
A kutató "Gazdasági hadviselés - megmarad, aki kimarad?" címmel tartott előadást a konferencián, és azt a kérdést járta körül, hogy a gazdasági hadviselés terén a kelet-közép-európai kis országok mit tudnak tenni.
Nagyon sokan hegemóniaváltásról beszélnek, azonban szerencsétlen ez a kifejezés, változó hegemóniális viszonyok vannak
- kezdte előadását Deák András György.
Egy hegemóniaváltás több évtizedes folyamat, másrészt nem kell arra számítanunk, hogy a hegemón nyugati világ eltűnik az egyik napról a másikra - tette hozzá.
- A nyugati világnak Japánnal, Dél-Koreával, Ausztráliával és más országokkal együtt a globális exportban a részesedése ma is 60% körül van. "Voltunk 70% fölött, kétségtelen, tehát csökkent, ennek ellenére meg mindig magas."
- A világ GDP-jében 40% fölötti a mutató, ez történetileg egy alacsony szint, de még mindig egy nagyon jelentős szint - mondta a kutató. Ami változik, hogy ezek az arányok süllyednek, fragmentálódik a rendszer. Ennek csak egy része Kína, tehát nem egy bipoláris rendszer felé halad nagy valószínűséggel a világ - emelte ki a szakértő.

A kutató szerint ez a változó hegemónia egy nagyon érzékeny világgazdaságot feltételez. Mit lehet ilyen környezetben tenniük a kelet-közép-európai országoknak? - tette fel a kérdést. "Erre a magyar miniszterelnök úgymond a gazdasági semlegesség témáját vetette fel, amely azonban nem pontosan a gazdasági semlegesség akadémiai vagy szakpolitikai tartalmát fedi le."
Kiemelte: vannak olyan helyzetek, és főleg az EU-ban, amikor nincs semleges álláspont.
Sajnos reálpolitikai szinten azt kell mérlegelni, hogy az adott kormány vállalja-e annak a külpolitikai költségét, hogy megvétózz egy uniós akciót, 26 országot magára haragítva, ez nyilvánvalóan nem egy semleges magatartás.
"Nyilvánvalóan lehet gazdasági semlegességet deklarálni. De az igazán döntő az, hogy azt kifelé mennyiben fogadják el. Mit gondolnak erről Moszkvában, Pekingben, Washingtonban, Brüsszelben, Berlinben és máshol" - jegyezte meg a kutató.
Címlapkép forrása: Mónus Márton / Portfolio
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
