Horrorsztorik a lakáspiacról - Ha nem figyelsz, te is pórul járhatsz!
Oszd meg te is a történetedet! A Portfolionál várjuk a különböző olvasói sztorikat, legyen az pozitív vagy negatív az új lakás vásárlással kapcsolatban. Van egy jó történeted? Elégedetten átvetted a lakásod, vagy éppen már azt is megbántad, hogy belefogtál a vásárlásba? Írj nekünk az ingatlancsapat@portfolio.hu címre.
Csúszások a végtelenségig?
Egyik olvasónk osztotta meg történetét új lakás vásárlásáról. Olyan lakást szeretett volna vásárolni, ahol nem kell 1 évet várni az átadásra, ezért már előrehaladott állapotban lévő projektben tervezett vásárolni 2016 végén. A projekt esetében, amit talált, a várható átadás 2017. július végére esett, így ez optimális megoldásnak tűnt. A beruházás egy kis ismeretlenebb fejlesztő projektje volt, ahol szakaszos fizetéssel lehetett a lakásokat megvásárolni, vagyis a munkálatok előre haladtával 80-90 százalékot kellett kifizetni a kulcsátadásig.A gondok 2017 augusztusában kezdődtek, a kivitelező vis majorról kezdett beszélni a januári rendkívüli hideg miatt leállt munkákra hivatkozva, illetve a közművek bekötéseinek csúszásával magyarázva a késedelmet. Ekkor a várható átadást szeptemberre ígérték. Aztán teltek a hetek, és ugyan a kazán és lift beüzemeléséről a kivitelező leveleket küldött, a végleges átadásról semmi érdemleges hír nem érkezett a vevőkhöz. A lakásokat "nagyjából" hiánytalanul műszakilag átadták, írta olvasónk, azonban olyan hír, hogy mikor jött ki a katasztrófavédelem, mikor történt az ÉTDR feltöltés, a földhivatali -önkormányzati visszacsatolás, a jogerős használatba vételi engedély, albetétesítés ... sajnos a mai napig nem kaptak semmi információt a fejlesztőtől.
A beruházó legutolsó levele szerint a hivatali visszajelzésre és szemrevételezésre várnak, a projekt tehát tovább csúszik. Olvasónk szintén megemlítette, hogy a projekt kapcsán egyértelműen látszik a munkaerőhiány hatása, a szerződés szerint ígért alapanyagok kispórolása és egyszerűsítése. A vevők egyre türelmetlenebbek, és általános a nyugtalanság, arra vonatkozóan, hogy mikor lesz végre az átadás, és vajon jár-e majd kötbér a számukra. Miközben fejlesztő vis maiorra, rajta kívül álló okokra, a hivatali engedélyek elhúzódására, az elvállalkozói felelősségre, a műszaki hibák javításának elhúzódására, illetve a hiánypótlásokra hivatkozik a csúszással kapcsolatban.

Nem árt ránézni az építkezésre
Budapesten található az a projekt, amely annak bizonyítéka, hogy valóban oda kell figyelni, és akár személyesen is fel kell keresni az építkezést, ha nem akarjuk, hogy becsapjanak minket. Itt is egy kisebb társasház építéséről van szó, ahol ebből kifolyólag a fizetési ütemezés készültségnek megfelelően történik, ahogy a korábban ismertetett első esetben is.Alapvetően minden projektnek rendelkeznie kell műszaki ellenőrrel, aki nem csak arra hivatott, hogy az építkezést felügyelje, de ő igazolja aláírásával is, hogy az adott építési fázis elkészült. Az említett projekt esetében a műszaki ellenőr által aláírt, szerkezetetkész állapotot igazoló papírral a fejlesztő be is jelentette a vevőknek, hogy várja az újabb vételárrészletet. Tette azonban mindezt úgy, hogy még egy laikus számára is egyértelmű volt, hogy az épület készültsége még messze áll a szerkezetkész állapottól, ami az építkezés felkeresése után derült csak ki a vásárlók számára.
