
A féléves gyakoriságú Portfolio Privátbanki Felmérést 2006 vége óta rendszeresen elkészítjük. A januári felmérésünkben 15 privátbanki szolgáltató vett részt. A válaszadók által nyilvántartott vagyon 2020. decembervégén meghaladta a 6500 milliárd forintot, ami gyakorlatilag teljes piaci lefedettséget jelent. Mostani felmérésünkben a Bank Gutmann és az MKB Bank nem közölt ügyfélszámla és kezelt vagyon adatot, így 2,5%-os féléves növekedéssel kalkuláltunk.
Jól jött a magyar privátbanki ügyfeleknek a tavaszi koronavírus-válságot követő piaci fellendülés, a számok egyértelműen azt mutatják, hogy meg se kottyant a magyar gazdagoknak a koronavírus miatti pánik, a vagyon új szintre ugrott:
December végére a hazai privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyon mértéke meghaladta a 6500 milliárd forintot, ami féléves szinten több mint 7%-os, éves szinten pedig több mint 11%-os növekedésnek felel meg.
Úgy tűnik tehát, hogy a koronavírus okozta gazdasági visszaesés ellenére is sikerült jelentős vagyont felhalmozniuk a hazai gazdagoknak, ami vélhetően leginkább a befektetések pozitív felértékelődésének köszönhető, és csak kisebb mértékben a friss vagyonbeáramlásnak. Tavaly egyébként a részvény- és kötvénypiacokon is szép hozamokat lehetett zsebre tenni.

Nemcsak szektorszinten nő egyre látványosabban a kezelt vagyon, hanem ügyfélszámlákra bontva is. Míg 2013-ban még csak alig több mint 62 millió forint volt egy számlán, addig decemberrel bezárólag az egy számlára eső átlagvagyon már meghaladta a 144 millió forintot, ami új rekord. Ez azt jelenti, hogy fél év alatt több mint 7%-kal nőtt az egy ügyfélszámlára eső átlagvagyon, egy év alatt pedig közel 11%-kal.

Egyre több szolgáltató emeli a belépési limitet
Egyre több az olyan privátbanki szolgáltató a magyar piacon, amely folyamatosan emeli a belépési limitet, mindez összefügg a kezelt vagyon és az ügyfélszámlánkénti vagyon növekedésével. Tavaly az első félévben:
- az OTP a privátbank és kiemelt privátbank szegmensében is emelt a belépési limiten, az előbbi esetben a korábbi 30 millióról 40 millióra, utóbbinál a korábbi 80 millióról 100 millióra. A bank az emelést a magyar vagyonos piac fejlődésével magyarázta.
- A Budapest Bank is emelt korábbi 25 milliós belépési küszöbén, most már minimum 35 milliós vagyon kell ahhoz, hogy valaki a szolgáltatónál privátbanki ügyfél legyen.
A legmagasabb belépési limittel rendelkező szolgáltatók sorrendje nem változott, de egyre többeknél emelkedik 100 millióra a küszöb:
- a Bank Gutmanné a legnagyobb belépési küszöb 300 millióval, ezt követi
- az Erste, ahol már 120 millió forint kell ahhoz, hogy valaki privátbanki ügyfél lehessen, a harmadik helyen pedig
- az UniCredit, az MKB, a K&H, a Raiffeisen és a Concorde Értékpapír holtversenyben van 100 milliós limittel, illetve az OTP kiemelt privátbanki szegmense is.
A legalacsonyabb belépési összeghatárok a Generalihoz és a Takarékbankhoz kötődnek 30 milliós limittel. Az egy ügyfélszámlára eső vagyonban a Bank Gutmann büszkélkedhet a legmagasabb, közel 820 milliós átlagvagyonnal (a szolgáltató nem közölt friss adatot, így saját becslést alkalmazunk az ügyfélszámla-szám nagyságára), mögötte az MKB Private Banking lehet a második 370 millióval (szintén becslés alapján), de 200 millió forintos átlagvagyon felett vannak a Hold, a Concorde, a Raiffeisen és az Erste ügyfelei is.

