A szétválás megpecsételheti a bankóriás sorsát
Az elmúlt napokban hirtelen volatilitás volt megfigyelhető a Royal Bank of Scotland hitelpapírjaiban. A bank hitelpiacán történt elmozdulásokat könnyedén ráfoghatjuk a szeptember 18-án megtörténő népszavazás exit poll legfrissebb kimutatásaira. Ezen a napon szavaz Skócia az Angliától történő elszakadásról. A népszavazás tájékoztató jellegű, nem ügydöntő. Az eredmények ugyan jelenleg egy gyenge többséget mutatnak (53-47), akik maradnának a szövetségben, de nagyon magas a bizonytalanok aránya (17%). Természetesen a tőkepiacok nem hagyhatják reakció nélkül a várható eseményt és elkezdték árazni a várakozásokat. Tudjuk, hogy a tőzsde egy globálisan átszőtt pókháló, amit ha felül megrezegtetnek, azt alul is megérzik. A fejlett nyugat mostanában kezdett figyelmet szentelni az eseménynek, miközben azért a világ számos tőkepiacán mindennapi témává vált, hogy milyen eredmény születhet a szavazáson. Talán még maguk a skótok sem tudják biztosan, mit szeretnének.
Az mindenesetre jól látszik, hogy a hitelpiac kisebb negatív elmozdulásokat mutat. Az egyik legjobb indikátornak tekinthető Royal Bank of Scotland (RBS) kötvényeinek az árazásában hozamemelkedés volt megfigyelhető az elmúlt napokban. Az augusztus végi-szeptember eleji csúcsokról lefelé indult el a bank hosszúlejáratú kötvényeinek árfolyama, amelyek azóta egy oldalazási fázisba kezdtek. A bank kötvényeire szóló hitelkockázati swapok (CDS) komoly figyelmeztető jeleket adtak az elmúlt héten. Szeptember 2-a óta húsz százalék körüli elmozdulás volt megfigyelhető az árazásban. Ezzel párhuzamosan három százalék körüli hozamemelkedés volt a hosszabb lejáratú kötvényárfolyamokban.

Hiszünk-e a jelekben? Az feltétlenül elmondható, hogy bármilyen eredmény is születik, a világ eljutott egy olyan fázisba, amelyre a vezető politikusoknak olyan válaszokat kell adniuk, amire még eddig nem volt példa. A tőke- és pénzpiacok ismeretlen területeken járnak, kötvény- és részvénypiacaik eddig nem látott csúcsokon vannak, miközben nincs infláció és alacsonyak a kamatok. A bankrendszert Európában most rakták össze és közgazdaságilag nehezen magyarázható állapotok vannak a nyugati gazdaságokban. Közgazdaságilag jól megfogható, hogy a skótok rosszul döntenének, ha az elszakadást választanák, de ezzel a választással a tőkepiacok sem nyernének és át kellene alakítani az eddigi hitel és értékpapír piaci ármodelleket. Skócia nyilván jelentős leértékelődésen esne át, ami nem csak a hitel- és értékpapírpiacát sújtaná, de kihatna az ingatlanpiacára is és egy jelentősebb ellátási problémát is okozna a közigazgatásban, oktatásban, egészségügyben, közlekedésben.
Az általa kibocsájtott deviza teljesen leértékelhetné a meglévő hitelállományát és ez jelentős életszínvonal csökkenéssel járna. Vannak hangok, amik óriási ásványkincs lelőhelyekről mesélnek, melynek kitermelése és értékesítése igen magas bevételi forrást jelenthetne a skótok számára az elszakadás után. De erről a tőzsdéken csak ennyit tudni, egyelőre. Kötvényeinek árfolyama nem tükrözi jelenleg, hogy a világ attól tartana, hogy az elszakadás komoly pénzügyi problémákat idézhetne elő a mostani helyzetben. A RBS kötvényeiben történt elmozdulások, még nem olyan mértékűek, amik egy szélesebb körű vagy nagyobb eladási hullámot mutatnának. A skót pénzügyi intézmények 2008-ban és 2009-ben a válság közepén sokkal rosszabb képet mutattak. CDS árazásuk is nagyjából 2,5 -szer magasabb áron volt.
Elmondható, hogy a jelenlegi helyzet tőkepiaci szempontból nem mutat abba az irányba, ami komoly problémával fenyeget. De a tapasztalt tőzsdések láttak már ilyet. Mind kötvény, mind részvény oldalon. Vajon milyen következményeket válthat ki az árfolyamokban egy olyan esemény, amit előre várunk? Mennyire ijedhetünk meg valamitől, aminek a bekövetkezésétől tartunk? A kötvényárakban megfigyelhető oldalazások a kivárás álláspontját mutatják. Ha a skótok a bennmaradásra szavaznak, akkor azok a mozgások, amelyek lefelé indították el az árfolyamokat, azok korrigálhatnak. De a lefelé való elmozdulások mértéke nem volt olyan nagy, hogy jelentős vételekkel kellene számolni. Ezért még az is bekövetkezhet az árazásokban, hogy bármi is történik a szavazáson, akkor sem történik semmi rövid távon. Az elmondható, hogy az esetleges szétválás következményei ma még beláthatatlanok. Az ötmilliós Skócia 1,5 százaléka az EU népességének. Az EU halpiacának a húsz százaléka származik skót tengeri vizekből, a megújuló energia 25 százalékát adják az EU piacának és az EU teljes kiaknázható nyersolajtartalékának nagyjából a 60 százaléka skót talapzat alatt található.
Kitörést valószínűsít a technikai elemzés

