
Hogy pontosan hány magyar családi vállalkozás működik, nem tudni, ugyanis nincs definíció, nincs meghatározva, pontosan milyen kritériumoknak kellene megfelelnie a családi vállalkozásoknak, mi különbözteti meg azokat az egyéb vállalkozásoktól. A Statisztikai szemlében tavaly februárban megjelent egyik tanulmány különböző szempontok alapján nagyjából 30 ezer körülire becsüli a hazai családi vállalkozások számát.
Miután a hazai családi vállalkozások nagy része a rendszerváltást követően jött létre, jelentős azon cégek száma, ahol már jelen pillanatban is, vagy legalábbis a következő években aktuálissá válhat az utódlás kérdése.
„Sokan halogatják a családi céggel, családi vagyonnal kapcsolatos döntést. Ez azért lehet buktató, mert a tudatos tervezés hiánya a közismert Buddenbrook-effektus bekövetkezéséhez vezethet, vagyis ahhoz, hogy az első generáció által felépített vagyont a következő nemzedék fenntartja, a harmadik generáció pedig feléli” – mondta a Portfolio-nak Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.
Jó megoldás lehet a családi alkotmány készítése
Több megoldás is szóba jöhet a családi vagyontervezés során. Ilyen például az úgynevezett családi alkotmány, amely tulajdonképpen többféle irat összefoglaló elnevezése.
Tartalmazhat házassági és élettársi vagyonjogi szerződést, öröklési szerződést vagy végintézkedést is
– mondta a szakember, hozzátéve, gyakorlatilag elvi megállapodások és jogilag kötelező vagyontervezési megoldások összességéről van szó.
Tartalmazhatja a családi vállalkozás működtetésének, irányításának legfontosabb alapelveit, ki lehet térni arra, ki vegye majd át cégvezetőként az elhunyt helyét
– tette hozzá. Tóth Ádám szerint a családi alkotmány arra az esetre is megoldást nyújt, ha például egy cégvezetőnek kiskorú gyermeke van, így ugyanis kiküszöbölhető, hogy ne a gyámhatóság uralja a vagyont egy haláleset után, ha pedig már felnőtt gyerekei vannak, akkor ennek kiegyensúlyozó szerepe van.
„Induljunk ki abból, hogy Magyarországon a házasságok és az élettársi kapcsolatok több mint 50 százalékban felbomlanak. Egy embernek élete során több párja is lehet, és ezekből a kapcsolatokból több gyerek is születhet. Ahhoz, hogy az örökhagyó halála után a gyerekei ne ugorjanak neki az özvegynek, arra van szükség, hogy mindent előre megbeszéljenek, és a jogutódlás, a halál kérdése ne legyen tabu” – jegyezte meg a szakember, akinek tapasztalata szerint az utóbbi években egyre tudatosabbak a cégvezetők, és a koronavírus megjelenése is katalizátorként hatott: nem ugrott meg ugyan jelentősen a végrendeletek száma, de egyre többen érdeklődnek a vagyontervezés iránt.
Nem lehet csak úgy kitagadni valakit az örökségből
Ha készül végrendelet, vagy épp a különböző szerződéseket egybefoglaló családi alkotmány, a leszármazók esetében akkor is minden esetben számolni kell a kötelesrésszel. Ez a törvényes örökrész egyharmadát jelenti – ekkora az a rész, ami a törvény szerint az arra jogosultaknak (leszármazók, házastárs, szülők) minimum jár az örökhagyó vagyonából. Vagyis, ha két gyereke van az örökhagyónak, aki csak az egyik gyerekére szeretne hagyni mindent, ezt nem teheti meg, azonban az egyik gyerek így az örökség öthatodát, a másik pedig csak az egyhatodát, a köteles részét fogja örökölni.
Ha azonban valaki kitagadja a törvényes örökösét, akkor az örökös még a kötelesrészre sem tarthat igényt,
csakhogy a kitagadásra nagyon szélsőséges esetekben van törvényi lehetőség, és bizonyítani is kell a kitagadás okát. Például látlelettel kell igazolni, hogy az örökös az örökhagyó életére tört, megverte. Ráadásul, ha a kapcsolat rendeződik közöttük, a kitagadás azonnal semmissé lesz.