A tavalyi nem az ügyfélszerzés éve volt
Az ügyfélszámla növekedési üteme az elmúlt évben gyakorlatilag stagnált, úgy tűnik, ilyen volatilis piaci környezetben az új ügyfelek akvirálása is nagyobb kihívásnak bizonyult a szolgáltatóknál. December végén 45,3 ezer ügyfélszámla volt a hazai privátbanki szolgáltatóknál, ami csupán 0,1%-os féléves növekedést jelent, és éves összevetésben is csak 0,6%-os növekedésről beszélhetünk.
A vagyon- és ügyfélszámlaadatok bővülési üteme alapján elmondható, hogy egyre zsugorodik a piac az új ügyfelek bevonását tekintve, miután az ügyfélszámlák már nem tudnak olyan ütemben bővülni a szolgáltatóknál, mint a kezelt vagyon, tehát egyre kevesebb ügyfélszámlán koncentrálódik egyre több vagyon (ezt bizonyítja az átlagvagyon növekedése is), és ez a trend minden bizonnyal a jövőben is kitart. A tavalyi képet persze árnyalja a koronavírus, hiszen a személyes kapcsolatok jelentős csökkenésével a sok esetben home office-ból dolgozni kényszerülő privátbanki tanácsadók ügyfélszerzési lehetőségei meglehetősen korlátozottak voltak. A tavalyi számok alapján
- a legkiugróbb növekedést a Generali mutatta fel, a 2019 év végi 208 ügyfélszámla december végére 243-ra duzzadt, ami közel 17%-os bővülés (igaz, alacsony bázisról). A Generali után
- az UniCredit mutatta fel egy év alatt a legnagyobb növekedést az ügyfélszámlában több mint 11%-os bővüléssel,
- ezt követően a Concorde Értékpapír került a harmadik helyre 7,3%-kal.
Akadt olyan szolgáltató azonban, ahol csökkent tavaly az ügyfélszámlaszám, legnagyobb mértékben az Ersténél közel 8%-kal, ezt követte a Takarékbank 5,5%-os csökkenéssel.

Egy év alatt 11%-kal nőtt a vagyon
A növekedést tekintve tehát messze lehagyta az ügyfélszámadatokat a vagyon alakulása tavaly: 2019 végéhez képest több mint 11%-kal nőtt a privátbanki vagyon, ez féléves összevetésben pedig több mint 7%-os bővülés. Egy olyan szolgáltató sem volt tavaly, amely ne tudta volna növelni kezelt vagyonát.
- A legnagyobb arányú vagyonbővülést a Takarékbank produkálta, ahol a 2019 év végi 49 milliárdnyi kezelt vagyont sikerült 72 milliárdra növelni, ami közel 47%-os bővülés (alacsony bázisról beszélünk tehát). A Takarék mögött
- a második legnagyobb bővülést a K&H Private Banking mutatta fel közel 26%-kal,
- a harmadik helyen pedig az Equilor végzett 22,2%-kal.
A legnagyobb vagyont továbbra is az OTP privátbankja kezeli 2328 milliárd forinttal, és itt érdemes külön kiemelni, hogy ilyen nagy vagyon mellett is sikerült 10%-kal növelnie kezelt vagyonát egy év alatt. A második helyen az MKB végezhetett becsléseink alapján közel 700 milliárddal, a harmadik hely pedig a Raiffeisené 686 milliárd forintnyi kezelt vagyonnal.

Az adatok szerint átlagosan mintegy 112 ügyfélszámla jut egy privátbanki tanácsadóra, a legtöbb ügyfélszámlával az OTP-s privátbankároknak kell megküzdeniük, fejenként 177-tel, a legkevésbé terhelt privátbankárok pedig a számok alapján a Bank Gutmannál lehetnek, ahol átlagosan 48 ügyfélszámla jut egy tanácsadóra. Mindez jól mutatja, milyen nagy teher van a bankárokon, gyakorlatilag az iparágban lévő több mint 6500 milliárd forintos vagyonért 406 privátbankár felel szektorszinten.
A bankárok számát tekintve tavaly nem voltak nagy mozgások (inkább csak átrendeződések), a legnagyobb számú bővítést egy év alatt az OTP Private Banking produkálta, itt hat fővel nőtt a privátbankárok száma. A legtöbb szolgáltatónál tavaly nem volt bővülés, néhány szolgáltatónál csökkent is a privátbanki tanácsadók száma. Összességében ugyanannyi privátbankár volt tavaly év végén a hazai szolgáltatóknál, mint egy évvel ezelőtt.

Példátlan kivándorlás indult: a lakosság közel fele elhagyná az ázsiai szigetországot
Szinte teljesen kiürülhet a jövőben.
Kevesebb új gyógyszer kerülhet a piacra, ha életbe lép Trump javaslata
Veszélyes, ha csökkenti az egészségügyi intézet költségvetését.
Egy teljes jelenet elkészítését bízták az AI-ra egy Netflix sorozatban
Ez volt az eddigi első alkalom.
2011 óta nem volt ilyen fájdalmas első félévük a biztosítóknak
Súlyos időjárási események voltak.
Forradalmi változás jön a ChatGPT-re: mostantól képes önállóan kezelni a számítógépünket
Komplex feladatokat tud elvégezni ezzel.
Elutasította Trump az új WHO-egyezményt, ami a következő járványokra készítené fel a világot
A Covid után kezdték el kidolgozni.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