Végül olvasónk fizetett, mivel bízik a projekt elkészültében, az építkezés ugyanis tényleg halad, de felmerül a kérdés, hogy más esetekben is akkor kerülhet egy szerkezetkész állapot igazolásra, mikor az építkezés még nem is tart abban a fázisban? Lehet, hogy az említett esetben valóban megbízható fejlesztőről van szó (ez majd utólag elválik), aki átmeneti likviditási gondját akarta csak megoldani, hogy az építkezés valóban minél gyorsabban menjen, de mi van, ha mégsem ez a helyzet?
Sok mindent ugyan laikusként nem tudunk ellenőrizni egy lakásépítésnél, de némi internetes keresés után, a legnagyobb átveréseket azért kiszűrhetjük. Csak olvassuk el figyelmesen az eredetileg vállalt műszaki leírást, és látogassunk ki az építkezésre, legalább mielőtt a vételárrészletet kifizetnénk.
Minden esetben körültekintően informálódni kell
Egy másik olvasónk számolt be a következő történetről. 2016-ban szerettek volna egy újépítésű lakást vásárolni a XVII. kerületben. Az ingatlan már szinte készen volt, már csak burkolni kellett volna. A személyes találkozón az ingatlanközvetítő mellett a tulajdonos is jelen volt, aki személyesen erősítette meg, hogy a lakás per és tehermentes. Szerencsére olvasónk körültekintő módon ügyvéddel nézette át a szerződést, illetve elmondta, hogy csak akkor veszi át az ingatlant, ha azt már társasházzá alakították, valamint használatba vételi engedéllyel rendelkezik. Végül a szerződésből kiderült, hogy a szomszéd pereli az ingatlant, és még a használatba vételi engedély megszerzése sem garantálható. Természetesen elállt vásárlási szándékától, így csak az idejét vesztette el, amit a történtekre áldozott, de senki nem garantálja, hogy utána nem jött egy nem olyan megfontolt vevő, és bukott milliókat.A szerződést át kell nézni!
Egy másik esetben a közműdíjak külön megfizetésével kellett szembesülnie a vásárlóknak, mint kiderült, a lakás vételára ugyanis ezeket nem tartalmazta. A vevők így több száz ezer forint vételáron felüli befizetésére kényszerültek.Szintén egy fővárosi projektben a vásárlók számára felajánlották, hogy vihetnek saját burkolót a lakásukhoz az építkezés gyorsítása érdekében, a fejlesztő pedig kifizeti a saját embereinek egyébként fizetett díjat a részükre. Csakhogy olyan áron ma szinte alig lehet burkolót találni. A vevők közül többen éltek lehetőséggel, csak készüljön már a lakás, ami ez esetben is komoly csúszásban van, amire átadják ez közelíti vagy el is érheti az egy évet.
A szerződések egyik legsarkalatosabb pontja a vis maior kérdése. 2017-ben például valóban volt 2 hét mikor a hőmérő higanyszála nagyon alacsonyra kúszott csak fel, de azért néhány hét hideggel indokolni fél-egy év csúszásokat elég hihetetlennek tűnik. Újabban a szemfüles fejlesztők pedig már a munkaerőhiányt is beleveszik vis majorként a szerződésbe, vagy esetleg az alvállalkozókra hárítanak minden felelősséget. Így lényegében támadhatatlan lesz a cég, és nagyon-nagy csúszásokat is megúszhat kötbér nélkül.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Vészjósló tanulmány: milliók halhatnak meg a szuperbaktériumok miatt a következő évtizedekben
Nagy árat fizet az emberiség.
Rejtélyes égitestet találtak a Naprendszer peremén: ezt lehet eddig tudni róla
Rendkívül ritka objektumként azonosították.
Káosz Moszkvában: négy repteret lezártak az ukrán dróntámadások miatt
Gyakorlatilag leállt a légiközlekedés az orosz fővárosban.
Rendkívül káros folyamatot indíthat be a Földön a sok űrrakéta-indítás
Új tanulmány jelent meg a témában.
Az USA szerint elcsendesedtek a fegyverek a szíriai Szuvajda városában
Bár közel sincs még vége a konfliktusnak.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.