
Sikerült eddig elkerülni a bedőléseket, de nem látszik, mekkora a baj a bankoknál. A bevezetett moratóriumok hatékony hitelkockázati fájdalomcsillapítónak bizonyultak. Magyarország ebben - nemzetközi szinten is - az egyik leggyorsabb és legkiterjedtebb intézkedéssorozatot valósította meg, amit legutóbb újabb két hónappal augusztus végéig meghosszabbítottak, továbbá –változó feltételekkel – szükséges esetekben várhatóan még egy jó ideig moratóriumban lehet majd maradni.
Sikerült megelőzni az azonnali és tömeges bedőléseket, így viszont nem látszik, hogy mekkora az igazi baj.
Mivel a moratóriumba került ügyletek nem tekintendők késedelmesnek, ezért nem sokat változtak az arányok a 2019. év végi állapothoz képest.
Magyarországon 1,5%-os vállalati és 2,7%-os háztartási késedelmes állomány volt az év elején és formálisan csak kicsit növekedett. Biztos nem ennyi azonban most a valós helyzet. Az előző válságban volt 20% körüli arányszám is. A céltartalékokat egyéb becslések alapján képezték meg most a bankok.
Ellenállóképességből eddig jól vizsgáztak, a tőkeellátottság és a likviditás is stabil, de mivel hosszú idő óta az egyik legjelentősebb gazdasági válságnak még csak a közepén járunk, a kilátások – bár a kilábalás jelei már ígéretesek - még mindig bizonytalanok, és a megterhelt bankrendszer megingása végzetes következménnyel járna. És ehhez jön még hozzá az a szintén nagyon komoly bizonytalansági faktor, hogy sikerül az újranyitás, meddig tart még a járvány elleni küzdelem és hogyan változnak a vásárlói-fogyasztói szokások.
A kormányzatok és központi bankok intézkedései jelentős részben a pénzintézetekre terelik át az anyagi terhek nagy részét. Igaz, eközben a szabályozói oldal is lazít a szigorú előírásokon: csökkentek a tőke és likviditási követelmények, kitolódtak a jelentési határidők, az Európai Bankhatóság egy évvel elhalasztotta a banki stressz teszteket. A Basel 4 standardok bevezetését is részben elhalasztották. Az intézkedések mégsem nyugtatnak meg minden szereplőt, a jövőben rejlő bizonytalanság miatt óvatosabbak a bankok.
A bankoknak a saját jövedelmezőségüket is szem előtt kell tartaniuk. Egyfelől elvárt, hogy támogassák a lakossági és üzleti ügyfeleiket, pénzügyi stabilitást biztosítsanak, másfelől az alacsony kamatkörnyezet, az eszközök leértékelődése, a tőkepiacok volatilitása saját profitabilitásukat veszélyezteti.
Újabb érvágás a pénzintézetek tőkebevonási képességén az osztalékfizetési korlátozások bevezetése,
amely miatt az európai bankok akár hátrányba is kerülhetnek a világ más területén működő pénzintézetekkel szemben.
A csökkenő profitok – ami az eurozónában idén átlagosan a saját tőke arányában várhatóan csak pár százalék lesz - idején nehéz döntéseket kell meghozni a hitelek kihelyezésével-fenntartásával kapcsolatban és minden bizonnyal számítani lehet a rossz hitelek okozta veszteségekre is. A moratórium segít túlélni, ugyanakkor elkerülendő, hogy mesterségesen életben tartott „zombivállalatok” maradjanak fenn még évekig.
Az életképes vállalatok, illetve fizetőképes háztartások nagy részénél pedig, amelyek az 1-2 éves türelmi időszakban már elszoktak a hiteltörlesztéstől, a fizetési hajlandóság visszaépítése és a havi költségvetések újra tervezésé fog hatalmas kihívást jelenteni a bankok oldaláról is. A piaci kockázatok kapcsán a piaci volatilitás kilengései a bankszektorra nézve is nagyon veszélyesek. A történelem során számos bankcsőd a volatilitás változékonyságához, illetve ennek az eszközök értékének meghatározása során helytelen beszámításához, és a fedezeti szintek hibás meghatározásához köthető. A tavalyi szélsőséges volatilitást átvészelte a szektor, remélhetőleg ekkora piaci kilengések már nem lesznek, viszont a korábban vártnál hosszabb ideig maradhat fenn az alacsony kamatkörnyezet, ami továbbra is nyomás alatt tarthatja a bankok profitabilitását.
Amikor vissza kell majd építeni az elmúlt évben lazított-csökkentett tőkekövetelményeket, ha a moratóriumok által elfedett tényleges hitelkockázatok nagyobbak a becsültnél, ha a vírus elleni védekezés elhúzódik, vagy ha a piacok jelenlegi viszonylagos stabilitása megborul, egyes bankok nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az EU-ban - más gazdasági régiókhoz képest - nagyobb arányban működnek kisebb és potenciálisan kevésbé ellenálló bankok. Míg az előző válságban, az USA-ban számos kevésbé stabil bank csődbe ment, ezzel ott a szektor ilyen módon is keresztül ment egy megtisztuláson, addig az EU-ban csak sokkal kevesebb bank került ki a piacról.
A bankok szintjén kulcsfontosságú a rendkívül körültekintő kockázatkezelés folytatása,
a szektorban újra előtérbe kerülő konszolidációs folyamatok hozzájárulhatnak a stabilitás erősödéséhez, az esetlegesen kialakuló nagyon nehéz helyzeteket pedig jól előkészített helyreállítási és szanálási tervekkel lehet kezelni.
A kockázatkezelés fókuszait illetően az Európai Felügyeleti Hatóságok (European Supervisory Authorities ESA) a bankok és felügyeleti szervek számára a következő javaslatokat tették:
- a likviditás monitorozása
- a moratóriumban érintett eszközök megfelelő értékelése
- rugalmas és egyben reális tőketervezés
- az alacsony kamatkörnyezetben a kihelyezett hitelek megfelelő beárazása
- a kiberbiztonság és a digitális képességek erősítése
Nagyon fontos továbbra is összehangolt fellépés szektor szinten (bankok és szabályozók-felügyelők) és egyébként nemzetközi szinten is. Az EU-s bankok kitettségének közel 10%-a állammal szembeni kitettség, kb. 3000 milliárd euró, és ebből nagyjából 800 milliárd más állammal – tehát például egy német bank esetében a francia állammal - szembeni.
A szabályozóknak-felügyeleteknek emellett arra is tekintettel kell lenniük, hogy a gazdaság talpra állítása mellett komoly szerepet szánnak a bankoknak, például a klímaváltozás elleni védekezésben, vagy a pénzmosás megelőzésében, amelyre az EU-s bankok 100%-kal többet invesztálnak, mint 3 évvel ezelőtt, valamint a nemzetközi adózási szabályok betartatásában. Ezeken a területeken sokkal inkább támaszkodnak a szabályozók a bankszektorra, mint pl. a hitelintézetek új diszruptív kihívóira, és ezek nagyon komoly költségeket jelentenek a bankok számára.
A szerző a KPMG igazgatója.
Címlapkép: Getty Images
Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

A jövő női vezetője pragmatikus, techközpontú és könyörtelenül hatékony lehet
A KPMG 47 ország 500 női felsővezetőjének bevonásával készített felmérést a változó attitűdökről.
Fontos újítások jönnek az ESG szabályozásban: mutatjuk a részleteket
KPMG: az Omnibusz következő megállója Magyarország.

Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?