Lehet semlegességet deklarálni, de a lényeg az, hogy erről mit gondolnak Brüsszelben vagy Washingtonban
Gazdaság

Lehet semlegességet deklarálni, de a lényeg az, hogy erről mit gondolnak Brüsszelben vagy Washingtonban

Globálisan nem hegemóniaváltás történt, hanem változó hegemoniális viszonyok alakultak ki - mondta  Deák András György, az NKE Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet tudományos főmunkatársa a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencián. A kutató kitért a gazdasági semlegesség kérdésére is, szerinte vannak olyan helyzetek, és főleg az EU-ban, amikor nincs semleges álláspont. Továbbá úgy vélte: lehet gazdasági semlegességet deklarálni, de az igazán döntő az, hogy mit gondolnak erről Moszkvában, Brüsszelben vagy Washingtonban.

A kutató "Gazdasági hadviselés - megmarad, aki kimarad?" címmel tartott előadást a konferencián, és azt a kérdést járta körül, hogy a gazdasági hadviselés terén a kelet-közép-európai kis országok mit tudnak tenni.

Nagyon sokan hegemóniaváltásról beszélnek, azonban szerencsétlen ez a kifejezés, változó hegemóniális viszonyok vannak

- kezdte előadását Deák András György.

Egy hegemóniaváltás több évtizedes folyamat, másrészt nem kell arra számítanunk, hogy a hegemón nyugati világ eltűnik az egyik napról a másikra - tette hozzá.

  • A nyugati világnak Japánnal, Dél-Koreával, Ausztráliával és más országokkal együtt a globális exportban a részesedése ma is 60% körül van. "Voltunk 70% fölött, kétségtelen, tehát csökkent, ennek ellenére meg mindig magas."
  • A világ GDP-jében 40% fölötti a mutató, ez történetileg egy alacsony szint, de még mindig egy nagyon jelentős szint - mondta a kutató. Ami változik, hogy ezek az arányok süllyednek, fragmentálódik a rendszer. Ennek csak egy része Kína, tehát nem egy bipoláris rendszer felé halad nagy valószínűséggel a világ - emelte ki a szakértő.
MM_Portfolio_Budapest Economic Forum-158
Deák András György (Fotó: Mónus Márton / Portfolio)

A kutató szerint ez a változó hegemónia egy nagyon érzékeny világgazdaságot feltételez. Mit lehet ilyen környezetben tenniük a kelet-közép-európai országoknak? - tette fel a kérdést. "Erre a magyar miniszterelnök úgymond a gazdasági semlegesség témáját vetette fel, amely azonban nem pontosan a gazdasági semlegesség akadémiai vagy szakpolitikai tartalmát fedi le."

Kiemelte: vannak olyan helyzetek, és főleg az EU-ban, amikor nincs semleges álláspont.

Sajnos reálpolitikai szinten azt kell mérlegelni, hogy az adott kormány vállalja-e annak a külpolitikai költségét, hogy megvétózz egy uniós akciót, 26 országot magára haragítva, ez nyilvánvalóan nem egy semleges magatartás.

"Nyilvánvalóan lehet gazdasági semlegességet deklarálni. De az igazán döntő az, hogy azt kifelé mennyiben fogadják el. Mit gondolnak erről Moszkvában, Pekingben, Washingtonban, Brüsszelben, Berlinben és máshol" - jegyezte meg a kutató.

Címlapkép forrása: Mónus Márton / Portfolio

Holdblog

Egy despota harca a piaccal

Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben... The post Egy despota ha

Kiszámoló

Unicredit ingyenes számlacsomag

Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet