapodtak arról, hogy minisztereik napi szinten cserélnek majd információkat a horvát cégcsoport leányvállalatainak helyzetéről, hogy védjék a beszállítók érdekeit és megóvják a munkahelyeket.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Zajszolgálat, 24 órás metró, Night Czar – Nyugat-európai nagyvárosok így segítik az éjszakai életet
Amszterdam, London, Párizs, Berlin példáját mutatjuk be.
Soha nem látott aszály közeleg - Azonnal lépni kell
A technológiai megoldásokon lesz a hangsúly.
Itt van Elon Musk nagy bejelentése: megalakult az Amerika Párt!
A techmilliárdos az amerikai kétpártrendszert haladná meg.
Jó hír jött az ukrán atomerőműből, Trump nagyot csalódott Putyinban – Ukrajnai háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül.
Csaknem felére csökkent a menedékkérők száma Németországban – Mégis mi történhetett?
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Ukrán hírszerzés: Moszkva trükkös módon újabb országot rángatna bele a háborúba
Humanitárius együttműködés ürügyén.
14 év után történelmi látogatás: Nagy-Britannia felvette a diplomáciai kapcsolatokat Szíriával
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
Brutális fordulatot vesz az időjárás: így söpör végig hazánkon a hidegfront
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Én parkolnék, de nem tudok
Mi egy parkolóhely értéke? És a lakhelyé? Lehet érzelemmentesen dönteni? Ki mellé áll a közgazdaságtan? Balásy Zsolt a fokozódó világban a fokozódó urbanizációs helyzettel foglalkozik.
Az osztalék portfólióm - 2025. június
Pár darab AT&T-adtam el, mert kellett egy kis pénz, és kaptam pár osztalékot is, más említésre méltó dolog nem történt júniusban.VáltozásokAT&T (T) eladás: kb. a részvényeim 10%-
VIDEÓ! Miből látszik, hogy egy privát bankár profi a szakmájában?
Tegyük fel, hogy most ülsz le először tárgyalni a privát bankároddal. Befektetőként ilyenkor az a legfontosabb kérdés, hogy vajon rendelkezik-e azokkal a szakmai kompetenciákkal, amik szüksé
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! CSOK átvitele másik ingatlanra 2025-ben - Mit tehetsz eladáskor? CSOK átvitele másik ingatlanra - így kerüld el a visszafizetést A Családi Otthonterem
Nem TBSZ brókerek Magyarországon
Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.
A portugál lakhatási válság
Portugáliában a lakhatási válságot a turizmus és a külföldi befektetések súlyosbítják, a rendelet pedig csak részben oldja meg a problémát.

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Kinőtt Európában egy új gazdasági nagyhatalom, az EU is megnyitja a pénzcsapot
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen