Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump csütörtökön éles kritikát fogalmazott meg Tajvannal szemben a félvezetőgyártás területén. Az elnök szerint az ázsiai ország jelentős mértékben csökkentette az USA részesedését a globális chipiparban, és ezt a helyzetet szeretné megváltoztatni.
Lengyelország mellett az észt és litván hatóságok is bírálták az Egyesült Államok által a mesterségesintelligencia-chipek egyes EU-országokba történő kivitelével kapcsolatban elfogadott korlátozó intézkedéseket.
Az Egyesült Államok új szabályozása korlátozza az Nvidia és más vállalatok fejlett mesterséges intelligencia chipeinek exportját Izraelbe, Lengyelországba és több európai uniós országba. Az érintett államok szerint a döntés indokolatlan és akadályozza technológiai fejlődésüket – tudta meg a Bloomberg.
Joe Biden kormánya vizsgálatot indított a kínai gyártású, régebbi technológiát képviselő félvezetők (legacy chipek) ügyében, amely Donald Trump következő adminisztrációjára bízza a döntést az esetleges vámok kivetéséről. A lépés célja, hogy biztosítsák az amerikai ellátási láncok stabilitását, és csökkentsék a kínai dominancia kockázatát ezen a stratégiai piacon – írja a Bloomberg.
Az Egyesült Államok szigorítja a Kínába irányuló csúcstechnológiai export ellenőrzését, különös tekintettel a mesterséges intelligencia alkalmazásokban használt fejlett chipekre. A lépés közvetlenül érinti a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) működését, és várhatóan jelentős hatással lesz a kínai technológiai szektor fejlődésére is.
Oroszország gazdaságát számos nyugati szankció terheli az ukrajnai háború következtében, ám eddig különféle útvonalakon kijátszották a szigorú szabályozást. Most egy újabb ilyenre derült fény, de a tajvani kormány lépett az ügyben, szigorított az exportellenőrzésen – közölte az Ukroinform.
A félvezetők globális értékesítése augusztusban éves szinten 2022 áprilisa óta a legnagyobb ütemben, 20,6 százalékkal, 53,12 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 44,04 milliárd dollárról - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
Közösségi médiában megjelenő felvételek alapján példa nélküli szivárogtatás történhetett az Apple háza táján. Az eddig hivatalosan nem bemutatott, vadonatúj M4-es processzorral felszerelt Apple Macbook Pro legalább két orosz tartalomgyártó videójában megjelent már, amelyekben az eddig sosem látott modellt csomagolják ki - írta meg a The Verge.
Jensen Huang, az Nvidia első embere tegnap arról beszélt, hogy a vállalat következő generációs Blackwell chipjei iránt őrült kereslet van, a hírre nagyot ugrott az Nvidia árfolyama.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Elon Musk agyi chipek fejlesztésével foglalkozó vállalata, a Neuralink kedden bejelentette, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) "áttörést jelentő eszköz" minősítést adott a "Blindsight" nevű új termékének. Musk szerint a Blindsight egy olyan agyi implantátum, amellyel akár a mindkét szemüket elveszítő, teljesen vak páciensek is visszanyerhetik látásukat neurológiai stimuláció segítségével.
Szaúd-Arábia bizakodó, hogy hamarosan hozzáférhet az Nvidia nagy teljesítményű chipjeihez, amelyek elengedhetetlenek a legfejlettebb mesterséges intelligencia modellek fejlesztéséhez és működtetéséhez - jelentette a CNBC.
Hétfőn mutatja be az Apple az új iPhone modelleket, amik nem túl meglepő módon gyorsabbak, hatékonyabbak lesznek, jobb kamerával, a nagy dobás viszont az lesz, hogy az egész telefont átszövi majd a mesterséges intelligencia, emiatt sokan arra számítanak, hogy érdemes lesz majd lecserélni a korábbi iPhone-okat.
Hollandia kiterjeszti a fejlett félvezetőgyártó berendezésekre vonatkozó exportkorlátozásokat, így az ASML gépeit is korlátozások alá helyezik, írja a CNBC.
A Qualcomm megvizsgálta annak lehetőségét, hogy az Intel chiptervezési üzletágának egyes részeit megvásárolja, tudta meg a Reuters.
Elon Musk most először engedett betekintést a Tesla új, mesterséges intelligencia tanítására készülő szuperszámítógép-klaszterébe. A várhatóan 50 ezer Nvidia H100-as grafikus gyorsítóval és 20 ezer saját fejlesztésű szuperszámítógéppel felszerelt rendszer a vállalat texasi gigagyárában kap majd helyet, ahol többek között az önvezető rendszerek fejlesztésére, valamint a Tesla humanoid robotjának AI tanítására fogják használni - írta meg a Tom's Hardware.
Kína exportkorlátozásokat vezetett be a félvezetőipar kulcsfontosságú alapanyagaira, ami feszíti az ellátási láncokat. A nyugati gyártók már nyersanyaghiánytól szenvednek, főként a fejlett chipek gyártásánál és a katonai optikai berendezések előállításánál. A Peking által bevezetett korlátozások a germánium és gallium szállítására, amelyeket a félvezetők, katonai eszközök és kommunikációs berendezések alkotóelemeként használnak, közel kétszeres árnövekedést eredményezett Európában tavaly. Idén pedig az antimonexportot is korlátozza Kína.
Szabályozói és piaci oldalról is nő a nyomás a szereplőkön.
Mutatjuk a kevesek által ismert nyerő trükköket.
Megkerülhetetlen technológia.
Percről percre tudósításunk az ukrán frontról.
Atomtudósok és katonai vezetők is az áldozatok között.
A világ legnagyobb gyártója habozni kezdett.
Nagyon sok az előtörlesztés.
Mostantól sosem szabad hátradőlni, mindig félni kell valami újnak a megjelenésétől.