„Az év első hónapjai jellemzően a leggyengébbek, ez idén sem volt másképp. Budapesten az egyéni szabadidős forgalmat tekintve a fő küldőpiacokról érzékelhető volt néhány százalékos keresletnövekedés a tavalyi év első két hónapjához képest, de ez sem tudta kompenzálni az izraeli piac teljes forgalomkiesését. A csoportos üzleti turizmus kapcsán is nagyobb keresletre számítottunk” – kezdte az első két hónap tapasztalatairól szóló beszámolóját Kovács Balázs, a Danubius Hotels vezérigazgatója.
A vidéki wellness szállodáikban az év eleji foglaltság nem okozott csalódást. Érzékelik ugyan a piac árérzékenységét, de a belföldi vendégforgalmuk nem csökkent jelentősen. A tavalyinál nagyobb az érdeklődés a régió más országaiból. Azt azért Kovács Balázs megjegyezte, hogy
az első két hónapban tapasztaltnál nagyobb mértékű növekedést vártak 2024-re.
Csordás Imre, az Accent Hotels ügyvezetője azt mondta, hogy az év első két hónapjának vendégszámai némileg elmaradtak előzetes várakozásaiktól, elsősorban Budapesten. „Azt tapasztaljuk, hogy a szezonalitás kezd visszatérni a Covid-járvány előtti, legutóbb 2019-ben megfigyelhető tendenciájához, amelyben az év első hónapjai iránt jellemzően kisebb volt a kereslet” – érzékeltette az eddig tapasztaltakat.
„Budapesten visszafogottan optimisták vagyunk a folytatást illetően. Márciustól újra elindultak repülőjáratok Tel-Avivból és a meeting és konferenciapiacon is látszik a tavaszi élénkülés. A foglalási adatok azt mutatják, hogy lassan beindul a csoportos turizmus is. Az biztos, hogy azok a jelentős nemzetközi sport és kulturális események, amik tavaly áprilistól októberig fűtötték a keresletet, idén nagyon fognak hiányozni” - közölte Kovács Balázs, a Danubius Hotels vezérigazgatója.
Úgy látja, hogy a vidéki wellness szállodák forgalmának biztosan jót fog tenni a tavaszi szünet és a két hosszú hétvége.
„Bár a korábbi évek tapasztalatai valóban azt mutatják, hogy amikor március 15. és a húsvét ennyire közel van egymáshoz, akkor kicsit nehezebb a helyzet. Jelenleg vannak még szabad szobáink, büki szállodánkban teltház közeli üzemelésre készülünk mindkét alkalommal. Ezek a napok egyértelműen hozzájárulnak az eredmény javításához, de országos szinten, az 52 hét forgalmának kérdését önmagukban azért nem oldják meg” – árnyalta a várakozást Kovács Balázs.
„Tapasztalataink alapján ha egymáshoz ilyen közel esik két hosszú hétvége, akkor nagy kihívást jelent mindkét időszakban magas foglaltságot elérni szállodáinkban. Budapesten a piac fellendülésével számolunk tavasszal. Újra érkeznek izraeli vendégek a fővárosba, azonban az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 2024. január-február időszakban még jócskán elmarad az egy évvel ezelőtti azonos időszak adataitól” – közölte Csordás Imre.
Budapesten érzékelhető az izraeli turistaforgalom jelentős visszaesése.
„Ez havi szinten százmilliós kiesést jelent a bevételeinkben, amit pótolnunk kell más piacokról. Ez nem egyszerű feladat, hiszen 2023-ban Izrael a négy legjobban teljesítő küldőpiac között volt” - érzékeltette a feladat nagyságát Kovács Balázs. A nagyobb budapesti szállodaláncok abban bíznak, hogy márciustól még több repülőjárat újraindul, és legalább a visszaesés mértéke csökken majd.