Ezzel egy időben a világ vezető indexei szintén egy kimagasló volatilitással rendelkező eső időszakon mentek keresztül, azonban amikor 2009 márciusában a globális részvényindexek esése megállt, az RBS részvényei a válság előtti értékük csupán töredékét érték már. Ezt követően pedig a tőzsdei részvényindexet 2009 eleje óta átható pozitív hangulat az RBS részvényárfolyamát már nem tudta a részvénypiac többi résztvevőjéhez hasonlóan új csúcsokra emelni. A mélybe taszított árfolyam azóta is egy hosszú távú oldalazási időszakát éli.

A középtávú 200 és 600 pont közötti oldalazó szakasz rövidtávon egy 300 és 400 pont közötti csatornára szűkült 2013 kezdete óta. A technikai jelekre kereskedő piaci résztvevők jelenleg ennek a beszűkült kereskedési csatornának az áttörését várják. Az általános bizakodó részvénypiaci hangulatot figyelembe véve felfelé várható a csatornából történő kitörés, azonban a választások esetleges negatív hatására könnyedén elszakadhat az RBS jövőbeli részvényárfolyam mozgása a továbbiakban is kitartani látszó általános emelkedő részvénypiaci trendtől.

A 300 pont környéki jelenlegi támaszszint létjogosultságát szintén alátámasztja a 2011-es lokális aljaktól a tavalyi év csúcsáig tartó emelkedő időszakra felmért Fibonacci szint. Az oldalazási csatorna 300 pontos alja egybe esik az előbb említett emelkedő szakasz Fibonacci 38.2% visszaadásával. Ezen felül még figyelmet érdemelnek az 50 és 200 napos sima mozgóátlagról történő lokális visszapattanások, amelyek rövidtávú counter-trendek és pullbackek kezdetét gyakorta indikálják a grafikonon.
Konklúzió: A választások kimenetelétől függően ebből a 300-400 pont közötti oldalazó csatornából az árfolyam várhatóan ki fog törni, és a kitörés iránya fogja meghatározni a részvényárfolyam további alakulását. Felfelé kitörés esetén először 500 majd 600 pontos elsődleges célárakkal, lefelé kitörés esetén pedig a már említett ominózus emelkedő trend szakasz Fibonacci 62.8%-os visszaadási szintjénél található 250 pontos, de a várható nagyobb volatilitás tükrében inkább a 200 pontnál lévő elsődleges célárakkal.
A szerzők az SPB Befektetési Zrt. munkatársai.
Tógyer Dezső, befektetési tanácsadó
Szántó Ferenc, vagyonkezelő
Győzött Trump és a kriptolobbi: elfogadták Amerikában a stablecoinok új szabályozását
Ez lesz az első ilyen szövetségi szintű törvény.
Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Három megállapodás is született a felek között.
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