„Az is előfordul, hogy valaki még életében egy jelentősebb értékű ajándékot ad valamelyik örökösének, például vesz neki egy ingatlant vagy autót. Az ilyen adományt az örökösök egyenlő részesedése érdekében a szülői hagyaték felosztásakor be lehet számítani. Erre szolgál az úgynevezett osztályra bocsátás intézménye. Az osztályrabocsátást azonban a juttatással egyidejűleg kell kikötni" – mondta a szakember.
Emellett arra is van lehetőség, hogy valaki még életében kiadja az örökrészeket, amiért cserébe az örökösök lemondanak arról, hogy örököljenek. Tehát egy adott összeg vagy épp ingatlan, vagy cég tulajdoni hányada fejében az örökös lemond arról, hogy az örökhagyó halála után örököljön. Persze ez a lemondás ingyenesen is történhet, de mindenképpen írásbeli szerződés kell róla az örökhagyó és az örökös között.
Közös végrendeletet készíthetnek a házastársak
2014 óta lehetőség van arra, hogy a házastársak egymásra tekintettel egy okiratban, közösen végrendelkezzenek, ez is az örökségtervezésnek egy módja. Ez különösen akkor lehet fontos, ha nincs közös gyerekük, de az előző kapcsolataikból születtek gyerekek.
A házastársak ilyen esetben akár kölcsönösen rendelkezhetnek egymás leszármazói javára, amely azonban a házastárs halála után köti őket.
Emellett az örökség tervezése során a házastársaknak érdemes lehet figyelemmel lenni egy másik jogintézményre, az úgynevezett utóöröklésre is. Azaz, meghatározni azt, hogy a házastárs, mint elsődleges örökös halála esetén kire szálljon a vagyon. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy valaki nem szeretné, ha a halála és a házastársa halála esetén a házastárs rokonai örököljenek utánuk.
Sok esetben jó megoldás lehet az öröklési szerződés is, ha például egy idős embernek vagy nincs más élő hozzátartozója, vagy épp a hozzátartozók nem foglalkoznak vele, ugyanakkor van olyan nem vérszerinti rokoni kapcsolata - például szomszédok - akik gondját viselik, segítenek neki. Ilyen esetben még az örökhagyó életében öröklési szerződést lehet írni, ami egy kétoldalú jogügylet, amelyben az örökhagyó arra kötelezi magát, hogy a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi.
Az öröklési szerződés visszterhes juttatás, ezért ha két évnél hosszabb ideig tart, a kötelesrészt sem kell figyelembe venni az örökhagyó halálakor.
Jelentősebb vagyon esetén a bizalmi vagyonkezelés nyújthat megoldást
Nem a középosztály, inkább a tehetősebb rétegek megoldása az úgynevezett bizalmi vagyonkezelés. A német és angol minták alapján kialakított magyar megoldásnak az a lényege, hogy vagyonát a tulajdonos egy hozzáértő vagyonkezelőre ruházza át, amely fialtatja az értékeket, de nem válik teljes jogú tulajdonossá, a nyereség a kedvezményezettet illeti meg, aki lehet maga a vagyonrendelő vagy más általa megjelölt személy.
„A vagyonkezelésnek három személye van: a vagyonrendelő, vagyis az örökhagyó, és a vagyonkezelő, aki díjat kap a vagyon kezeléséért, és van a kedvezményezett. A vagyonkezelőnek az a dolga, hogy vigyázzon a vagyonra, védje azt például a családon belüli vagyoni vitáktól” – mondta Tóth Ádám, aki szerint
a vagyontervezés módját illetően elsősorban a vagyon mértékét kell mérlegelni,
és az alapján kiválasztani a lehető legoptimálisabb megoldást. Ez nem egy gyors folyamat, épp ezért érdemes időben lépni: nem ritka, hogy hónapokig tartanak az egyeztetések, mire a legjobb opciót megtalálják.
Amennyiben tehát a generációváltás aktuális kérdés, úgy első körben a cégvezetőnek célszerű felkeresnie egy közjegyzőt vagy ügyvédet, hogy egyáltalán lássa, milyen lehetőségei vannak és szakszerű segítséggel megtalálni a személyre szabott, lehető legmegfelelőbb vagyontervezési megoldást.
A cikk megjelenését a Magyar Országos Közjegyzői Kamara támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni, barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Eldördültek az első lövések: két atomhatalom katonái estek egymásnak
Úgy néz ki, küszöbön egy újabb súlyos háború.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen