
A torinói Lingotto Fiere a régió egyik fontos kiállítási helyszíne: mit jelent ez a kinevezés a gyakorlatban? Mennyire jelent kihívást egyszerre két helyen is vezető beosztásban dolgozni egy ilyen speciális piacon?
Olaszországban a kiállítási helyszínek piaca jóval nagyobb, mint Magyarországon: nálunk a Hungexpóból csak egy van, ott viszont 40-et is fel tudunk sorolni, azaz 100 kilométeres körzeten belül biztosan találunk legalább egyet. Komoly kiállítási központok találhatók olyan üdülővárosokban is, mint Rimini, a nagyvárosokról (Milánó, Bologna) nem is beszélve. Ez pedig nagyon éles versenyt jelent. Az ország hagyományosan erős vásárszervezőnek számít évtizedek óta, széles a közönség, fejlett az ipar és kereskedelmi kultúra – a városok, régiók erős gazdasági központokat jelentenek.
A torinói vásárközpont a terület nagyságát tekintve a Hungexpo felét teszi ki, három nagy kiállítási csarnokkal, de ők üzemeltetik az Oval Lingotto nevű, 20 ezer négyzetméteres sportközpontot is, amit ma már csak rendezvényközpontnak használnak. Ez még a 2006-os téli olimpiára épült, és a város jól megtalálta a funkcióját a rendezvénypiacon belül.
A kiállítási központ az egykori Fiat gyár területén működik, amit már többször felújítottak, de a sportközpontot leszámítva jelenlegi állapotában a 80-as, 90-es évek Hungexpóját idézi.
A felújítások mellett meg kell találnunk azokat a termékeket, amik oda illenek, amikkel ott sikereket lehet elérni.
Ezek nem feltétlenül a szövetségi orvoskongresszusok: Torinóba olyan rendezvényeket kell hozni, amik a helyszínnek megfelelők.
2009 óta vezetem a Hungexpót: az elmúlt 13 évben jelentős átalakításokat hajtottunk végre. Egyrészt felújítottuk a területet, újra terveztük a portfoliónkat, újrapozicionáltuk az összes terméket, megújítottuk az összes kiállítást, létrehoztunk egy új, sikeres üzletágat, mégpedig, hogy professzionális helyszínt és szolgáltatást biztosítunk kongresszusoknak, nagy nemzetközi rendezvényeknek, sőt, ma már filmforgatási helyszínként is bérelhetőek a csarnokaink. A budapesti csapat a napi jelenlétem nélkül is tudja menedzselni a folyamatokat, ezért eleinte egyik héten Magyarországon, a másik héten Torinóban dolgozom majd.
Tehát számítok a budapesti csapatra abban, hogy az olaszországi projektet is együtt fogjuk sikerre vinni, másrészt szeretnék találni oda egy olyan középvezetőt, aki megbízható és motivált arra, hogy egy folyamatos jelenléttel biztosítsa azt a filozófiát, amit mi képviselünk, és bízunk abban, hogy ezzel hatékonyabbá tudjuk tenni azt a tevékenységet, ami Olaszországban folyik.
Hogy értékelné az európai és a hazai rendezvénypiac 2022-es évét? Mennyire érzékelhető még a pandémia hatása?
Két különböző szegmensről beszélünk. Vannak egyrészt a kiállítások, amiknél elég nehéz volt felállni a Covid után, ezek egész Európában nem érik még el a 2019-es szintet. A vírushelyzet a kiállítókat is megtépázta, erre jött a háború, az energiaprobléma, tehát a kiállítások területén sokkal lassabb növekedést lehet észlelni, mint az egyéb rendezvényeknél.

