
Ma lezárult a Magyar Honvédség részvétele a Baltic Air Policing misszióban, melynek elsődleges feladata a balti államok - Lettország, Litvánia és Észtország - légterének védelme volt.
A honvédség 77 fős személyi állománnyal és 4 Gripen vadászgéppel vett részt a misszióban, a küldetés négy hónapon át tartott.
A pilóták elsődleges feladata az volt, hogy riasztás esetén 15 percen belül a levegőbe emelkedjenek vadászgépeikkel, harckész állapotban és azonosíták, szükség esetén elfogják a potenciális veszélyt jelentő repülő objektumokat.
A magyar Gripenek összesen 19 éles és 62 gyakorló riasztást hajtottak végre, 246 alkalommal szálltak fel és összesen 304 órát repültek.
Ványik Attila alezredes, a magyar kontingens parancsnoka a Siaulai Repülőbázison tartott átadási eseményen ismertette: minden esetben orosz repülőgépek miatt kellett felszállniuk: a honvédség Gripenjei többek közt orosz Szu-35Sz és Szu-27P vadászbombázókat, Szu-24M vadászbombázókat, illetve szállítórepülőgépeket és felderítő-repülőgépeket fogtak el. Volt, hogy olyan formációk ellen is intézkedniük kellett, amikor fegyveres repülőgépek kísértek szállítógépeket.

Ványik Attila arról is beszélt, hogy az ilyen incidensek nemzetközi vizek felett történtek, az oroszok viszont IFF-azonosítók nélkül repültek és nem voltak hajlandók felvenni a rádiókapcsolatot sem a NATO-gépekkel.
Amikor az ember közelít egy felfegyverzett orosz géphez, az adrenalin feljebb tud emelkedni”
– fogalmazott az alezredes, aki szerint bár az orosz-ukrán háború miatt nagyobb volt a feszültség az emberekben, összességében kevesebb légtérvédelmi incidens történt, mint a korábbi missziók során.
Gion Gábor, honvédelmi államtitkár arra is kitért, hogy várhatóan a Magyar Honvédség 2024-ben negyedik alkalommal is visszatér, hogy a balti országok légtérvédelmi feladataiban segédkezzen.
A NATO tagjai vagyunk. A NATO értékes tagjai akarunk lenni; ahol tudunk, ott részt veszünk a NATO közös fellépésében”
– fogalmazott az államtitkár.

Arra is kitért, hogy a magyar kormány várhatóan fel fogja gyorsítani a magyar haderő fejlesztését, amely már bőven a háború előtt elkezdődött.
A Baltic Air Policing vezetését most a lengyel légierő veszi át, akik a franciákkal közösen fogják a balti légteret védeni. A Magyar Honvédség eleinte a csehekkel, majd a lengyelekkel látta el mostani négy hónapos küldetését. A magyar kontingens tagjai kitüntetéseket is átvehettek munkájukért.
Címlapfotó: MTI/Ujvári Sándor
Rubio: a végéhez közeledik Trump türelme, Putyin meg fogja kapni a magáét
Az amerikai külügyminiszter Kínát is bírálta Oroszország támogatása miatt.
Felvételeken a hétvégén tomboló vihar: cikázó villámok, villámárvíz, szupercella
Károk is keletkeztek.
Tájfutókra csapott le az ítéletidő keleti szomszédunknál, emberéletet is követelt
Többen is megsérültek, és a kihűlés jeleit mutatták.
Az újrafegyverkezés olyan ördögi kört indíthat el, ami a bolygónk jövőjét veszélyezteti
A klímaváltozás háborúkat okozhat, azok pedig növelik a klímaváltozás intenzitását, ami további konfliktusokhoz vezethet.
Szó szerint szárnyal a Moszkva és Phenjan közötti együttműködés: három évtizede nem történt ilyen
Vasárnap indul az első repülőjárat a két főváros között.
Elesett a kulcsfontosságú ukrán erődítmény? – Nagy sikerről jelentett Moszkva
Kijevből nem erősítették meg az orosz állítást.
Váratlanul drónok hatoltak be egy atomerőmű területére, aztán köddé váltak
Japánban tilos drónokat reptetni atomerőművek közelében és felett.
Totális káosz az orosz régióban: alapos munkát végeztek az ukrán drónok
A Volgográdi területen akadozik a vasúti, leállt a légiközlekedés.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
