Borzalmas hatása lenne a magyar EU-kilépésnek, a britek pedig akár vissza is léphetnek

Borzalmas hatása lenne a magyar EU-kilépésnek, a britek pedig akár vissza is léphetnek

Sok kicsi ország egyedül nem képes arra, hogy felvegye a versenyt az Egyesült Államokkal és Kínával, ezért a szorosabb európai integráció felé kell elmozdulni, de a föderális Európa még egy emberöltő távlatában sem reális – hangsúlyozta a Portfolio 20 éves kitekintő interjúsorozatának újabb felvonásában Darvas Zsolt. A világhírű brüsszeli Bruegel Intézet vezető kutatója és a Corvinus Egyetem munkatársa szerint 2040-re már szinte az összes uniós tagország az eurózóna tagja lehet, és akár újra visszaléphetnek az EU-ba a britek is. Ha viszont Magyarország kilépne az EU-ból, akkor a Huxitnek súlyos gazdasági következményei lennének: „az ide települt vállalatok jelentős részének elvándorlásával járna, komoly gazdasági visszaesést és munkanélküliség emelkedést okozva”. Darvas számos témában megosztotta gondolatait és kutatási tapasztalatait, így az olasz gazdaság szenvedéséről, a kereskedelmi háború kifutásáról, a kelet-közép-európai felzárkózás lehetőségeiről és arról is, hogy személy szerint mit tart a legsúlyosabb világszintű problémának.

Közeleg a recesszió, de aligha jön újabb globális összeomlás

Rengeteg kockázat van most a világban, de nem valószínű, hogy hatalmas összeomlástól kell tartanunk: a recesszió teljesen természetes folyamat egy hosszú konjunktúra után - hangzott el mindez a Portfolio Business and Finance konferenciáján. Az eseményen magyar M&A sikersztorikról is hallhattunk részleteket.

Darvas: elszegényednek az olaszok, ebből jöhet a nagy válság

Az egy főre jutó olasz GDP az elmúlt 20 évben mintegy 20%-kal csökkent, és a kiábrándultság miatt szavazott sok olasz a nem hagyományos pártokra, de az elszegényedés várhatóan folytatódik, ez pedig növeli egy jelentős olasz válság esélyét - hívta fel a figyelmet a Bruegel kutatóintézet vezető kutatója a Budapest Economic Forumon. Darvas Zsolt szerint európai döntéshozói körökben mindezek miatt most egyértelműen az olasz helyzet áll a fókuszban. Előtte a Citi különleges tanácsadója, Willem Buiter is egy nagy olasz válság lehetőségére, illetve annak az eurózónát fenyegető kilátására hívta fel a figyelmet.

A rendszer vesztesei ritkán intenek be ilyen keményen a politikai elitnek

A június 23-i, kilépéspártiak győzelmével zárult brit referendumon elsősorban azok szavaztak az EU elhagyására, akik a rendszer "vesztesei" voltak, vagyis alig vagy egyáltalán nem részesültek a globalizáció jólétnövelő hatásaiból - állapítja meg Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet szakértője egy elemzésében, melyben a népszavazási statisztikákat vizsgálta meg mélyrehatóbban. A brit referendum tehát sokkal több volt, mint egy puszta véleménynyilvánítás: a csalódott emberek hangja volt, kemény lecke a globális politikai elitnek, akik a következtetéseket levonva vagy érdemi lépéseket tesznek a hátrányos helyzetűek aktív felzárkóztatására, vagy további hasonló események jöhetnek.

Fazékban fortyogó béka a valutaövezet

A fazékban lassan fortyogó béka esetéhez hasonlította a gazdasági és monetáris uniós megtorpant reformját José Leandro, az Európai Bizottság politikai és stratégiai igazgatója, amit rendkívül veszélyesnek nevezett. A Bruegel intézet által rendezett panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a pénzügyi uniót kellene előbb befejezni, mielőtt hozzálátnának a fiskális unió megtervezéséhez.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.