Aktív kereslettel és növekvő tranzakciószámmal indította az évet a budapesti agglomeráció ingatlanpiaca, ahol 85%-ban otthonteremtési, 15%-ban befektetési céllal szerződtek a vevők a Duna House adatai szerint. Az áremelkedés a fővárosinál nagyobb 2024-hez képest, de az átlagos négyzetméterár összehasonlításban még így is kedvezőbb árszintet jelent. Ingatlanvásárlásra a szóban forgó településeken átlagosan 70 millió forintot fordítanak a vevők. A kistelepülések védelméről szóló kormányzati javaslat kapcsán elemezte az agglomeráció legfrissebb ingatlanpiaci adatait a hálózat szakértője.
Nemrég írtunk arról a törvényjavaslatról, amelyet Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter mutatott be, aki szerint a kistelepülések védelme érdekében akár az ingatlanok adásvételének tiltására is sor kerülhet. Ezúttal a Telex gyűjtötte össze azokat a településeket, ahol a fentiek szerint várhatóan nem lehet majd ingatlant vásárolni, mi pedig szakértőket kérdeztünk arról, milyen hatása lehet ennek a piac egészére nézve.
A februári menetrendi adatok már tükrözik a mozdonybeszerzések hatásait. A december óta tartó kedvező trend továbbra is folytatódik, így már harmadik hónapja, kisebb mértékben, de javul a vonatok pontossága - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója vasárnap a Facebookon.
Meglepő törvényjavaslatot mutatott be nemrég Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, aki szerint a kistelepülések védelme érdekében akár olyan sarkalatos törvény bevezetésére is sor kerülhet, amely az ingatlanok adásvételének tiltását, elővásárlási jog kiterjesztését, az ingatlanvásárlás feltételekhez kötését és helyi adózási kötelezettségek megállapítását is magában foglalja. Az alábbiakban megnéztük, milyen következményekkel járna mindez a hazai lakáspiacra nézve.
Új irodaterületet nyitott Szentendrén a Spaces és Regus brandeket magába foglaló International Working Group (IWG) - közölte a társaság.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter bejelentette, hogy a kormány alkotmánymódosítással és sarkalatos törvénnyel erősítené a települések önazonosságának védelmét. A tárcavezető szerint a cél az, hogy a helyi közösségek saját értékeiket és hagyományaikat megőrizhessék. Ennek érdekében országos konzultációsorozat indul, amelynek tapasztalatait beépítik egy sarkalatos törvényjavaslatba, akár az alaptörvénybe.
Növekvő tranzakciószámokkal, erősödő kereslettel és emelkedő árakkal zárta a 2024-es évet a fővárosi agglomeráció ingatlanpiaca, ahol 10%-os drágulást követően 652 ezer forint lett az átlagos négyzetméterár, míg az otthonteremtés költsége 18%-os növekedés után 70 millió forint körül alakult. Ezért az összegért átlagosan 108 négyzetméter alapterületű házakkal, lakásokkal gazdagodhattak a vevők a Duna House adatai alapján. A legkeresettebb szektor ezúttal is az agglomeráció déli része volt.
Nemzetközi trend, hogy a lakosság egyre inkább a városok körül koncentrálódik. Magyarországon a 2022-es népszámlálás szerint a lakosság közel harmada él Budapest, további kétötöde pedig megyei jogú városok vonzáskörzetében – azaz a lakosság 72,2%-a várostérségek lakója. Míg itt növekedett, addig országos szinten csökkent a népesség a megelőző népszámlálás óta eltelt 11 év alatt: külön érdekessége e trendnek, hogy ha csak a megyei jogú városokat vizsgálnánk, agglomeráció nélkül, azoknál is csökkenést látnánk. Tehát miközben az ország népessége csökken, akárcsak a legjelentősebb nagyvárosoké, addig e nagyvárosok ingázási zónái egyre nagyobb kiterjedésűek és egyre többen laknak bennük. A HÉTFA munkatársai annak jártak utána, miként változtak a nagyvárosaink vonzáskörzetei az elmúlt évtizedben.
Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6, 2023-hoz mérten pedig 26%-kal több ingatlan cserélt tulajdonost a területen. A négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 10%-kal, 650 ezer forintra emelkedtek. A Duna House ügyfelei körében a legnépszerűbb a déli agglomerációs térség volt. Az agglomerációt választók 12 és 440 millió forint közötti vételáron szerződtek új otthonukra.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) úgy döntött, hogy meghosszabbítja a kötelező jegyelővételt elmulasztók pótdíjazásának türelmi idejét 2025. február 1-jéig az átmenet megkönnyítése érdekében.
2023-ra igencsak megkopott a fővárost körülölelő agglomeráció vonzereje. Ugyan e településcsoportnak még tavaly is gyarapodást hozott az otthont keresők belföldi költözése, ám ez a népességnyereség már csak töredéke annak, amit még két vagy akár négy évvel korábban is elértek.
Az éjjel súlyos támadás érte Kijev agglomerációját, Brovarit, egyes híresztelések szerint egy Iszkander-M, mások szerint egy észak-koreai KN-23-as rakéta csapódott be. Bár a légvédelem eltérítette a rakétát, a kár súlyosnak tűnik.
Bejelentette az orosz védelmi minisztérium, hogy elfoglalták Pivgyenne (Leninszkoje) települést Horlivkától északnyugatra, ezzel nagyon közel kerültek már ahhoz, hogy meginduljon a megerősített védelemmel rendelkező Toreck ostroma.
Úgy néz ki, valóban elkezdett érkezni az ukrajnai frontvonalra az amerikai lőszerutánpótlás: ismét jönnek a videók a rövid idő alatt szétvert orosz frontális páncélosrohamokról. Ezúttal Csasziv Jarnál történt az ütközet.
Egy új fejlesztésnek köszönhetően április végétől a BudapestGO felhasználói már valós időben, a járatok teljes vonalán nyomon követhetik, hogy hol jár az a fővárost is érintő MÁV-vonat vagy Volánbusz-járat, amellyel utazni szeretnének.
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18%-kal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben. 2024 azonban a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott, a fokozódó érdeklődés és a növekvő tranzakciószámok az árakon is nyomot hagytak, így 8%-os emelkedés után 640 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterenkénti ár, míg az otthonteremtés költsége 10 millió forinttal, 69,6 millió forintra emelkedett az idei első negyedéves adatok alapján a Duna House szerint.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A Jalsovszky szakértőjének cikke.
22 éve nem nőtt az összeg.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.