Így működött minden idők egyik legtrükkösebb csalása

Cikkünk írása idején a Willy tanulmány névre keresztelt jelentés hirtelen eltűnt arról az egyébként kevéssé ismert oldalról, ahol a szerző publikálta az anyagot. Elképzelhető, hogy azért tüntették el a tanulmányt, mert a nemzetközi sajtó rendkívül gyorsan felkapta a sokak számára kényes témájú elemzést.
Mielőtt bárki azt gondolná, a Bitcoinban van a hiba, fontos leszögezni: nem a virtuális pénzt törték fel, hackelték meg, hamisították, hanem visszaéltek vele. Éppen így elkövethetnének dollárral, forinttal, vagy OTP részvényekkel is visszaéléseket. A visszaélésre viszont azért kerülhetett sor, mert a hagyományos tőzsdéknél megszokott szabályozásoknál lazábbak voltak érvényesek az MT Goxra, a rendszeren hagyott biztonsági réseket pedig vagy külsős hackerek, vagy (a feltételezés szerint) bennfentesek használták ki.
A Willy tanulmányA tanulmány szerzője szerint automata szoftverekkel, botokkal manipulálták az MT Goxon jegyzett Bitcoin árfolyamot, ráadásul feltételezése szerint ezt a BTC-tőzsde bennfentesei tették. Mindezt egy kiszivárgott naplófájl adataiból vezeti le a tanulmány, amely egy torrentoldalon jelent meg körülbelül két hónappal ezelőtt. A Bitcoin raliját az adatok alapján egy Willyként elnevezett bot okozta, amely 5-10 percenként vásárolt 10-20 Bitcoint az MT Goxon, később jó áron váltak meg az ingyen szerzett szuperpénztől. A Willy nem csupán egyetlen számlát használt, hanem folyamatosan váltogatta a számlákat, amelyeket a háttérben egyetlen személy vagy csoport mozgatott. Valószínűleg ezért nem fedezték fel a Willyt már korábban, de a létezéséről már eddig is több fórumon és elemzésben értekeztek.
Hogyan működött a csalógép?
A feltételezett bot által használt számlák abban hasonlítanak egymásra, hogy a felhasználó országkódjának mezőiben két kérdőjel szerepel. Normális esetben a számláknál ebben a mezőben az adott ország/állam FIPS (Federal Information Processing Standards) kódja szerepel, ha nem ellenőrzött felhasználóról van szó, akkor semmi, akik pedig elbuktak az ellenőrzésen, azoknál két felkiáltójel. Ez alapján a szerző összegyűjtötte a kérdőjeles számlákat, és arra lett figyelmes, hogy ezek szorosan összekapcsolódnak: amikor az egyik számla inaktívvá válik, akkor egy másik néhány órán belül aktiválódik. Az is érdekes, hogy ezekkel a felhasználókkal kizárólag vásárolták a Bitcoint, soha egyetlen eladás nem történt velük.
A folyamat így zajlott: létrehoztak egy számlát, amellyel összességében egy nagyobb, gyanúsan kerek összegért vettek Bitcoint, majd amikor ez lefutott, a számlát megszüntették. Ezután nem sokkal később új számla nyílt, és a művelet újra elkezdődött. A leggyakrabban centre pontosan 2,5 millió dollárért vásároltak Bitcoint összességében egy-egy számláról. Az összes Willy számlán összesen körülbelül 112 millió dollárért vettek Bitcoint, ami körülbelül 270 ezer Bitcoinnak felel meg.
Időutazás vagy átverés?
Az első Willy számlát szeptember 27-én készítették el, mégpedig 807884-es User ID-vel, ami azért gyanús, mert abban a pillanatban körülbelül 650 ezer normális számla létezett az MT Goxon, miközben a felhasználók sorrendben kapták a számukat. Ezért is keresett ehhez hasonló anomáliát a szerző, és talált is: 7 órával az első Willy számla megnyitása előtt szüntették meg a szintén "időutazó" User ID-val rendelkező 698630-as számlát. Ennél a felhasználónál Japán, Tokió szerepelt az országkód mezőben. További furcsaság, hogy a megbízásokat rögzítő naplófájl alapján ez a felhasználó egyetlen centnyi jutalékot sem fizetett a kereskedésért, a Willy számlák tranzakciói után ugyanakkor normálisan beszedték a sarcot. Ezt a felhasználót Markusként nevezte el a szerző.