„Orosz nemzetiségű vendégek elenyésző számú vendégéjszakát töltenek el szállodáinkban. Az Ukrajnából érkező vendégek számában sem volt jelentős változás az elmúlt időszakban” – vázolta a helyzetet Csordás Imre, az Accent Hotels ügyvezetője. „Zéró, a teljes orosz-ukrán piaci kereslet továbbra is hiányzik az országban. Ez csak a Danubius esetében összességében milliárdos árbevételkiesést jelent. E tekintetben változás sajnos nem érzékelhető” – számolt be Kovács Balázs.
- Az Accent Hotels szállodáiban jelenleg Ausztria, Olaszország, Németország, Szerbia és Románia adja a legtöbb vendéget.
- A Danubius Hotelsnél a fővárosban főleg olasz, angol, német, román és spanyol vendégek fordulnak meg,
- míg az amerikaiak a Covid előtti időszakhoz képest jóval szerényebb mértékben érkeznek,
- és az ázsiai vendégek jelentős számú visszatérésére is, egyelőre még várni kell.
- A kínai turisták esetében a kínai légijáratok visszaépülésével várnak erre az évre egy fellendülést
- A Danubius Hotels egyébként arról számolt be, hogy vidéken a magyar vendégek vannak túlsúlyban, de egyre több az osztrák, cseh, szlovák és lengyel vendégük.
A nagy szállodaláncok szerint nincs törésvonal a budapesti és a vidéki turizmus között. „Az év eleje a turizmus legcsendesebb időszaka Magyarországon, jellemzően országosan gyengébb a kereslet. A fővárosi szálláshelykínálat összetételében sokrétűbb, többféle igényt tud kielégíteni. Jelen van az üzleti, a szabadidős, a rendezvény turizmus, így kevésbé kiszolgáltatott. A vidéki szálláshelyek jellemzően a szabadidős turizmusra építenek. Így hétvégenként, ünnepnapokon és az üdülő szezonban népszerűek igazán, a téli hónapok itt visszafogottabbak.
A szezonálisan nyitvatartó, balatoni szállodák pedig április közepéig még zárva tartanak. Mi szerencsés helyzetben vagyunk, mert országos szállodaláncként több lábon állunk – foglalta össze gondolatait Kovács Balázs, a Danubius Hotels vezérigazgatója. Megjegyezte, hogy az elmúlt évekre jellemző trendeket várjuk erre az évre is. Kiemelkedő szabadidős forgalmat remélnek Budapesten és azt, hogy a konferencia és hivatásturizmus is lassan magához tér.
Csordás Imre, az Accent Hotels ügyvezetője úgy zárta összefoglalóját, hogy a január-február időszakban az előzetes terveik elérése, illetve megközelítése nagyobb kihívást okozott Budapesten, mint vidéken. Törésről azonban ő sem beszélt. „A némileg gyengébb év eleji időszak után Budapesten tavasszal már lényegesen jobbak a kilátások, hiszen az elmúlt évekhez képest több előfoglalás érkezik erre az időszakra és ennek nyomán az átlagár emelésére is van lehetőségünk. A vidéki szállodáinkba szabadidős céllal érkező, túlnyomórészt magyar vendégeink szintén élénken érdeklődnek a tavaszi időszak iránt, azonban lényegesen árérzékenyebbek és keresik az akciós lehetőségeket, amely az átlagár növelésében korlátoz minket” – összegzett Csordás Imre.
A szállásadók szerint a nagy nemzetközi sportesemények idén nagyon fognak hiányozni és úgy tűnik, hogy a nagy konferenciák ideje is várat még magára.
Az EU elnökségtől az év második felében viszont sokat vendégéjszakát remélnek.
Az elmúlt 1-2 évben tapasztaltakhoz képest idén mérsékeltebb áremelkedésre számítanak. Azt azonban feltétlenül jó hírnek tartják, hogy januártól a Szép-kártya megint kizárólag eredeti céljának megfelelően, a szállás-vendéglátásra fordítható.
Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