Az amerikai feldolgozóipar májusban ismét visszaesést mutatott, az ISM által figyelt kulcsmutatók többsége továbbra is zsugorodást jelez. A gyenge kereslet, a csökkenő termelés és az import visszaesése egyaránt a gazdasági bizonytalanságok elhúzódását tükrözik.
A vártnál is erősebbnek tűnik az amerikai szolgáltatószektor az ISM felmérése alapján, viszont ezzel egy időben az árnyomás erősödik.
Erősödésben vannak az amerikai tőzsdék, a Meta és a Microsoft pozitív hangvételű gyorsjelentései feljebb húzták az indexeket is. A vámháború árnyékában továbbra is kérdéses, meddig tart ki a jó hangulat, a kereskedők közelről figyelik a tárgyalásokkal kapcsolatos bejelentéseket és a gazdasági adatokat. A mai piaczárást követően többek között az Amazon és az Apple is közzéteszi legfrissebb gyorsjelentését, a két vállalat által küldött üzeneteknek nagy jelentősége lesz a mostani bizonytalan piaci helyzetben.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.
Romlottak az amerikai szolgáltatószektor kilátásai az ISM felérése szerint, pedig a tegnapi bejelentések hatásai még nem tükröződnek. Magasan ragadt az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági kilátások és a megrendelések alakulása sokat romlott.
Nagyot romlott az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzserindexe miközben. Ezen belül az árnyomás nagyot nőtt, a foglalkoztatottsági viszonyok és az új megrendelések viszont sokat romlottak. Ráadásul a JOLTS felmérése szerint is a munkaerőpiaci feltételek valamelyest romlottak. A fentiek alapján megerősíthető az, hogy a gazdaságpolitikai bizonytalanság és Trump elnök kereskedelempolitikája rányomja a bélyegét az amerikai gazdaságra.
Az amerikai szolgáltató szektor gazdasági aktivitása februárban is növekedett, immár nyolcadik egymást követő hónapja – derül ki az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentéséből. Összességében a szolgáltató szektor februári teljesítménye azt mutatja, hogy a gazdaság ezen része továbbra is stabil növekedést mutat, bár a szereplők között továbbra is aggodalom tapasztalható az esetleges vámintézkedések és a szövetségi kiadáscsökkentések hatása miatt.
A vártnál rosszabb lett az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe. Ami aggasztó, hogy nagyon megugrott az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági viszonyok romlottak.
Az amerikai ipari termelés éves alapon már 2%-kal emelkedik, azaz szinte már kijelenthető: itt a fordulat az amerikai feldolgozóiparban, közel két évnyi szenvedés után.
Nagyot romlott az amerikai fogyasztók bizalma a gazdaságban, miközben durván megemelkedett az inflációs várakozásuk. Vessük ezt össze azzal, hogy az ISM árkomponensei emelkednek és a munkaerőpiac lehet, hogy mégis hozzájárul az inflációhoz. Egy ilyen helyzet a kötvénypiac számára elég rossz hír.
Az elmúlt hetekben több olyan dolog is történt, ami alapjaiban írhatja át azt, amit 2025 legjobb befektetéseiről gondoltunk. Mi van, ha mégsem az AI-ban van idén a hozam és talán a dollár lehet az év vesztese? Van pár szektor, amelyek elkezdhettek életjelet mutatni mostanában pedig már mindenki temette. Ha tényleg feltápászkodik, az óriási lehetőségeket tartogathat egyes részvényekben. Amit látunk, az alapján a piac egy része már szimatot foghatott.
Az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe továbbra is erős szolgáltatószektorral árulkodik, azonban a legutóbbi adat némi lassulást mutat. A bmi-n belül a foglalkoztatottsági komponens továbbra is erős, viszony az árnyomás is túl magas ahhoz, hogy a Fed kamatcsökkentésben gondolkozhasson.
Az amerikai feldolgozóipar januárban 26 hónapos visszaesés után ismét növekedési pályára állt, a gyártás és a kereslet élénkülésével. Az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentése szerint a feldolgozóipari bmit 50,9 pontra emelkedett, jelezve a szektor bővülését.
Összességében havi alapon emelkedni tudott a közlekedéstől tisztított tartós cikkek rendelésállománya, azonban így is elmaradt a várakozásoktól.
Az idei év eddig nem alakult jól a forint számára, jelentős gyengülést láttunk az euróval szemben. Kedd reggel kicsivel 416 alatt kezdett a forint az euróval szemben, ahonnan ugyan erősödni tudott, de nem látunk igazán jelentős elmozdulást. Kedden több fontos piacmozgató adat is érkezik, délelőtt pedig kiderült, hogy a francia infláció decemberben elmaradt a várttól, míg az euróövezeti pénzromlás gyorsult.
A vártnál is erősebb az amerikai szolgáltatószektor, viszont óriásit emelkedett az árnyomás a szektorban egy olyan helyzetben, amikor az amerikai 10 éves kötvény hozama már 4,6% felett jár.
Az amerikai gyártók és szolgáltatók optimistán tekintenek a 2025-ös évre, a recesszióból való kilábalást és növekedést várva. Az Institute for Supply Management (ISM) legfrissebb felmérése szerint mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor vezetői a bevételek, a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére számítanak, bár a növekedés üteme várhatóan elmarad a 2024-es szinttől.
Aggódhat a japán kormány a választások előtt.
Villámok, szélvihar, jég is jöhet.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Ezzel teljesen új front nyílhat.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.