Hogyan működött a Markus bot?
A tanulmányban idézett naplófáljból világosan kiderül, mit csinált Markus. Egy normális felhasználó (238168-as User ID-vel) vesz 15,13 dollárért Bitcoint. A Markus bot ezután rögzíti ezt az összeget, és elkezd nyakló nélkül Bitcoint vásárolni ugyanazon az áron, tekintet nélkül arra, hogy 50 vagy 0,1 Bitcoinról van szó, mindezt zéró jutalékért. Bár ez csak találgatás, a tanulmány feltételezése szerint valójában egyetlen centet sem fizetett Markus a Bitcoinokért, nem létező pénzből hajtották egyre magasabbra az árfolyamot, és tettek zsebre egyre több Bitcoint. A beragadt vételi érték valószínűleg csak technikai okokból került a naplófájlba, nem volt különösebb jelentősége. A Markus azonban időnként eladta a felgyülemlett Bitcoinokat, mindezt már a piacon jegyzett árfolyamon. Vagyis ingyen vett, drágán adott el a bot, ez még a legmenőbb tőzsdei kereskedőknek is bombabiznisz.
Amikor mindenki leáll, a Markus tovább pörög
A tanulmány egy további furcsaságra is felhívja a figyelmet: amikor hálózati hiba miatt minden normális felhasználó képtelen volt kereskedni az MT Goxon, a Markus továbbra is gond nélkül működött. Ez elméletileg azt jelenti, hogy a bot közvetlenül a BTC-tőzsde saját szerverén futott. Nagyon kicsi az esélye, de elképzelhető, hogy egy hackernek sikerült hozzáférnie a szerverhez, de a szerző szerint sokkal valószínűbb, hogy bennfentes üzemeltette a Markust.
Ezért ugrált a Bitcoin árfolyama?
A két bot (Willy és Markus) összesen közel 650 ezer Bitcoint vehetett, ami megfelel annak az összegnek, ami a hivatalos közlések szerint hibádzik az MT Goxnál. Ez mai árfolyamon (Bitstamp) közel 380 millió dollárnak (több mint 84 milliárd forintnak) felel meg, de ennél magasabb árfolyamon is megválhattak a szuperpénztől. A folyamatos, valódi pénzmozgás nélküli vételekkel hajthatták egekbe a Bitcoin árfolyamát, amikor pedig megváltak a felgyülemlett ingyenpénztől, akkor azzal bezúzták a kurzust. A szerző szerint elsősorban ezért volt hatalmas a Bitcoin árfolyamának változékonysága. Érdekes lesz, milyen következtetésre jutnak azok a hivatalos vizsgálatok, amelyek az MT Gox körüli botrányt hivatottak felderíteni.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
A feltörekvő nagyhatalom megvillantotta a nukleáris robbanófej hordozására is alkalmas hiperszonikus csúcsrakétát
Technológiai áttörést is felmutat a fegyver.
Csírájában halhat el a nagy európai startupálom
Lehet, hogy Ursula von der Leyen nem képes tartani korábbi ígéretét.
Nagy változás jöhet a kibercsalásoknál, a kormány nyitott az MNB javaslatára
Ősszel szavazhatnak erről.
Sorra építenek le a magyar nagyvállalatok, több ágazatban is gyorsult a létszámcsökkenés
Beindult a láthatatlan munkanélküliség?
Történelmi pillanat: lengyel űrrakéta készül átlépni a világűr határát
A Perun kilövésére készülnek Lengyelország partjainál.
Gigaüzlet a magyar tech-szektorban: 545 millió dollárért cserélhet gazdát a budapesti cég
Amerikaiak vennék meg a hazai vállalkozást.
Lélegzetelállító felvételek: egy új naprendszer alakulását kapták lencsevégre a csillagászok
Eddig sosem látott folyamat.
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis


Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?