Más a helyzet az üzleti rendezvényeknél, például szövetségi kongresszusoknál, vagy nagy külföldi céges rendezvényeknél.
Minél távolabb van egy rendezvényközpont a háborús zónától, úgy növekszik a nemzetközi rendezvények száma.
Magyarországon - annak ellenére, hogy egy teljesen új rendezvényközpontot vezettünk be a piacra, ami mindig nagyon vonzó a szervezőknek - a várakozásaink alatt teljesített ez a szegmens. Elsősorban azért, mert hozzánk túl közel van a háború, és jelenleg életben van a háborús veszélyhelyzet, ez pedig nem segít akkor, amikor a nemzetközi ügyfeleink helyszínt keresnek. Viszont a belföldi rendezvények kiválóan működnek, a 2019-es szinten vannak. Ezzel együtt év végére óvatosabbak lettek a megrendelők, mert a cégek az energiaválság miatt készülnek arra, hogy 2023-ban nehezebb évük lesz.
A Hungexpónak mi a válasza az energiaválságra? Mekkora kihívást jelent a hatalmas csarnokok fűtése?
2021-re, 55 milliárd forintos beruházással megújult az összes kiállítási csarnokunk, épült egy ikonikus fogadóépület is. A fejlesztések csúcsa pedig a kongresszusi központunk lett, amivel elsősorban az üzleti turizmust tudjuk szolgálni. Persze folyamatosan gondolkozunk fejlesztésen, zöldítésen: 36 hektáros területünkön akár egy komolyabb napelempark kiépítése is a távlati tervek között szerepel.
A Hungexpo revitalizációja során, egy jelentős energiahatékonysági fejlesztés is megvalósult. De nagyon nagy tereket kel fűtenünk, és szükségszerűen hoznunk kellett takarékossági intézkedéseket. Némileg visszavettük a fűtést, nagyon odafigyelünk a fogyasztásunkra, temperálunk. Ha odafigyelünk az energiafogyasztásra, akkor érdemi takarékoskodást lehet elérni.
Természetesen a nagyobb rendezvényeknél átalakítottuk az ajánlatainkat úgy, hogy a helyszínbérletről leválasztottuk az energiadíjakat, és egy utólagos elszámolási rendszert hoztunk létre, azaz a partnereink az energiafogyasztás függvényében fizetik ki a számlákat.
Mennyire változik a hazai rendezvénypiac? Mik voltak a legsikeresebb rendezvények idén, mik azok, amikre érdemes lesz figyelni 2023-ban?
Sok sikeres rendezvényünk volt 2022-ben, az első az AGROmash agrárexpo, majd a SIRHA Budapest gasztronómiai-szállodaipari rendezvényünk. Itt volt az első nagy nemzetközi megmérettetésünk is, hiszen másodszor rendeztük meg a Bocuse d’Or szakácsverseny európai döntőjét, ahová rengeteg külföldi érkezett, szurkolók, újságírók, séfek, gasztronómiai szakemberek.
Sikeresek voltak azok a nagy corporate rendezvényeink, amiket nem mi szervezünk, hanem befogadunk megrendelőket, ilyen például a Bónusz Fesztivál, az Automobil & Tuning Show, vagy a tavaszi és őszi Esküvő Kiállítás. Ezek a rendezvények a 2019-es szinten tudtak teljesíteni kiállító- és látogatószámban is. Utólag elmondhatjuk, hogy igazunk volt, amikor azt mondtuk, hogy a digitális kiállítások, konferenciák arra jók, hogy túléljük a pandémiás időszakot, de igazából nem fogják kiváltani az élő rendezvényeket.

Gyakorlatilag az összes 2023-as kiállításunk iránt jelentős az érdeklődés. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például a január agrárkiállításunkra szeptember közepe óta nem tudunk kiállítói helyet adni úgy, hogy a felújítás során két plusz pavilon épült, és közel 20 ezer négyzetméterrel megnőtt a kiállítóitér-kapacitásunk. Horgász-vadász kiállításunk, a FeHoVa szintén nagyon ígéretes, a Construma építészeti-lakberendezési kiállításnál sincs okunk panaszra, de ezen a piacon érzékelhető egy kivárás a cégek részéről, a gazdasági folyamatok függvényében. Sok nemzetközi rendezvényünk van, kongresszusok, orvoskongresszus is szerepel a naptárunkban. Összességében nagyon ígéretes a 2023-as év.
Viszont már a Covid-lezárások ideje alatt próbáltunk olyan utakat találni, amik nem csak a rendezvényszervezéshez köthetők,
ezért építettünk egy teljesen új, filmes üzletágat is, hiszen a Hungexpo területei tökéletesen alkalmasak erre a tevékenységre.
Azt láttuk, hogy hiány van stúdiókban, miközben az igény nagyon nagy. Magyarország nagyon jó gazdasági környezetet biztosít a filmgyártáshoz, szeretnek ide jönni a profi filmgyártók, képzettek a szakemberek, színvonalas az infrastruktúra. A mi csarnokaink jól működnek filmstúdióként, sikerült A kategóriás hollywoodi produkciókat is behoznunk – ez pedig a bevételi oldalon is komoly eredményeket jelent.
HR-szempontból hogyan látja a piacot? Mennyire nehéz munkatársakat találni? A fiatalokat érdekli a szakma?
Az év eleje nagyon nehéz volt: sokan elhagyták a szakmát a pandémia alatt, de azt látom, hogy a fiatalok körében továbbra is népszerű a rendezvényszervezés. Az év második felére könnyebb lett jó szakembereket találni, de még mindig jelent kihívást.

A mi felelősségünk az, hogy kineveljük a jövő generációját a rendezvényszervezésben, mert ezt a szakmát nem az iskolapadban lehet megtanulni, hanem a helyszínen. Felépítettünk egy mentorprogramot, érdemben foglalkozunk a tehetséggondozással, valamint a kollégák megtartásával. A pandémia alatt senkit nem bocsátottunk el: erős anyavállalati háttérrel rendelkezünk, így mindenkit meg tudtunk tartani teljes fizetéssel.
Címlapkép és fotók: Mónus Márton/Portfolio
A cikk megjelenését a Hungexpo Zrt. támogatta.
Itt a kánikula, életbe lépett a másodfokú hőségriasztás - Térképek és előrejelzések érkeztek
Ez várható, erre kell figyelni.
A fegyverkezési hullám ezen hatásáról alig beszélnek, pedig katasztrofális a klímára
Ha a világ hadseregei egy ország lennének, akkor a világ 4. legnagyobb ÜHG-kibocsátóinak számítanának.
Miért akarja meghódítani Ukrajnát Putyin? – Száz évvel ezelőtti szövegek adhatnak választ a kérdésre
Ki volt Pjort Szavickij, az eurázsianizmus egyik alapítója?
Coldplay‑koncerten lebukott, másnap lemondott: távozik az Astronomer vezérigazgatója
A botrány után új vezetőt keres a vállalat.
Halálos hajóbaleset Vietnamban - Legalább 27 áldozat, köztük gyerekek
A Wipha vihar turistákat sodort a halálba.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
