Egy évvel azelőtt, hogy csődöt jelentett, Kína egyik legnagyobb "árnyékbankja" masszív piramisjátékot kezdett felépíteni - számolt be a Reuters.
A világ vezető befektetési cégei, köztük az amerikai PGIM, LaSalle és Nuveen, a kanadai Brookfield és QuadReal, a brit M&G, Schroders és Aviva, valamint a francia AXA is növelik kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos hitelkitettségüket, mivel abban bíznak, hogy az ingatlanpiac stabilizálódni fog.
Magyarországon és a világ boldogabb felén „csak” pénzügyi következményekkel kell szembenéznie annak, aki nem tudja törleszteni az adósságát. Ha például a mindenkori minimálbérnél nagyobb összegben, legalább 90 napja csúszunk a hiteltörlesztéssel, akkor negatív adóslistára kerülünk, és legalább egy évig nem kaphatunk újabb kölcsönt. Ha nem sikerül egyezségre jutnunk a hitelezőnkkel, akkor végrehajtó kopogtathat nálunk, és elvonhatják a fizetésünk harmadát, akár felét is. Ettől még vonatra ülhetünk, szabadságra mehetünk és nekünk tetsző munkát vállalhatunk. Nem így Kínában, ahol bár a totális „társadalmi kreditrendszer” 2020-ra tervezett bevezetése eddig elmaradt, a vörös- és feketelisták rengetegében több tízmillió állampolgár esik el alapvető szolgáltatásoktól és jogoktól, és a nyilvános megszégyenítéshez közelítő élményekben is része lehet.
Az olasz rendőrség 1,7 milliárd eurós adócsalást leplezett le. Az akció keretében 85 gyanúsítottat állítottak elő a kínai árnyékbankokon keresztüli adócsalás ügyében, vagyontárgyakat foglaltak le és több száz számlát zároltak - közölte a Reuters.
Csődöt jelentett a Zhongzhi Enterprise Group kínai árnyékbanki konglomerátum, mivel az egyre mélyülő kínai ingatlanválság közepette képtelen volt visszafizetni adósságait - számolt be a CNBC. A cégnek olyan vagyonkezelési termékei voltak, amelyeket Peking már hosszú ideje nem nézett jó szemmel.
Az Európai Bankhatóság (EBA) a bankok és a nem banki pénzügyi közvetítők (például hedge fundok, magántőke-vállalatok) közötti kapcsolatok vizsgálatát tervezi a rendszerben jelentkező stresszhelyzetek lehetséges átterjedésével kapcsolatos aggodalmak miatt - számolt be a Financial Times.
Akár az 56 milliárd dollárt is elérheti az a veszteség, amit a befektetőknek kell lenyelniük Kína egyik legnagyobb árnyékbankja, a Zhonzhi Enterprise bedőlése miatt – számol be a Bloomberg.
A kínai Zhongzhi nevű vagyonkezelő közölte a befektetőivel, hogy közel 64 milliárd dolláros kötelezettségállománnyal fizetésképtelenné vált - írja a Reuters. A hírügynökség szerint újra felerősödhetnek az aggodalmak, hogy az ország ingatlanadósság-válsága átterjed a szélesebb pénzügyi szektorra is.
Nagy baj lehet abból, ha jelentősebb fedezetkiegészítési felhívásnak (margin call) vagy nagyobb ügyfélvisszaváltásoknak kell eleget tenniük az euróövezeti árnyékbankoknak. A helyzet az, hogy nincs elég likviditásuk ezek teljesítésére – írja az Európai Központi Bank (EKB) jelentésére hivatkozva a Reuters.
Látszólag teljesen rendben van a kínai bankszektor: az elmúlt egy évben a likviditási mutatók javultak, a nemteljesítő hitelek aránya csökkent, a pénzintézetek pedig a lassuló gazdaság ellenére is növelni tudták a profitjukat. A hivatalos adatok mögött azonban egy rendkívül nagy kockázat húzódik meg: részben a laza szabályozói körülmények, részben pedig a kínai gazdaság sajátossága miatt évtizedek alatt egy olyan árnyékbankrendszer nőtt ki a földből a hagyományos mellé, amelynek mérete mára már a brit GDP-t is meghaladta. Az elmúlt évek eseményei és a gazdasági nehézségek viszont több olyan nagyvállalatot is a csőd szélére sodortak, amelyek eddig meghatározó tényezői voltak a kínai iparnak. A bankrendszer jövőjével részletesen foglalkozunk a Portfolio szeptember 20-i Future of Finance konferenciáján, érdemes még most regisztrálni a rendezvényre!
Gyorsan nőnek az árnyékbankok az euróövezetben, és egyre nagyobb kockázatot jelentenek az egész pénzügyi rendszerre nézve, ezért a bankoknak szigorúbban kell eljárniuk az ilyen szervezetekkel szemben – hívta fel a figyelmet Andrea Enria, az Európai Központi Bank főfelügyelője (címlapképünkön).
Az amerikai regionális bankokat sújtó zavarok miatt a bankpiaci szereplők egy része hátrébb lépett, és teret engedett a hitelezésben az árnyékbankrendszer szereplőinek az USA-ban: vagyonkezelőknek, magántőkealapoknak, biztosítóknak.
Szigorúbb szabályozások bevezetésére sürget a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság elnöke annak érdekében, hogy könnyebb legyen megállítani az árnyékbankoktól eredő kockázatokat – írja a Financial Times.
A kínai állami számvevőszék átfogó vizsgálatot folytat a 3000 milliárd dollárnyi vagyont kezelő kínai vagyonkezelői szektorban - jelentette kedden a Bloomberg News az ügyet ismerő személyekre hivatkozva.
Látványosan megnövekedhet az eleve magas indiai nem teljesítő hitelállomány, földbe állhat a növekedés és jelentősen drágulhat a hitelfelvétel a CNBC-nek nyilatkozó elemzők szerint, miután az ázsiai ország másodszorra is meghosszabbította az országos karantént. Az elemzők szerint nem megoldás az, hogy a pénzintézetek csak a jó adósminősítéssel rendelkező ügyfeleknek hiteleznek, hanem most arra van szükség, hogy minél szélesebb körnek nyújtsanak likviditás a lakossági és vállalati ügyfelek körében.
Körülbelül 2400 milliárd jüannyi tőkehiánnyal küszködnek a kínai bankok - véli Jason Bedford, egy UBS-elemző, aki közel 250 kínai bank gyorsjelentését elemezte. Ezen kívül a pénzintézeteknek mintegy 9200 milliárd jüannyi "rossz" eszközzel is meg kell küzdenie, ez a bankrendszer körülbelül 4%-ának és a GDP 10%-ának felel meg - számol be a Bloomberg.
Nagy átcsoportosítások kísérik a döntést.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ezzel védenék ki a háború leghalálosabb támadásait.
Éppen ezekről egyeztetnek most a felekkel.
A felek egyetértenek az időpontban.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.